Finlord Sněmovna financí

Zpětné odkupy akcií na nejvyšší úrovni od 2007

2.7.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
zpětné odkupy akcií

Pokud společnost vygeneruje zisk, tak jej může vyplatit pomocí dividend svým akcionářům, nebo jej může reinvestovat uvnitř firmy či může učinit zpětný odkup akcií. Jak jistě všichni víme, v USA došlo ke konci loňského roku k daňové reformě. A právě v prvním čtvrtletí aktivita zpětných odkupů akcií byla podpořena zejména repatriovaným ziskem díky této daňové reformně. Sazba daně z příjmů právnických osob se snížila z 35 % na 15,5 % u likvidních aktiv a 8 % u nelikvidních aktiv.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.

 

Konkrétně zpětné odkupy akcií v rámci indexu S&P 500 dosáhly v prvním čtvrtletí 2018 anualizovaného objemu 756 miliard USD. Jedná se o největší objem zpětných odkupů akcií od třetího čtvrtletí 2007, kdy zpětné odkupy dosáhly úrovně 688 miliard USD.

 

V prvním čtvrtletí 2018 dosáhly dividendy S&P 500 rekordní anualizované výše 436 miliard USD a zůstaly na stejné úrovni ze čtvrtého čtvrtletí 2017. Objemy zpětných odkupů akcií a dividendy za čtyři po sobě jdoucí čtvrtletí dosáhly 1 bilionu USD. Za první čtvrtletí 2018 dosáhly anualizovaně objemy zpětných odkupů akcií a dividendy 1,2 bilionu USD. Od začátku prvního čtvrtletí 2009, kdy začal býčí trh, dosáhly zpětné odkupy akcií celkem 4,1 bilionu USD, zatímco dividendy činily 2,8 bilionu. Společně dosáhly objemu 6,9 bilionu USD.

 

zpětný odkup akcií a dividendy

 

Korporace zvyšují tržby a provozní efektivitu a tím pádem pořád roste provozní zisk na akcii. Dle odhadu analytiků by tento trend měl pokračovat minimálně do roku 2019.

 

provozní zisk na akcii

 

Při korekcích budou firmy nadále odkupovat své akcie vzhledem k tomu, že mají dostatek volných finančních prostředků, což se pak může pozitivně odrazit na ceně akcií tím, jak se bude snižovat nabídka akcií na trhu. Podívejte se také na analýzu, zda je pro investory lepší zpětný odkup akcií nebo vyplácení dividend.

2.7.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?