Finlord Sněmovna financí

Recenze P2P Peerberry: konzistentní výnosy

22.8.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
P2P Peerberry recenze

P2P Peerberry už je schopná profinancovat měsíčně úvěry za více než 12 milionů EUR (přes 300 milionů Kč), což z ní dělá poměrně veliké tržiště v kontinentální Evropě. Více než 9300 investorům se líbí velmi konzistentní výnosy na úrovni 12 % p.a. a poměrně široká nabídka investičních příležitostí. My na platformě investujeme od dubna 2019. Jaké jsou naše dosavadní poznatky? V čem je platforma výborná a ve kterých oblastech se musí ještě značně zlepšit?

 

Přihlaste se do newsletteru a kromě novinek získáte další podrobné analýzy. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

P2P Peerberry stabilně roste

 

Ještě v dubnu se na této lotyšské platformě profinancovávalo méně než 10 mil. EUR měsíčně. Teď to už je o 20 procent více a management očekává v nejbližších měsících další nárůst. Počet investorů se ke konci července vyšplhal na 9330 lidí a díky minimální investici 10 EUR a nulovým poplatkům lze očekávat další výrazný nárůst počtu uživatelů této platformy. Na úrocích už investoři vydělali téměř 1 milion EUR. Třetinu investorů tvoří dle vyjádření managementu Němci.

 

P2P Peerberry objem

 

Na tomto místě se dostáváme k nebankovním poskytovatelům, kteří na tržišti umísťují své půjčky. V roce 2017, kdy platforma vznikla, zde působila jenom skupina Aventus Group, která P2P Peerberry i vlastnila. Nicméně v roce 2018 bylo P2P Peerberry prodané. Následně začal management tržiště pracovat na tom, aby na platformu přišli i jiní poskytovatelé. Díky tomu se pak připojila i skupina Gofingo.

 

Aventus i Gofingo sdružují pod svá křídla řadu nebankovních poskytovatelů úvěrů v různých zemích. Aventus vznikla v roce 2009 a už od prvního roku působnosti je v zisku. Patří pod ní 14 nebankovek z České republiky, Lotyšska, Polska, Ukrajiny, Ruska, Kazachstánu, Moldávie a Asie. Jmenovitý výčet je na stránkách Peerberry ZDE.

 

Pod skupinu Gofingo, která funguje od roku 2015, pak spadá 5 nebankovních poskytovatelů půjček z České republiky, Dánska, Litvy a Ukrajiny.

 

Zajímavostí je, že ještě v roce 2016 se Aventus Group připojila k platformě Mintos, jelikož v té době byla skupina relativně malá a měla portfolio o velikosti 14 milionů EUR. Následně si ale tento poskytovatel řekl, že lepší bude vyvinout vlastní platformu a neplatit platformě Mintos za její služby.

 

Informační transparentnost je na platformě Peerberry nižší. Informace o vývoji obou skupin nebankovních poskytovatelů a samotné platformy nejsou k dispozici. U konkrétních poskytovatelů je uvedených jenom několik čísel, které jsou většinou z roku 2018. Proto nelze udělat podrobnější finanční analýzu.

 

Nabídka půjček na P2P Peerberry je vysoká

 

V tobě psaní této analýzy bylo na tržišti 570 půjček, přičemž jejich velikost se pohybovala od několika eur až nad 8000 EUR. Investovatelný objem je tedy dostatečný a i kdyby se počet investorů na platformě v nejbližších měsících zdvojnásobil, tak by neměl být problém se zainvestováním volných prostředků.

 

Půjčky jsou různého charakteru. Zejména se jedná o krátkodobé několikadenní půjčky a střednědobé několikaměsíční autopůjčky. Nabízená úroková sazba je typicky v rozmezí 11 % až 13 % p.a. a délka splatnosti může dosáhnout až 1400 dní (tedy téměř 4 roky). Dlouhodobé půjčky tady mají typicky nejvyšší výnosnost a nejvyšší nabídnuté objemy. Buyback garance je typicky nastavena na 60 dní.

 

U jednotlivých půjček je základní popis, k čemu slouží. Viz následující obrázek 12,9 % půjčky na nákup auta na Ukrajině. Popravdě tyto údaje na Peerberry či jiných podobně nastavených platformách nikdo intenzivně nesleduje a jsou spíše jenom pro ilustraci reálného fungování nebankovních poskytovatelů.

 

Peerberry ukázka

 

Autoinvest funguje, sekundární trh chybí

 

Do půjček lze investovat manuálně anebo lze nastavit oblíbený autoinvest. Ten má několik základních parametrů ohledně úrokové sazby, délky splatnosti, zemí a poskytovatelů. Autoinvestů může být nastavených několik, priority se jim udělovat nedají.

 

Peerberry autoinvest

 

Za nevýhodu lze určit absenci sekundárního trhu. Pokud koupíte třeba dvouletou půjčku, tak se jí před splatností nijak nezbavíte (za předpokladu, že nenastane automatický buyback). Pokud tedy chcete mít schopnost zlikvidnit portfolio do několika málo týdnů, tak vám nezůstane jiná možnost, jako nakupovat krátkodobé půjčky. Naštěstí je jejich nabídka vysoká.

 

Začlenit P2P Peerberry do portfolia či ne?

 

P2P Peerberry nepřináší oproti jiným platformám v Evropě výrazně jiné nastavení. Pokud už investujete na některé z platforem, které dlouhodobě sledujeme a analyzujeme, tak vás tady kromě absence sekundárního trhu nic nepřekvapí.

 

Přínosem je využívání nebankovních poskytovatelů Aventus a Gofingo. Na jiných evropských platformách je nenajdete, což je z hlediska diverzifikace P2P portfolia dobré. Na druhé straně objem informací k oběma poskytovatelům je mizerný a nelze udělat ani základní analýzu kreditní stability. Investorům nezůstává nic jiného jenom věřit, že uvedeným nebankovním skupinám se bude dařit a že snad v budoucnosti Peerberry začne poskytovat více informací.

 

Rostoucí objem profinancovaných půjček ukazuje, že investorům nižší informační transparentnost až tak nevadí. Spíše oceňují průměrné výnosy kolem 12 % p.a., nabídku dostatečného počtu krátkodobých půjček a skutečně jednoduché ovládání platformy.

 

My budeme na P2P Peerberry nadále investovat, ale dokud nezačne platforma publikovat více informací o svých financích a financích poskytovatelů, tak budeme opatrní. Objem našich investic na platformě bude oproti jiným platformám relativně nižší.

22.8.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Tomas napsal:

  Mohu se zeptat jak můžete investovat do něčeho o čem nemáte pořádný informace? Hlavně, že si říkáte experti…

  admin napsal:

  Dobrý den, děkujeme za zajímavý a důležitý podnět k diskuzi. Nikdy v životě nemá člověk dokonalé informace z jakékoliv oblasti. Ano, ani experti ve svých oborech nemají kompletně všechny informace. Můžeme si vzít úplně všední aktivity. Třeba když si ráno umýváte zuby. Víte přesně, jaké má složení zubní pasta, jaké jsou výsledky studií o její škodlivosti pro organismus? Víte v jakých prostorech se pasta vyrábí, atd? Nevíte. Anebo trochu drsnější příklad s pádem letadel Boeing 737 Max. Měli piloti přesné infromace o všech komponentech a jejich možných závadách? Neměli. Protože kdyby věděli, že jsou v letadlech špatné senzory, tak by do těch Boeingů nikdy nenasedli (cestující by do nich také nikdy nenasedli). Přitom uniklé dokumenty ukazují, že něktří inženýři věděli o problémech daných senzorů. A takto můžeme rozebrat jakoukoliv činnost včetně investování, kterou každý den děláme. Vždy dospějeme k výsledku, že nikdy nemáme úplně kompletní informace. Lidé fungují tak, že mají nastavené osobní limity, kdy už jsou informace dostatečné a kdy ještě ne. V investování to není jinak. O Peerberry nemáme kompletní informace. A těch informací není ani tolik, jako třeba na Mintosu či jiných platformách. Na platformě Peerberry máme jenom menší kapitál a je to uvedené i v analýze spolu s našimi výhradami. Platformu budeme dál sledovat a budeme informovat o pokrocích, které učiní. Stejně tak budeme informovat o jiných platformách a investicích. Toto sledování s našim soukromým kapitálem děláme i pro Vás zdarma. Víme, že analýzy na našem webu pomohly řadě investorů k lepším investičním rozhodnutím. A z toho máme obrovskou radost, protože naše práce má celospolečenský užitek. V tom se skrývá naše expertíza: využíváme naše dlouhdoobé zkušenosti, znalosti a čas proto, abychom pomohli klientům, čtenářům, či dalším lidem. A přitom se nebojíme nastavovat tvář a brát na sebe zodpovědnost za jakýkoliv obsah, který vytvoříme, za jakékoliv investiční rozhodnutí, které učiníme.

  bulinak napsal:

  Vstupní bonus na platformě není?

  admin napsal:

  Dobrý den, ne, Peerberry nemá vstupní bonus pro nové investory.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?