Finlord Sněmovna financí

Recenze P2P Robocash: platforma rychle roste

29.4.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
recenze Robocash

Jak jsme ukázali v přehledu evropských platforem, tak P2P Robocash vůbec nemá špatné výnosy. Momentálně jsou na platformě půjčky s výnosností 12 % p.a. a garancí zpětného odkupu po 30 dnech nesplácení. Jak platforma funguje, kdo za ní stojí, co se nám na ní líbí a kde vidíme potenciál pro zlepšení? Podívejte se na další z našich pravidelných analýz. Zaregistrovat se můžete ZDE.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte podrobné analýzy. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Za dva roky se na P2P Robocash profinancovalo 72 milionů EUR

 

P2P Robocash byla založena v roce 2017. My na platformě také investujeme téměř od jejího počátku. Pro naše čtenáře a klienty připravujeme podrobné analýzy, rozbory a do projektů vkládáme i naše prostředky. Popravdě byl Robocash ze začátku trochu riskantní projekt, který neposkytoval dostatek informací. Časem se ale informační transparentnost značně zlepšila. A teď už lze platformu zařadit mezi stabilizované společnosti.

 

Do konce prvního čtvrtletí 2019 se počet investorů na P2P platforma Robocash zvedl na téměř 6000, přičemž kapitál investorů překonává 6 milionů EUR. Dle plánů managementu platformy by se objem kapitálu měl do konce roku zvednout nad 10 milionů EUR a počet investorů se přiblíží hranici 10 000. Od počátku zde bylo profinancovaných 830 000 půjček v objemu 72 milionů EUR. Téměř polovina investorů pochází z Německa, i když je otevřena pro všechny obyvatele EU28 a Švýcarska. Na úrocích už vydělali kolem 700 tisíc EUR.

 

V průměru se zde v současnosti profinancují měsíčně úvěry za 4 miliony EUR (Robocash je typická krátkodobými půjčkami s rychlým obratem). To samozřejmě ani zdaleka nestačí na gigantický Mintos (200 mil. EUR měsíčně), ale Robocash už směle konkuruje jiným zaběhlým platformám, které působí v Evropě nebo ČR.

 

Několik údajů za Q1 2019:

 

P2P Robocash v Q1 2019

 

Když se podíváme do prezentace ohledně struktury investorů, tak zjistíme, že na platformě Robocash investují zejména osoby ve věku 50 a méně let, které mají s P2P zkušenosti alespoň 1 rok a typicky mají prostředky diverzifikované na 4 a více platformách. Investované částky jsou spíše nižší. Téměř polovina investorů má na P2P platforma Robocash méně než 1000 USD (cca 23 tisíc Kč). Obecně je svět P2P stále považovaný za alternativu k tradičním instrumentům, proto jsou zainvestované prostředky stále relativně nižší. Nicméně s růstem celého sektoru se bude tento stav měnit.

 

P2P Robocash investoři

 

P2P Robocash patří do skupiny Robocash Group, která byla založena v roce 2013. Od té doby poskytla celá skupina půjčky za 355 milionů dolarů a má 1500 zaměstnanců. Zakladatelem a ředitelem je Sergey Sedov, který působil 16 let na manažerských pozicích. Celá skupina působí na různých trzích, přičemž momentálně je nejaktivnější v Rusku, Kazachstánu a na Filipínách. Do budoucnosti chce skupina expandovat zejména v Asii.

 

Robocash Group

 

Finančním výkazům celé skupiny se budeme věnovat v další analýze. Rozhodně se dá říct, že se jedná o ziskový koncern s velmi zajímavým vývojem, který si zaslouží detailní analýzu.

 

Založení a správa účtu na P2P Robocash jsou velmi snadné

 

P2P platforma Robocash hodně zjednodušila založení a správu investorského účtu. Na platformě lze investovat od 10 EUR a je bez jakýchkoliv poplatků. Vyplníte registrační formulář se základními údaji, zašlete prostředky z bankovního účtu registrovaného v rámci EU nebo Švýcarska a můžete směle začít investovat. Pokud už máte za sebou zakládání účtu na jiných platformách, tak vás zde nic nepřekvapí. Procesy kontroly dle AML (anti-money laundering) má platforma zjednodušené, jelikož v současnosti neumožňuje investorům poslat více než 10 000 EUR. Asi se tak připravuje o část velkých investorů, ale na druhé straně má pak platforma celkem jednoduché compliance procesy.

 

Základní dashboard je jednoduchý a přehledný. Ukazuje zainvestované prostředky, vydělané úroky či průměrnou úrokovou míru.

 

P2P Robocash náhled účtu

 

Investovat lze jedině pomocí funkce autoinvest, kde si může investor vybrat poskytovatele půjček, rozsah požadovaných úroků či splatnost. Platforma pak ukáže, kolik půjček odpovídá vybraným parametrům. Celkem jich na platformě bylo v době přípravy této analýzy kolem 22 000, přičemž drtivá většina má splatnost do 30 dní a nabízenou výnosnost 12 %.

 

Manuální investování na platformě není a o konečném dlužníkovi investoři prakticky nic neví a ani se nedoví. Investiční proces je tedy „osekaný na kost“. P2P Robocash chce, aby investoři poslali peníze, zapnuli autoinvest a pak už nic dalšího na platformě nedělali. Je tento přístup dobrý nebo špatný?

 

Ve své ekonomické podstatě bychom platformu Robocash (stejně jako řadu jiných P2P platforem) ani neměli jako P2P označovat. Peníze se prakticky půjčují skupině Robocash, jen se to marketingově zabalilo do kabátu P2P. Ekonomicky výsledek je stejný, jako kdybychom třeba nakupovali přímo dluhopisy společnosti. Rozdíl je pak v právním nastavení. Kdybychom nakupovali dluhopisy, tak by se společnost musela při jejich prodeji řídit různými evropskými zákony o cenných papírech. Když prodává půjčky/pohledávky, tak se zákony o cenných papírech neřídí. Zatím. Dá se očekávat, že do pár let se evropská legislativa přizpůsobí a oblast P2P investic mnohem přísněji zreguluje.

 

Poskytovatelé půjček patří pod jednu skupinu

 

Na platformě nabízí půjčky 6 poskytovatelů, viz následující obrázek. Nicméně všechny patří do skupiny Robocash Group.

 

P2P Robocash poskytovatelé

 

Ze začátku platforma trochu mlžila ohledně propojení poskytovatelů půjček. Teď už je mnohem transparentnější a otevřeně to přiznává. Co vzájemné propojení znamená pro investory? Pokud investujeme na Robocash, tak máme pohledávku prakticky vůči jednomu subjektu a nemusíme nějak extra přemýšlet, jestli máme na tržiti peníze v půjčkách od společnosti Préstamer či Zaimer. Na druhé straně v rámci platformy na širší diverzifikaci nedosáhneme. Spíše se na celou skupinu Robocash Group musíme koukat jako na jednu finanční firmu, která působí zejména v Rusku, Kazachstánu a na Filipínách. Pokud se operativní charakteristiky při poskytování půjček v těchto zemích nějak výrazně nezmění, tak se nemusíme obávat krachu skupiny.

 

Z našeho pohledu jsou investice do velkých finančních firem s působností ve více zemích zajímavé. Diverzifikace se tak děje na korporátní úrovni a také můžeme počítat s tím, že management (zejména Sergey Sedov) si ohlídají bezproblémové propojení mezi poskytovateli půjček a P2P platformou. Bezproblémové získávání financí je totiž velmi důležité z hlediska řízení likvidity.

 

P2P platforma Robocash jako zajímavé doplnění portfolia

 

P2P platforma Robocash jednoznačně slouží na profinancování interních potřeb Robocash Group. Nám to nevadí, ale zároveň víme, že tato platforma bude pro nás vždy jenom doplněk k řadě jiných finančních nástrojů (od tradičních k alternativním). Srovnejme to kupříkladu s platformou Mintos, kde působí řada nepropojených poskytovatelů půjček (i když třeba Mogo je s Mintosem úzce propojena). V tom případě je na Mintosu možné dosáhnout větší diverzifikace. Na Mintosu tedy logicky máme více prostředků než na Robocash. Mezi největší přednosti platformy patří jednoduchost při založení a správě investičního účtu. A zapomenout nesmíme ani na velmi atraktivní fixní výnosnost 12 % p.a. a 30denní buyback garanci. V další analýze se podíváme na finanční výkazy platformy a celé skupiny kolem ní.

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

29.4.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Petr napsal:

  Jen ze zajmu, kolik mate cca % overdue?
  Aktualne z 1000 EUR mam:
  380 Current (38%)
  620 Overdue (62%)
  Dosti nedobra cisla, proto me zajima, jak jste na tom Vy 🙂

  Dekuji.

  admin napsal:

  Dobrý den, my máme 40 % current a 60 % overdue. U Robocash to je takto dlouhodobě, jelikož se zaměřují na půjčování nebonitním klientům. I když hodně zákazníků nesplácí, tak jim zvýšené úrokové výnosy pokryjí odpisy nesplácených půjček. Celé skupině se daří: https://robocash.group/investors/ Na těch stránkách se podívejte na graf Net profit a Equity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE