Víte, že pětinu zisku BMW tvoří autopůjčky?
15.2.2019
6 min.
Automobilku BMW asi nemusíme dlouze představovat. Pro mnohé kluky a pány jsou výrobky této společnosti doslova snem. V uplynulém roce cena akcií automobilky významně poklesla, takže snem se BMW stává i pro investory. P/E poměr na úrovni 5,22, dlouhodobě rostoucí tržby a relativně nízká zadluženost jsou rozhodně velmi zajímavé. V tomto rozboru se nepodíváme na kompletní analýzu společnosti, ale na konkrétní část – finanční služby.
Poud chcete získat další analýzy, přihlaste se do newsletteru a sledujte náš Facebook či Twitter.
Za 9 měsíců 2018 měl koncern zisk před zdaněním na úrovni 7,9 miliardy EUR. Prodej aut vytvořil zisk před zdaněním 4,7 miliardy EUR, prodej motorek vytvořil zisk 208 milionů EUR a finanční služby vytvořily zisk 1,7 miliardy EUR (cca 22 % celkového zisku).
Pro připomenutí zmíním vývoj prodejů aut v BMW. Loni už automobilka prodala téměř 2,5 milionu aut, což je dvojnásobek oproti roku 2009. 37 % míří do Číny (závislost na této jediné zemi je tedy obrovská), 37 % do Evropy, 16 % do Ameriky a 10 % do zbytku světa. K prodejům aut je možné ještě přičíst prodeje motorek, kterých se v roce 2017 prodalo rekordních 164 tisíc kusů.
Téměř polovina zákazníků BMW se financuje dluhem
Následující obrázek ukazuje využití úvěru nebo leasingu při nákupu nových vozidel BMW. Při regionálním rozboru pak můžeme odhalit, že na nová vozidla si nejvíce půjčují nakupující z EMEA (33 %), Ameriky (28 %) a Evropy (21 %). Tady je oproti rozložení prodejů automobilky změna zejména v tom, že Američané se při nákupu aut skutečně hodně zadlužují. Evropané jsou naopak trochu konzervativnější. To je docela typický stav, který můžeme sledovat i u jiných výrobců a v jiných sektorech.
Půjčování peněz na nákup aut je výnosné. Následující graf ukazuje vývoje ziskovosti (Return on Equity) v BMW u této činnosti. V období krize v roce 2008 logicky nastala ztráta, ale velmi brzy se situace opětovně zlepšila. 18 % ROE je skutečně pěkný údaj. Pro doplnění ještě uvedeme, že v roce měla automobilka při půjčování peněz kreditní ztráty ve výši 0,34 %. V kritickém roce 2009 byly kreditní ztráty 0,84 %, což byla stále přijatelná hodnota.
Nejenom BMW, ale i další velké automobilové koncerny světa budou v následujících letech hodně investovat do elektroaut. Proto může být jejich cash flow v nejbližších pěti letech podprůměrné. Následující obrázek ukazuje plán nových vozidel s plně elektrickým nebo hybridním pohonem. Největší nárůst nových aut s tímto pohonem se plánuje na roky 2024 a 2025. Přísun novinek určitě podpoří poptávku.
Jak vydělat na autopůjčkách
Na závěr se dostáváme ke stěžejnímu zamyšlení, jak můžeme jako investoři vydělávat na autopůjčkách. Samozřejmě je možné nakoupit akcie BMW, u kterého finanční služby generují nezanedbatelnou část zisku. Není ale na trhu taková investice, která extrahuje dlouhodobě ziskovější část businessu kolem auťáků, tedy půjčování peněz na jejich pořízení?
Několik možností nás napadá a aktivně do nich investujeme. Co takové Mogo, které na platformě Mintos umísťuje poskytnuté půjčky? Jak jsme ukázali v rozboru služeb společnosti, tak Mogo nedělá nic jiného, jenom financuje pořízení ojetých aut (14 % z nich jsou auta BMW). Je to trochu jiný business model oproti BMW Financial Services, ale pořád je postaven na stejných ekonomických principech. Nemusíme si namlouvat, že lidi z BMW mají nějaký mnohem lepší kreditní model. Nemají. Když přijde krize, tak se zhorší výsledky Mogo i BMW Financial Services. Mogo je výrazně menší a má nižší bezpečnostní polštář. Ten by ale měl bohatě stačit na normální, případně mírně zhoršené ekonomické období.
Komu při autopůjčkách nesedí Mogo, tak se může podívat po větších společnostech. Příkladem je americká Credit Acceptance Corporation (ticker: CACC), která dokáže generovat ROE kolem 30 %.
Z roadmapy BMW je patrné, že management společnosti jednoznačně věří v další ekonomický rozmach. I oni mluví o možnosti příchodu recese, ale všichni dobře vědí, že krátkodobé hospodářské problémy časem odezní a převládne dlouhodobý růst a schopnost generovat zisk pro investory.
15.2.2019
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář