Finlord Sněmovna financí

Co znamená případná recese pro investory?

28.8.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ekonomická recese a dopad na investory

Řada ekonomických ukazatelů ze světa naznačuje, že recese v řadě zemí může v nejbližších měsících či kvartálech nastat. Máme se jí bát? Co se dělo v recesi v minulosti? Jaký dopad může mít případná recese na investory?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Za svůj život zažijeme řadu recesí

 

Redaktoři The Washington Post udělali názorný graf, kolik recesí zažili dospělí Američané dle věku. Také je znázorněn počet lidí v dané věkové skupině dle údajů z roku 2018. Je patrné, že řada lidí za svůj život zažila více než 7 recesí. Musíme si uvědomit, že recese pravidelně přichází a prakticky se jim ekonomiky nemohou vyhnout.

 

Recese v životě člověka

 

Co se dělo v ekonomikách a na amerických akciových trzích po začátku recese? Následující grafy ukazují vývoj HDP a ceny akcií v indexu S&P 500 od počátku posledních 11 recesí (od 2. světové války). V průměru se do třech let od počátku recese zvýšil výkon americké ekonomiky o 7,5 % a ceny akcií stouply o 25 %. V nejhorším případě v roce 2009 bylo HDP USA po třech letech na stejné úrovni a akcie byly v záporu cca 15 %.

 

Recese a vývoj HDP a ceny akcií

 

Recese skutečně neznamenají konec světa. Ano, příchod recese s sebou přináší na několik měsíců a čtvrtletí zhoršení života lidí a investorů, ale v delším období se ekonomiky vrací ke svému růstu. Zároveň si musíme uvědomit, že recese z let 2008-09, kterou si řada z nás pamatuje, byla skutečně výjimečná co do hloubky i délky. Není rozumné předpokládat, že v budoucnosti budou mít recese vždy takovýto průběh. Spíše je možné očekávat průměrný vývoj. A při průměrném vývoji netrvají recese a propad cen akcií déle než jeden rok. Pokud vám teď je 40 let a recese by na konci letošního roku nastala, tak se můžete spolehnout na to, že při dovršení 43 let budete s největší pravděpodobností sledovat, jak jsou recese i případný pokles akciových trhů minulostí. Samotnému pojmu „recese“ tedy skutečně nemusíme dávat tak vysokou váhu.

 

Stejně jako většina čtenářů našeho webu i my máme dlouhodobý investiční horizont (10 a více let). Možnost příchodu recese vnímáme a máme prozkoumané možné dopady na aktiva, které dlouhodobě sledujeme. Krátkodobý scénář ale nemůže předčít dlouhodobé investiční nastavení našeho soukromého portfolia a portfolia fondu Slavic Capital.

 

Nadále budeme investovat především do dynamických aktiv s částečným jištěním proti krátkodobým výkyvům dolů. Díky takovéto strategii očekáváme v horizontu několika let velmi stabilní vývoj hodnoty našeho portfolia. Pokud chcete vědět, jak přesně investujeme, tak se přihlaste do služby Portfolio manažer a pro začátečníky je zdarma k dispozici základní výukový balíček.

28.8.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ