Finlord Sněmovna financí

Zpětné odkupy akcií budou za 2018 rekordní

20.12.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
zpětné odkupy akcií Finlord

Americké společnosti se těší z rekordních zisků. Na ziscích se výrazně podepisuje především daňová reforma v USA, ale také rostoucí zisková marže. Toho americké korporace využívají a v obrovských objemech odkupují své akcie zpět od akcionářů. Dle dat Goldman Sachs by objem zpětných odkupů akcií (buyback) měl být v letošním roce rekordně vysoký. A to jak z pohledu autorizovaných zpětných odkupů akcií, tak i z pohledu skutečných objemů zpětných odkupů. V rámci autorizace zpětných odkupů by se mělo jednat o 1 bilion USD a u skutečně realizovaných objemů zpětných odkupů by mělo jít o 775 miliard USD. Předchozí rekordní objem byl u realizovaných zpětných odkupů v roce 2007. Tehdy americké společnosti realizovaly zpětné odkupy akcií v objemu 589 miliard.

 

zpětné odkupy akcií Eva Mahdalová finlord

 

 

Na grafu níže od agentury Bloomberg jsou emise amerických dluhopisů za účelem zpětných nákupů. Americké společnosti si na zpětné odkupy akcií půčovaly, jelikož cizí kapitál je vyšel levněji než vlastní kapitál. Letos měly k dispozici hodně hotovosti a navíc úroky šly nahoru, takže dluhové emise nebyly tolik využívané.

 

korporátní dluhopisy

 

 

Následující graf z dílny Goldman Sachs ukazuje, jak by americké firmy měly použít hotovost v roce 2018 a 2019. Společnosti zahrnuté do indexu S&P 500 by měly v roce 2018 z 53 % použít hotovost pro další růst společností a ze 47 % by pak měly použít hotovost pro vyplacení výnosů akcionářů. Pro rok 2019 se očekává, že společnosti zahrnuté do indexu S&P 500 by měly z 51 % použít hotovost pro další růst společností a ze 49 % by pak měly použít hotovost pro vyplacení výnosů akcionářů. Pokud se zaměříme čistě na zpětný odkup akcií, tak letos by měla být hotovost z 29 % použitá právě na buybacky. Příští rok se očekává, že firmy z S&P 500 využijí hotovost z 31 % na zpětný odkup akcií.

 

zpětné odkupy akcií

 

 

Zpětné odkupy, které pomáhaly akciím v silném růstu, by měly být vysoké i v příštím roce, jelikož se očekává nárůst tržeb a zisků. Konkrétně pro rok 2019 se v rámci společností zahrnutých v indexu S&P 500 očekává růst tržeb o 5,5 % a zisky by měly růst o 8,3 %. Pokud se tato předpověď naplní, tak je velmi pravděpodobné, že objem zpětných odkupů bude opět mimořádný.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte zdarma další návody a analýzy, které vám pomohou zorientovat se v investičním světě.

20.12.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?