Finlord Sněmovna financí

Naše investice v únoru 2019: +0,8 %

4.3.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 201902

Naše soukromé investiční portfolio zaznamenalo v únoru nárůst hodnoty o 0,8 %. Přítok kapitálu na finanční trhy pokračuje navzdory horším ekonomickým zprávám z největších ekonomiky světa. Proč? Investoři věří, že centrální banky nedovolí, aby nastalo výraznější hospodářské zpomalení. Taktéž věří, že obchodní války, které trhy ohrožují už několik měsíců, se nakonec podaří odvrátit. Poslední projevy představitelů největších ekonomik tomu nasvědčují. Výsledková sezóna za uplynulý kvartál už prakticky skončila. Americkým firmám se ještě docela daří. Naopak finanční situace evropských společností se zhoršuje mnohem citelněji. Analytici celkem významně upravily odhady růstu zisků dolů.

 

Kumulativně od počátku roku 2016, kdy jsme začali publikovat výsledky našeho portfolia, jsme zaznamenali zhodnocení o 31,7 %. Na milion korun investice se tedy za uplynulé tři roky vygenerovalo přes 310 tisíc korun.

 

Celé naše portfolio můžete sledovat pomocí služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Investičních strategií.

 

V únoru zaznamenal zhodnocení i náš fond Slavic Capital, který je určen pro kvalifikované investory. Peníze máme na soukromých účtech i ve fondu. Strategie jsou téměř totožné.

 

Jak dopadl únor?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 1 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK.

 

Finlord portfolio 201902

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

A tabulka výnosů v roce 2017:

 

201712 Finlord portfolio

 

A tabulka výnosů v roce 2016:

 

201612 Finlord portfolio

 

Naše soukromé portfolio je široce diverzifikované, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Z 38 měsíců byly jenom 4 mírně ztrátové.

 

Finlord portfolio výkonnost

 

Zisky firem v USA a Evropě budou mnohem nižší

 

96 % firem z indexu S&P 500 už dle údajů Factset vydalo výsledky hospodaření za Q4 2018. Meziroční růst tržeb byl na úrovni 5,8 % a růst zisků byl na úrovni 13,1 %, přičemž koncem roku 2018 se odhadoval růst zisků o 12,1 %. Výsledek tedy představuje mírně pozitivní překvapení.

 

Negativní je ale významné snížení odhadů zisků pro Q1 2019. Následující graf ukazuje, jak analytici postupně snižovali odhad zisků firem v S&P 500 pro první kvartál. Na počátku roku se očekával zisk 40,25 USD, momentálně to je už 37,6 USD. Nedá se vyloučit, že analytici ještě mírně sníží odhad zisků. Dle odhadů Factset by se jednalo o největší pokles odhadů v průběhu prvních dvou měsíců roku od Q1 2016. Na následujícím grafu je plnou čarou zobrazen odhad zisků pro Q1 a přerušovanou čárou je vývoj akciového indexu.

 

zisk firem z indexu SP500

 

99 firem z indexu S&P 500 vydalo pro první kvartál prognózu vývoje zisku. 73 z těchto společností vydalo negativní výhled, což přimělo analytiky také ke snížení výhledu.

 

Odhad analytiků teď tedy naznačuje, že v prvním čtvrtletí 2019 by zisky firem mohly meziročně poklesnout o 3,2 % a tržby by mohly stoupnout o 5,2 %. Zhoršení krátkodobého výhledu je tedy celkem významné. V dalších kvartálech by ale měla být obnovena rostoucí trajektorie zisků firem.

 

Snížení odhadu zisků a současný nárůst cen akcií měly za následek významné zvýšení ohodnocení akcií dle P/E poměru (dle očekávaných zisků). Hodnota indexu se rychle vyšvihla nad 16násobek k pětiletému průměru. Pokud by akcie zhodnotily o dalších 10 %, tak by se při nezměněném odhadu zisků vyšplhalo ohodnocení na velmi vysoký 18násobek.

 

20190304PE poměr firem z indexu SP500

 

Ještě se podíváme na německý index DAX. Na následujícím grafu je hodnota indexu DAX zobrazena červenou křivkou a modrou jsou zobrazeny násobky očekávaných zisků. Vzhledem k poklesu odhadů zisků na nejnižší úroveň od počátku 2017 se logicky snížily i násobky. Pokud by index zhodnotil o 10 %, tak by atakoval úroveň 14násobku očekávaných zisků. Jak je patrné z grafu, tak tato úroveň by indikovala relativně nadhodnocené akcie.

 

ohodnocení indexu DAX

 

Náš výhled na březen

 

V březnu budou investoři čekat na další informace o schopnosti firem generovat vyšší tržby a zisky. Makroekonomické signály jsou smíšené. Některé země mohou letos zaznamenat hospodářskou stagnaci a mírný nárůst počtu nezaměstnaných. Na druhé straně centrální banky a vlády uvedly, že budou ekonomiky podporovat v případě výraznějšího zpomalení.

 

Finanční trhy jsou nadále v dobré kondici, inflace je pod kontrolou a domácnosti jsou stále celkem dobře naladěné. Osobní spotřeba tedy bude postupně stoupat. U některých vybraných trhů ale zcela jistě nastane korekce. Příkladem je trh prémiových nemovitostí v New Yorku, Londýně, či na Novém Zélandu. I v ČR budou ceny nemovitostí letos stoupat mnohem pomaleji oproti předchozím rokům. Tento vývoj ale musíme vnímat spíše jako ozdravnou korekci, která působí jako prevence před vytvořením bubliny.

 

Vývoj indexu cen prémiových nemovitostí v Londýně dle Knight Frank:

 

ceny nemovitostí v Londýně

 

Nenechte si ujít naše novinky. Přihlaste se do newsletteru a sledujete nás na Twitteru či Facebooku.

4.3.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Milan napsal:

  Dobry den, mate v planu vyzkouset z P2P i treba Peerberry nebo Neofinance?

  admin napsal:

  Dobrý den, na Neofinance účet zakládat nebudeme – hodně nám to připomíná Bondoru, která jde ke dnu. Peerberry se nám zdá trochu zajímavější, ale zatím tam účet nemáme. Ale měli bychom se k této platformě dostat a založíme tam účet snad už teď v březnu. Recenze by pak byla někdy v květnu/červnu.

  Michal napsal:

  Dobrý den , máte v plánu registraci na platformu IUVO GROUP

  Děkuji

  admin napsal:

  Hezký den, na Iuvo Group účet nemáme, platforma nás takto na první pohled nepřesvědčila, ale v budoucnosti se na ní možná registrujeme a hlouběji ji prozkoumáme.

  MD napsal:

  Dobrý den, máte nějaké zkušenosti s portálem crowdberry / budete zkoušet? Děkuji

  admin napsal:

  Hezký den, na Crowdberry účet nemáme. Prozoumáme to. Nicméně přímé investování do startupů je trochu problematické a projekty je nutné dobře rozanalyzovat. V konečném důsledku může vyjít lépe investice do zajetých firem na burzách. Nabídka je skutečně velmi široká.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ