Finlord Sněmovna financí

Proč mizí likvidita z akciových trhů?

29.3.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
akciové trhy a likvidita

V posledních letech můžeme na akciových trzích vyspělých zemí sledovat jeden velmi nepříjemný fenomén. Významně klesá likvidita nejenom hotovostních trhů (akcie), ale i futures trhů. Co je příčinou a jaký to má dopad na investory?

 

Následující graf od JPMorgan ukazuje počet čekajících kontraktů na e-mini S&P futures v rozmezí +- 1 bod od současné ceny. Podle tohoto ukazatele je likvidita na mnohaletých minimech, přičemž ještě před pěti lety byla přibližně pětinásobná.

 

likvidita US futures

 

Následující graf pak ukazuje průměrný počet kontraktů čekajících na BID a ASK na uvedeném futures kontraktu. Opět můžeme spatřit extrémně nízké hodnoty.

 

likvidita futures BID ASK počet kontraktů

 

A na závěr dva grafy od Goldman Sachs a Bloombergu, které ukazují hloubku trhu e-mini S&P 500 trhu (levý graf) a likviditu hotovostních akciových trhů v USA (pravý graf).

 

likvidita futures a akcií v USA

 

Proč mizí likvidita z trhů?

 

Příčin nízké likvidity akciových trhů je několik. Z akciových trhů se postupně stahují spekulanti, tradeři a market makeři. Banky zredukovaly po finanční krizi v letech 2008 až 2009 velká traderská oddělení. Lidé byli kvůli úspoře nákladů nahrazeni počítači, což je ale z hlediska likvidity nešťastné řešení.

 

Počítače jsou při tradingu často naprogramované tak, aby objemy objednávek upravovaly dle likvidity na trhu. Což vytváří celkem zajímavé a nepříjemné slučky: z nějakého důvodu poklesne likvidita – programy sníží počet objednávek – likvidita trhu ještě více poklesne – počítače ještě více sníží objemy objednávek atd.. Tento problém byl vidět v prosinci loňského roku, kdy byla likvidita akciového trhu tak nízká, že stačily malé objednávky, aby se akciové trhy freneticky rozpohybovaly.

 

Další příčinou je postupné přesouvání kapitálu z aktivních fondů do pasivně řízených fondů. Z hlediska poplatků je to výborné. Jenomže pasivní fondy většinou obchodují jenom na konci dne v závěrečné aukci. Tudíž v průběhu dne likviditu na trhy nedodávají.

 

A dalším důvodem, který opět souvisí s nasazením počítačů, je to, že algoritmy jsou naprogramované opatrně. To znamená, že mají za úkol postupně obchodovat spoustu malých objednávek, ne několik velikých. Tím pádem klesá známá hloubka trhu a skutečný objem zamýšlených obchodů čeká na projevení na interních serverech traderů. Dá se to přirovnat k podpultovému prodeji na trhu. Obchodník má dostatek zboží. Ale napadne vás poptat se ho, když má na stole vyložených jenom pár zakrslých jablíček?

 

Jaké jsou důsledky nízké likvidity?

 

Pro drobné investory a spekulanty žádné. Těch pár futures kontraktů denně zobchodujete absolutně bez problémů. Ale pro institucionální investory, kteří potřebují v krátké době zobchodovat několik miliard korun, vytváří vymizení likvidity nepříjemnosti zejména při poklesech trhů. Opět se stačí podívat na prosinec loňského roku. Ve svátečním období měly fondy velký problém rozumně prodat pozice bez toho, aby ceny akcií zatlačily ještě více dolů. Některé instituce raději vyhlásily vánoční přestávku a výběrné objednávky realizovaly až po Vánocích.

 

Do budoucnosti můžeme určitě počítat s tím, že se likvidita akciových trhů nezlepší. Naopak objem kapitálu, se kterým disponují instituce, bude stoupat. To znamená, že šokům spojeným s nedostatkem likvidity na trzích se určitě nevyhneme. Raději se připravme na to, že krátkodobě mohou akcie významně fluktuovat. Prosinec 2018 se určitě zopakuje, jen nevíme kdy. Tyto krátkodobé pohyby cen nás ale vůbec nemusí stresovat. Na hodnotě firem se při panických výprodejích nic nezmění. Dlouhodobě ekonomiky porostou a tedy budou stoupat i tržby a zisky společností. Pokud je náš investiční horizont 10 a více let, tak je pořád nejlepší umísťovat peníze do dynamických aktiv.

 

Pro více analýz a statistik se přihlaste do newsletteru a sledujte i náš Facebook a Twitter. Mimo jiné jsme retweetovali graf požadované výnosnosti 98letých australských státních dluhopisů. U nich výnos 1,44 % p.a. nepostačuje ani na pokrytí inflace a racionálně uvažující investoři jenom nevěřícně kroutí hlavou. Tématu dlouhodobého prodělávání peněz u „bezpečných investic“ se určitě budeme věnovat v některé z příštích analýz.

29.3.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?