Finlord Sněmovna financí

Výprodeje na akciích: změnila se hodnota?

30.10.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Eva Mahdalová_Finlord_akcie

Utahovaní monetární politiky, protekcionistická politika a s tím vším související predikce zpomalení hospodářského růstu zapříčinily v posledním období pokles nejenom na amerických akciových trzích. Výprodeje na akciových trzích výrazně snížily i valuace. Pokud se podíváme na index S&P 500, tak ukazatel P/E poklesl pod průměr za posledních 30 let.

 

Eva Mahdalová_Finlord_PE poměr

 

Pokud chcete získat dlouhodobé myšlenky, na kterých je postaven i náš hedgeový fond Slavic Capital, tak se přihlaste do newsletteru.

 

Jak ukazují data Factset, tak zatím 48 % firem z indexu S&P 500 vydalo výsledky za 3. čtvrtletí 2018. Z toho 77 % firem pozitivně překvapilo z hlediska EPS. Rovněž společnosti překvapily oproti původním očekáváním i z pohledu růstu tržeb a zisků. Meziročně tržby rostly o 7,6 % oproti očekávaným 7,5 %. Všech 11 odvětví vykazuje meziroční růst tržeb. Tři sektory vykazují dvojciferný růst tržeb. Konkrétně se jedná o sektory energetiky, komunikačních služeb a nemovitosti.
Zisky rostly meziročně o 22,5 %, přičemž původně se očekával růst o 19,3 %. Pokud zisky budou růst za celé 3. čtvrtletí o 22,5%, tak se bude jednat o třetí největší růst zisků od 3. čtvrtletí 2010. Všech 11 odvětví vykazuje meziroční nárůst zisků. Osm sektorů vykazuje dvouciferný růst zisků, z čehož nejsilnější sektory jsou energetika, finance, komunikační služby a materiály.

 

Eva Mahdalová_Finlord_zisky firem

 

72 % firem ze 48 % firem z indexu S&P 500, které vydaly už výsledky za 3. čtvrtletí 2018, vykázalo rostoucí čistou ziskovou marži. Čistá zisková marže byla v průměru 11,9 %, přičemž ve stejném období v roce 2017 byla na úrovni 10,4 %.

 

Eva Mahdalová_Finlord_čistá zisková marže

 

Protekcionistická politika se u amerických společností projevuje tím, že začaly americké společnosti zvyšovat ceny. To se postupně odrazí i na americké inflaci. Pokud tedy poroste inflace, tak americká centrální banka bude přistupovat k zvyšování úrokových sazeb, čímž se firmám zdraží úvěry. Tato situace bude nemilá zejména pro výrazně zadlužené společnosti. V současnosti je pro nás důležité, že americkým společnostem stále rostou tržby, čistá zisková marže a zisky. A tedy dokud společnostem rostou tržby a zisky, tak prozatím nehrozí, že by měla přijít hlubší ekonomická recese, jak neustále straší média a marketingoví příživníci. Naopak současnou situaci budou spíše firmy využívat a při korekcích na trhu budou spouštět své programy zpětných odkupů akcií.

30.10.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?