Kolik let musí pracovat Evropan, aby si koupil byt?
24.10.2018
5 min.
Kolik let musí pracovat Evropan, aby si koupil byt? Jak dlouho musí být byt v různých evropských centrech v pronájmu, aby se vrátila jeho pořizovací cena? Jak se vyvíjely ceny domů?
UBS Global Real Estate Bubble Index sleduje rizika nemovitostních bublin v hlavních světových metropolích. Jak ukazuje index, tak riziko bubliny za posledních 5 let výrazně vzrostlo. Také za posledních 5 let byla průměrná mediánová výnosnost nemovitostí v nejvýznamnějších finančních centrech na úrovni 10 %, přičemž do tohoto zisku je započtená jak výnosnost z nájmu, tak i kapitálový zisk. 10 % je rozhodně velmi atraktivní výnosnost.
Díky rostoucím cenám si čím dál méně domácností může dovolit vlastní nemovitost. To koneckonců můžeme vidět i v ČR. Ve významných evropských městech musí zkušený zaměstnanec ze sektoru služeb pracovat okolo 10 let, aby si koupil relativně malý byt o rozloze 60m2 v blízkosti centra města.
Přihlaste se do našeho newletteru, aby vám neunikly další stěžejní makroekonomické trendy.
Inflačně očištěné ceny se v průběhu posledních čtyř čtvrtletí zvýšily průměrně o 3,5 %, což je podstatně méně než v předchozích letech, ale stále je růst nad desetiletým průměrem. Ceny zůstaly ve velmi silném rostoucím trendu ve velkých metropolích v eurozóně a dále v Hongkongu a některých kanadských městech. Jak ukazuje USB Global Real Estate Bubble Index riziko bubliny je nejvíce patrné v Hong Kongu, kde indexové skóre ukazuje hodnotu 2,03. Riziko bubliny se zvýšilo i v Mnichově, Torontu, Vancouveru, Amsterdamu a v Londýně.
Ceny domů rostou téměř ve všech městech. Za poslední 4 kvartály vzrostly ceny domů nejvíce ve Frankfurtu a to o zhruba 13 %, přičemž za posledních 5 let zaznamenaly ceny růst o zhruba 6 %. V Amsterdamu za poslední 4 kvartály vzrostly ceny domů o zhruba 11 %, přičemž za posledních 5 let o téměř 10 %. Podobně na tom byl také Vancouver. Za posledních 5 let nejvíce rostly ceny domů v Mnichově a to o více než 10 %.
Následující obrázek ukazuje, kolik let musí zkušený zaměstnanec ze sektoru služeb pracovat, aby si mohl koupit byt o velikosti 60m2, který se nachází blízko centra města. Nejzávažnější situace je v Hongkongu, kde se v průměru pracuje přes 20 let na takovýto byt. V předchozí bublině v roce 2007 to bylo jenom 12 let. Pokud se podíváme na Londýn, tak na takovýto byt se zde pracuje v průměru 15 let.
Podobný stav ukazuje i indikátor ceny bytů u pronájmů. Kupříkladu v Curychu a Paříži musí být byt v pronájmu 36 let, aby se vrátila jeho pořizovací cena. Ve zmíněném Hongkongu je nutné pronajmout byt na 35 let. Jinými slovy výnosnost z nájmů je v Curychu na úrovni 1/36 = 2,8% p.a.. V Hongkongu je výnosnost 2,9 % p.a..
V posledních letech byla situace na trhu nemovitostí vyhrocená zejména díky silnému ekonomickému růstu a levnému financování. Postupně však dochází ke zvyšování úrokových sazeb, což by mohlo mít za následek ochlazení situace na trhu s nemovitostmi.
24.10.2018
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat
Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?
Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů
Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář