Finlord Sněmovna financí

Fondy v ČR: investorům nestačí standardní podílové fondy

24.8.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
fondy v čr

Jaký je vývoj majetku ve fondech? Které fondy jsou u Čechů oblíbené?

 

Ekonomice se daří, mzdy rostou a úspory domácností se hromadí. Dle údajů Asociace pro kapitálový trh (AKAT) od začátku roku 2018 majetek ve fondech kolektivního investování vzrostl o více než 4,5 miliardy korun na celkových 488 mld. Kč, z čehož 82 % objemu majetku je drženo fyzickými osobami a 18 % je drženo právnickými osobami. Jedná se nejvyšší objem majetku ve fondech kolektivního investování v historii.

 

Pokud jde o celkový objem majetku svěřený správcům aktiv, tak ten dosáhl ke konci června výše 1,362 bilionu Kč.

 

Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

 

Graf č. 1: Vývoj majetku ve fondech, v mld. Kč (zdroj: AKAT ČR)

jak investovat do fondů

 

Investice do fondů vykazují zejména od roku 2014 rostoucí tendenci. Tato skutečnost svědčí i o tom, že Češi začínají mít čím dál tím větší důvěru k těmto institucím a také se více přibližují ke kapitalistickému myšlení západních zemí.

 

Podílové fondy v ČR: dominují smíšené fondy

 

Podle dat AKATu zůstávají favoritem investorů v celkovém objemu i nadále smíšené fondy. Dalšími oblíbenci pak jsou akciové a dluhopisové fondy.

 

 

Ve druhém čtvrtletí 2018 zaznamenaly největší comeback fondy peněžního trhu, a to díky rostoucím úrokovým sazbám. Nárůst ve druhém čtvrtletí zaznamenaly také nemovitostní, smíšené, akciové a fondy fondů. Naopak pokles zaznamenaly dluhopisové a strukturované fondy.

 
Pokud chce investor investovat do podílového fondu, tak by si měl rozhodně dát pozor na předplacené poplatky. Výkonnost investice v prvních letech je kvůli nim mizerná. Dle našeho názoru nejsou dobré ani fondy fondů, neboť se jedná „o poplatky nad poplatky“.

 

Graf č. 2: Rozdělení investic – čtvrtletní změna (zdroj: AKAT ČR)

akciové podílové fondy

 

Graf č. 3: Rozdělení investic – domácí a zahraniční fondy (zdroj: AKAT ČR)

smíšené podílové fondy

 

Fondy kvalifikovaných investorů: Češi hledají výnosy a diverzifikaci rizika

 

Investoři rozšiřují své obzory a hledají na trhu zajímavé zhodnocení a vyšší diverzifikaci rizika. Dle údajů AKAT poptávka po takovéto správě aktiv ze strany investorů roste, jelikož objem majetku zainvestovaného ve Fondech kvalifikovaných investorů (FKI) dosáhl 148,787 mld. Kč a zaznamenal tak čtvrtletní nárůst o 9,94 mld. Kč (tj. o 7,16 %, z 138,84 mld. Kč k 31. 3. 2018 na 148,787 mld. Kč k 30. 6. 2018). Počet fondů kvalifikovaných investorů v ČR je kolem 230.

 

Graf č. 4: FKI – vývoj v počtu a objemu spravovaného majetku (zdroj: AKAT)

fondy kvalifikovaných investorů v čr

 

Obrovskou výhodou fondů tohoto typu je, že můžou investovat prakticky do všeho. To je značný rozdíl oproti běžným podílovým fondům. Když jsme sami volili strukturu našeho fondu Slavic Capital, tak jsme požadovali, abychom měli možnost investovat do velmi širokého spektra aktiv. Takovým nastavením chceme do portfolia získat skutečnou diverzifikaci.

 
Hedgeové fondy jsou určeny pouze pro kvalifikované investory (FO i PO), kteří již mají zkušenosti s investováním a mají dostatečné zkušenosti potřebné pro posouzení rizik daných investic. Minimální investice je 125 tisíc EUR anebo 1 milión Kč po splnění dalších legislativních požadavků.

24.8.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?