Finlord Sněmovna financí

Kolik let musí pracovat Evropan, aby si koupil byt?

24.10.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Eva Mahdalová_Finlord

Kolik let musí pracovat Evropan, aby si koupil byt? Jak dlouho musí být byt v různých evropských centrech v pronájmu, aby se vrátila jeho pořizovací cena? Jak se vyvíjely ceny domů?

 

UBS Global Real Estate Bubble Index sleduje rizika nemovitostních bublin v hlavních světových metropolích. Jak ukazuje index, tak riziko bubliny za posledních 5 let výrazně vzrostlo. Také za posledních 5 let byla průměrná mediánová výnosnost nemovitostí v nejvýznamnějších finančních centrech na úrovni 10 %, přičemž do tohoto zisku je započtená jak výnosnost z nájmu, tak i kapitálový zisk. 10 % je rozhodně velmi atraktivní výnosnost.
Díky rostoucím cenám si čím dál méně domácností může dovolit vlastní nemovitost. To koneckonců můžeme vidět i v ČR. Ve významných evropských městech musí zkušený zaměstnanec ze sektoru služeb pracovat okolo 10 let, aby si koupil relativně malý byt o rozloze 60m2 v blízkosti centra města.

 

Přihlaste se do našeho newletteru, aby vám neunikly další stěžejní makroekonomické trendy.

 

Inflačně očištěné ceny se v průběhu posledních čtyř čtvrtletí zvýšily průměrně o 3,5 %, což je podstatně méně než v předchozích letech, ale stále je růst nad desetiletým průměrem. Ceny zůstaly ve velmi silném rostoucím trendu ve velkých metropolích v eurozóně a dále v Hongkongu a některých kanadských městech. Jak ukazuje USB Global Real Estate Bubble Index riziko bubliny je nejvíce patrné v Hong Kongu, kde indexové skóre ukazuje hodnotu 2,03. Riziko bubliny se zvýšilo i v Mnichově, Torontu, Vancouveru, Amsterdamu a v Londýně.

 

Eva Mahdalová Finlord nemovitosti

 

Ceny domů rostou téměř ve všech městech. Za poslední 4 kvartály vzrostly ceny domů nejvíce ve Frankfurtu a to o zhruba 13 %, přičemž za posledních 5 let zaznamenaly ceny růst o zhruba 6 %. V Amsterdamu za poslední 4 kvartály vzrostly ceny domů o zhruba 11 %, přičemž za posledních 5 let o téměř 10 %. Podobně na tom byl také Vancouver. Za posledních 5 let nejvíce rostly ceny domů v Mnichově a to o více než 10 %.

 

Eva Mahdalová Finlord ceny bytů

 

Následující obrázek ukazuje, kolik let musí zkušený zaměstnanec ze sektoru služeb pracovat, aby si mohl koupit byt o velikosti 60m2, který se nachází blízko centra města. Nejzávažnější situace je v Hongkongu, kde se v průměru pracuje přes 20 let na takovýto byt. V předchozí bublině v roce 2007 to bylo jenom 12 let. Pokud se podíváme na Londýn, tak na takovýto byt se zde pracuje v průměru 15 let.

 

Eva Mahdalová_Finlord_byt

 

Podobný stav ukazuje i indikátor ceny bytů u pronájmů. Kupříkladu v Curychu a Paříži musí být byt v pronájmu 36 let, aby se vrátila jeho pořizovací cena. Ve zmíněném Hongkongu je nutné pronajmout byt na 35 let. Jinými slovy výnosnost z nájmů je v Curychu na úrovni 1/36 = 2,8% p.a.. V Hongkongu je výnosnost 2,9 % p.a..

 

pronájem bytu

 

V posledních letech byla situace na trhu nemovitostí vyhrocená zejména díky silnému ekonomickému růstu a levnému financování. Postupně však dochází ke zvyšování úrokových sazeb, což by mohlo mít za následek ochlazení situace na trhu s nemovitostmi.

24.10.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ