Finlord Sněmovna financí

Jaké je složení rostoucího čínského dluhu?

18.2.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
čínský dluh Finlord

Čínský dluh v posledních letech významně roste. Od finanční krize se aktivita čínských bank v oblasti úvěrování výrazně zvýšila. Aktiva čínských bank se zvedla o 15 bilionů na více než 24 bilionů USD.

 

 

Přihlaste se do našeho newsletteru, aby vám neunikly další stěžejní makroekonomické trendy.

 

 

Obrázek níže ukazuje objem nových bankovních úvěrů v Číně. Čínské banky zaznamenaly v lednu 2019 rekordní objem nových úvěrů a to 3,23 bilionů CNY (477 miliard USD), oproti předpokládaným 3 bilionům CNY. Jedná se o největší měsíční objem od roku 1992, kdy se začala počítat tato statistika. Banky uvolnily v lednu úvěrové standardy, aby získaly více klientů. Toto uvolnění bylo podpořeno i méně přísnou monetární a fiskální politikou s cílem obnovit hospodářský růst. Za 12 měsíců činil pak objem nových úvěrů celkem 16,5 bilionu CNY.

 

 

čínský dluh

 

 

Raketově vystřelilo také celkové sociální financování (TSF), kdy v tomto případě se jedná o celkové finanční prostředky poskytnuté reálné ekonomice. V lednu se zvýšil objem celkového sociálního financování na rekordních 4,64 bilionu CNY.

 

 

celkové sociální financování TSF

 

 

Následující graf ukazuje podíl úvěrů čínských domácností dle kategorie úvěrů. K červnu 2018 tvořily hypoteční úvěry na celkovém dluhu domácností téměř 60 %. Hypotéky představují 19 % z bankovních úvěrů v Číně (pro srovnání v Koreji je to 30 % a v Japonsku 23 %). Hypoteční úvěry v Číně rostly za poslední 3 roky o 27 %, přičemž tempo růstu v minulém roce zpomalilo. Na celkovém dluhu domácností představují půjčky pro malé podnikatele 22 %, přičemž z bankovních úvěrů pak tvoří 7 %. Kreditní karty vytváří na celkovém dluhu domácností 14 % a z bankovních úvěrů tvoří 4 %. Ostatní spotřebitelské půjčky a auto půjčky na celkovém dluhu domácností představují 3 % a 2 % a z bankovních úvěrů v Číně pak představují 1 %.

 

 

složení čínského dluhu Eva Mahdalová Finlord

 

 

Následující grafy ukazují dluh domácností k HDP a dluh domácností k disponibilnímu příjmu v procentech. Poměr dluhu čínských domácností k HDP a agregovaný disponibilní příjem domácností jsou v podstatě srovnatelné s jinými státy, ale tento stav nastal díky prudkému nárůstu s nízkých úrovní dluhu.

 

 

dluh čínských domácností k HDP

 

 

Zadlužení čínských domácností vyvolává určité starosti z pohledu finanční stability. Vzhledem k nárůstu hypotečních úvěrů a rostoucím obavám z přehřátého trhu s bydlením je sektor nemovitostí značně sledován. Nemovitosti jsou v Číně nejdůležitějším uchovatelem hodnot, jelikož alternativní zdroje příjmů domácností se stále teprve rozvíjejí. Z tohoto důvodu čínské úřady považují sektor bydlení za klíčové riziko pro finanční a sociální stabilitu a pravděpodobně uvolní monetární politiku v případě výraznějšího poklesu cen domů. Objem půjček domácnostem zvyšují zejména malé a středně velké banky. V jejich případě byl nárůst úvěrového portfolia o 30 %, přičemž u velkých bank byl nárůst o 20 %. Čínská vláda s centrální bankou chtějí v zemi udržet silný ekonomický boom, proto budou při náznaku problémů ochotně pomáhat tamním domácnostem a firmách, načež tato politika bude mít pozitivní dopad i na evropské a americké firmy.

18.2.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS