Finlord Sněmovna financí

Kolik peněz budete mít v penzi?

30.9.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Kolik budete mít v důchodu

Jak bude vypadat vaše životní situace v penzi? Kolik peněz budete dostávat od státu? Kdo se o vás postará? Proč musíme všichni dlouho dopředu myslet na staří a období, kdy přestaneme pracovat? Podívejte se na statistiky, které rozhodně nejsou potěšující.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Demografický vývoj je špatný, hodně špatný

 

Následující graf ukazuje klíčový problém současného důchodového systému. ČR stárne podobně jako celý vyspělý svět. Momentálně mají nejvyšší podíl na populaci lidé ve věku 35 až 49 let. V roce 2030, tedy za pouhých 11 let, už budou mít nejvyšší podíl lidé ve věku 50 až 59 let. I když to na grafu není znázorněné, tak v roce 2040 budou mít největší podíl lidé ve věku 60 až 69 let. A v dalších desetiletích se situace nezlepší. Podívejme se na spodní část grafu. Počet mladých lidí ve věku do 10 let se v následující dekádě značně sníží. Děti se tady jednoduše nerodí a důchodci v roce 2050 rozhodně nemohou spoléhat na to, že se o ně potomci postarají.

 

demografie ČR

 

V současnosti je státní penzijní systém nastaven tak, že pracující třída živí důchodce, což funguje, pokud je pracující třída dostatečně veliká. Jak ale ukazuje demografie, tak poměr pracujících k důchodcům bude klesat. Ano, pro zvýšení příjmů důchodového systému lze více zdanit pracující třídu. To by ale znamenalo, že budou muset ještě více pracovat, proto nebudou mít čas na vychovávání dalších generací. Tím by se problém posouval dál na další zmenšující se generaci.

 

Kolik peněz budete mít v penzi?

 

Následující tabulka České správy sociálního zabezpečení ukazuje v jednotlivých letech průměrný důchod u vybraných kohort lidí. Q10 je kohorta 10 % s nejnižším důchodem, medián ukazuje střed. Q90 je kohorta 10 % lidí s nejvyššími důchody. Všimněme si, že důchodový systém je postaven na principu rovnostářství, takže výrazně vyšší pracovní příjmy pomohou lidem k vyššímu důchodu od státu jenom mírně. To znamená, že zejména pro lidi s vysokými příjmy může být odchod do důchodu bez úspor obzvláště krutý.

 

důchody v ČR

 

Podívejme se na změnu státního důchodu od roku 2001 do roku 2018. Za 17 let nastalo zvýšení o 83 %, aneb v průměru o 3,6 % ročně. V posledních pěti letech pak důchody rostly o 2,5 % p.a., což je dáno nižší inflací v ekonomice. Prakticky lze očekávat, že i do budoucnosti se budou důchody zvyšovat jenom o inflaci. Později od roku 2030 pak pravděpodobně bude tempo zvyšování státních důchodů mírně pod inflaci, a to právě kvůli nedostatku pracujících lidí. Co to znamená?

 

Poměr důchodů k průměrným mzdám v ekonomice bude přinejlepším stagnovat a mnohem pravděpodobněji poklesne. Následující graf ukazuje predikci tohoto poměru za předpokladu, že budoucí vlády budou chtít dodržet vyrovnanou bilanci důchodového systému. V případě, že jim nebude vadit zvětšování deficitu, tak lze za cenu prudkého zhoršení finanční stability státních financí udržet poměr na současné úrovni kolem 40 % až 42 %. Rozhodování příštích vlád rozhodně nebude jednoduché.

 

poměr důchodu a mzdy

 

Teď se sami zamyslete, jak by se vám v penzi žilo z 43 % vašeho současného měsíčního příjmu. A jak by se vám žilo z 35 % vašeho příjmu? Pokud je vám teď 40 let, tak v roce 2045 budete přesně před takovýmto scénářem stát. Myslete na to, že výdaje ve stáří na zdravotní starostlivost jsou velmi vysoké. Jak jsme uvedli dříve, tak dětí je málo a v budoucnosti budou zavaleny prací, takže se o vás stěží postarají. Určitě můžete pak využít služby pečovatelských domů a domovů důchodců. Schválně se ale podívejte, kolik jejich služby stojí. Za základní péči dávají důchodci téměř celou penzi. Ze zákona jim po zaplacení ubytování a stravy musí zůstat 15 % důchodu. 15 % z průměrných 12 289 Kč je 1843 Kč, což je pak částka, ze které musí pak platit všechno ostatní od kosmetických služeb, přes výlety až po léky. Asi nemusíme zdůrazňovat, že takovýto důchodce je skutečně chudák.

 

V přechozí analýze jsme ukázali výpočty, jak lze mít velmi kvalitní finanční příjmy i v důchodu. Pokud potřebujete poradit s nastavením finančního plánu, tak nás neváhejte kontaktovat. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital.

30.9.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ