Finlord Sněmovna financí

Investice do sběratelských předmětů

31.8.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Investice do obrazů

Do kterých sběratelských předmětů se vyplatí investovat? Mají lepší výkonnost akcie nebo sběratelské předměty?

 

Alternativních investic neboli sběratelských předmětů existuje řada od čínské keramiky až po auta a diamanty. U sběratelských předmětů není všechno úplně skvělé, jak se na první pohled může zdát.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.

 

Údaje společnosti Knight Frank ukazují, že za posledních 10 let nejvíce zhodnotily ze sběratelských předmětů veteráni a to o 334 %, což představuje hrubou (není zde zahrnuto pojištění a ani uskladnění auta atd.) anualizovanou výnosnost 15,8 %. Na druhé místě byly vína, které zhodnotily o 192 % a na třetím místě pak nejvíce zhodnotily mince o 182 %. Naopak za posledních 12 měsíců si konkrétně tyto sběratelské předměty vedly tak, že veteráni zhodnotili o pouze 2 % a umění šlo nahoru o 21 %. Nejhůře se naopak v 10 letém období dařilo starožitnému nábytku, který znehodnotil o 32 % a čínské keramice -3 %. V rámci posledních 12 měsíců tyto dvě sběratelské alternativní aktiva opět zaznamenaly znehodnocení. Čínská keramika šla dolů o 5 % a starožitný nábytek znehodnotil o 1 %.

 

Investice do sběratelských předmětů

 

Investice do sběratelských předmětů nemusí být vhodná pro každého investora. Aby investor mohl investovat do sběratelských předmětů, tak rozhodně musí jednak disponovat větším objemem prostředků, neboť jsou u těchto předmětů vysoké vstupní pořizovací ceny a také je nutné zajistit speciální skladování. Investor by měl současně disponovat v rámci konkrétního alternativního aktiva expertízou a rozhodně by měl myslet také na diverzifikaci, jelikož ačkoliv se jedná o hmotné věci, na které si člověk může sáhnout, tak i ty mohou v čase ztrácet na hodnotě. Sběratelské předměty nejsou rovněž likvidní, čili investor je nedokáže rychle zpeněžit.

 

My osobně a ani v rámci hedgeového fondu Slavic Capital do sběratelských předmětů neinvestujeme, neboť sběratelské předměty nenesou žádný úrokový ani dividendový výnos. V našem fondu kombinujeme likvidní a standartní aktiva s alternativními kreditními instrumenty, které nám v dlouhodobém horizontu poskytují pravidelné cash flow a stabilitu výnosů.

 
Pokud porovnáme burzovní investice se sběratelskými předměty a vytáhneme například standardní ETF SPY, což je ETF navázané na index S&P 500, tak můžeme zjistit, že toto ETF generovalo za posledních 10 let v průměru 10,8 % p.a.. Za posledních rok činila jeho výkonnost 21,3 %. Pokud bychom vzali ETF na Nasdaq, tak to za posledních 10 let generovalo v průměru 16,1 % p.a.. Za posledních rok činila jeho výkonnost 31,7 %. Čili pokud bychom v případě veteránů odečetly od výnosů náklady na uskladnění a pojištění, tak bychom se dostaly na podobnou výnosnost, jak mělo SPY a to ještě s tím rozdílem, že investice do ETF je velmi likvidní.

 

Graf: vývoj ETF SPY

SPY ETF

 

31.8.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

8 % DLUHOPIS MIDEA PRO FINANCOVÁNÍ ZISKOVÉHO E-SHOPU BEJBYNET