Finlord Sněmovna financí

Výsledková sezóna v USA: zisková marže roste

8.3.2019

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
výsledková sezóna amerických firem

Výsledková sezóna v USA za čtvrté čtvrtletí 2018 už prakticky skončila. 96 % společností z S&P 500 vydalo výsledky, z čehož 69 % společností zaznamenalo pozitivní překvapení v rámci zisku na akcii a 61 % firem překvapilo kladně z hlediska tržeb.

 

Nenechte si ujít novinky. Přihlaste se do newsletteru a sledujete nás na Twitteru či Facebooku.

 

Pokud se podíváme na P/E vypočtené ze zisku za posledních 12 měsíců, tak to se drží pod pětiletým průměrem na 18,2násobku. Jak už jsme avizovali v komentáři k vývoji našeho soukromého portfolia za únor 2019, tak snížení odhadu zisků a současný nárůst cen akcií měly za následek významné zvýšení ohodnocení akcií dle P/E poměru (dle očekávaných zisků). Hodnota indexu se rychle vyšvihla nad 16násobek k pětiletému průměru. Pokud by akcie zhodnotily o dalších 10 %, tak by se při nezměněném odhadu zisků vyšplhalo ohodnocení na velmi vysoký 18násobek.

 

Ve 4. kvartále tržby i zisky amerických korporací zahrnutých v indexu S&P 500 rostly. Tržby za 4. čtvrtletí 2018 pro celý index S&P 500 vzrostly o 5,8 %, avšak ještě koncem prosince se očekával růst tržeb o 6,4 %. Zisk za celý index S&P 500 dosáhl slušné úrovně, jelikož ve 4. čtvrtletí 2018 vzrostl o 13,1 %, přičemž ke konci prosince se očekával růst zisku o 12,1 %. Na ziscích se podepsala rostoucí čistá zisková marže, která za 4. kvartál 2018 činila 11,4 %, zatímco ve Q4 2017 činila 10,7 %. Výsledek tedy představuje pozitivní překvapení.

 

Odhady Factset ukazují, že v prvním čtvrtletí 2019 by zisky firem mohly meziročně poklesnout o 3,2 % a tržby by mohly stoupnout o 5,2 %. Pokles zisků by měl zaznamenat zejména energetický sektor a materiály. Krátkodobý výhled ukazuje zhoršení, nicméně v dalších kvartálech by ale měla být obnovena rostoucí trajektorie zisků firem.

 

Graf č. 1: Hodnota indexu S&P 500 a očekávaného zisku na akcii (zdroj: FactSet)

výsledková sezóna

 

Graf č. 2: P/E vypočtené ze zisku za posledních 12 měsíců (zdroj: FactSet)

výsledková sezóna v USA

 

Graf č. 3: P/E na základě očekávaných zisků (zdroj: FactSet)

PE poměr na základě očekávaných zisků

 

Graf č. 4: Po sektorech P/E na základě očekávaných zisků (zdroj: FactSet)

PE poměr sektory

 

Graf č. 5: Změna tržeb podle sektoru za 4. čtvrtletí 2018 (zdroj: FactSet)

výsledková sezóna v usa tržby

 

Graf č. 6: Změna zisků za 4. čtvrtletí 2018 (zdroj: FactSet)

zisky amerických firem

8.3.2019

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ VÝUKOVÝ BALÍČEK A INVESTIČNÍ STRATEGIE