Investice do sběratelských předmětů
31.8.2018
5 min.
Do kterých sběratelských předmětů se vyplatí investovat? Mají lepší výkonnost akcie nebo sběratelské předměty?
Alternativních investic neboli sběratelských předmětů existuje řada od čínské keramiky až po auta a diamanty. U sběratelských předmětů není všechno úplně skvělé, jak se na první pohled může zdát.
Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.
Údaje společnosti Knight Frank ukazují, že za posledních 10 let nejvíce zhodnotily ze sběratelských předmětů veteráni a to o 334 %, což představuje hrubou (není zde zahrnuto pojištění a ani uskladnění auta atd.) anualizovanou výnosnost 15,8 %. Na druhé místě byly vína, které zhodnotily o 192 % a na třetím místě pak nejvíce zhodnotily mince o 182 %. Naopak za posledních 12 měsíců si konkrétně tyto sběratelské předměty vedly tak, že veteráni zhodnotili o pouze 2 % a umění šlo nahoru o 21 %. Nejhůře se naopak v 10 letém období dařilo starožitnému nábytku, který znehodnotil o 32 % a čínské keramice -3 %. V rámci posledních 12 měsíců tyto dvě sběratelské alternativní aktiva opět zaznamenaly znehodnocení. Čínská keramika šla dolů o 5 % a starožitný nábytek znehodnotil o 1 %.
Investice do sběratelských předmětů nemusí být vhodná pro každého investora. Aby investor mohl investovat do sběratelských předmětů, tak rozhodně musí jednak disponovat větším objemem prostředků, neboť jsou u těchto předmětů vysoké vstupní pořizovací ceny a také je nutné zajistit speciální skladování. Investor by měl současně disponovat v rámci konkrétního alternativního aktiva expertízou a rozhodně by měl myslet také na diverzifikaci, jelikož ačkoliv se jedná o hmotné věci, na které si člověk může sáhnout, tak i ty mohou v čase ztrácet na hodnotě. Sběratelské předměty nejsou rovněž likvidní, čili investor je nedokáže rychle zpeněžit.
My osobně a ani v rámci hedgeového fondu Slavic Capital do sběratelských předmětů neinvestujeme, neboť sběratelské předměty nenesou žádný úrokový ani dividendový výnos. V našem fondu kombinujeme likvidní a standartní aktiva s alternativními kreditními instrumenty, které nám v dlouhodobém horizontu poskytují pravidelné cash flow a stabilitu výnosů.
Pokud porovnáme burzovní investice se sběratelskými předměty a vytáhneme například standardní ETF SPY, což je ETF navázané na index S&P 500, tak můžeme zjistit, že toto ETF generovalo za posledních 10 let v průměru 10,8 % p.a.. Za posledních rok činila jeho výkonnost 21,3 %. Pokud bychom vzali ETF na Nasdaq, tak to za posledních 10 let generovalo v průměru 16,1 % p.a.. Za posledních rok činila jeho výkonnost 31,7 %. Čili pokud bychom v případě veteránů odečetly od výnosů náklady na uskladnění a pojištění, tak bychom se dostaly na podobnou výnosnost, jak mělo SPY a to ještě s tím rozdílem, že investice do ETF je velmi likvidní.
Graf: vývoj ETF SPY
31.8.2018
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Napsat komentář