Finlord Sněmovna financí

5G: podíly firem na globálních telekomunikačních sítích

18.4.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
5G Eva Mahdalová Finlord

Příchod 5G sítí představuje světový posun směrem k éře inteligentního připojení, který je spolu s vývojem internetu věcí, daty a umělou inteligencí nepochybně klíčovým motorem hospodářského růstu v nadcházejících letech. Nyní tedy jde o to, která země dokáže své výrobky protlačit mezi své spotřebitele nebo do jiných zemí. V roce 2018 měl Huawei podíl 26 % na globálních IT sítích, Cisco měl pak 18 %, Nokia 13 %, Ericsson 8 %, ZTE 5 %. V roce 2015 byla jedničkou ještě americká společnost Cisco, která měla 20 % podíl na globálních IT sítích, Huawei měl 19 %, Ericsson 9 %, Nokia 8 % a Alcatel Lucent 7 %. Huawei výrazně narostl podíl, přičemž ostatním hráčům klesá. Nyní by už společnost Huawei měla kontrolovat 30 % globálního trhu vybavení pro telekomunikace. Do tohoto sektoru má v plánu se pustit i Samsung, který kupříkladu bude dodávat komponenty do USA. Čínští dodavatelé jsou zatím v USA zakázaní. Nyní má Samsung podíl 3 % na globálních IT sítích. Huawei oznámila, že už podepsala kontrakty na výstavbu 5G sítí z 10-ti významnými telekomunikačními firmami, mimo jiné se švýcarským Sunrise, islandským Nova, saúdsko-arabským STC a tureckým Turkcell.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.

 

Kapitálové investice do sítí činily v roce 2018 dle dat GSMA 161 miliard USD, z čehož kapitálové investice ze stany USA a Jižní Koreji, které už 5G spustily, činily 41 miliard USD a zbytek světa, kde se do 5G investuje, ale ještě není spuštěno, pak proinvestoval 120 miliard USD. Pro letošní rok se očekává, že kapitálové investice do telekomunikačních sítí budou činit rovněž 161 miliard USD, z čehož kapitálové investice ze stany 19 zemí, které už spustily 5G, by měly být na úrovni 81 miliard USD, zatímco kapitálové investice u zbytku světa, kde pátá generace bezdrátových systémů ještě nebude spuštěna, být pak měly být 80 miliard USD.

 

V roce 2020, tedy příští rok, by měly být kapitálové investice do telekomunikačních sítí celkem 160 miliard USD. 5G by mělo už v roce 2020 spustit 52 zemí, jejichž kapitálové investice jsou odhadovány na 123 miliard USD. Kapitálové investice zbytku světa by měly být na úrovni 37 miliard USD.

5G kapitálové investice do telekomunikačních sítí

Podle GSMA do roku 2025 by měl podíl 5G sítí na globálním mobilním provozu přesáhnout 15 %, jelikož v nejbližších letech bude tato technologie spuštěna v řadě zemí. Dle GSMA spustí v roce 2019 provoz 5G sítě téměř 20 významných zemí.

 
4G by mělo fungovat i nadále vedle 5G do roku 2025, přičemž v tomto období by mělo 4G představovat téměř 60 % celosvětových spojení. Počet globálních spojení internetu věcí (IoT) by se mělo do roku 2025 ztrojnásobit na 25 miliard, avšak tržby z IoT by měly být čtyřnásobné a měly by tedy činit 1,1 bilionu USD.

 
Na konci roku 2018 bylo globálně 5,1 miliardy lidí (dvě třetiny celkové populace), kteří používali mobilní zařízení. Za poslední 4 roky se počet uživatelů zvedl o jednu miliardu.
V nejbližších 7 letech by počet uživatelů měl stoupnout o 700 milionů, přičemž čtvrtina z tohoto nárůstu bude pocházet z Indie.
Do roku 2025 začne internet v mobilu využívat dalších 1,4 miliardy lidí, takže počet uživatelů mobilního internetu stoupne na 5 miliard.

 

Boj o ovládnutí trhu s komponenty pro telekomunikační sítě je tedy s ohledem na příchod nové významné technologie 5G velmi ostrý. Uvidíme, které společnosti dokážou na tomto trendu nejvíce vydělat. Je ale velmi pravděpodobné, že v rozvíjející se Asii budou komponenty pro 5G a 4G dodávat zejména Huawei, ZTE a Samsung. USA a Západní Evropu by si pak měly rozdělit Ericsson, Nokia a částečně Samsung. Poptávka spotřebitelů a firem po rychlém bezdrátovém přenosu dat je vysoká a ještě značně stoupne, což si uvědomují všechny telekomunikační společnosti.

18.4.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?