Finlord Sněmovna financí

Je lepší zpětný odkup akcií nebo vyplácení dividend?

12.3.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
korporace

Je lepší, když burzovně obchodované společnosti vyplatí zisky akcionářům anebo učiní zpětný odkup akcií?

 

Pokud společnost vygeneruje zisk, tak jej může vyplatit pomocí dividend svým akcionářům, nebo jej může reinvestovat uvnitř firmy či může učinit zpětný odkup akcií. Graf níže od agentury Bloomberg ukazuje srovnání 3 indexů – obecný index S&P 500, index akcií firem zaměřených na výplatu dividend a akcií firem zaměřených na odkup svých akcií (buyback). Jak je z grafu patrné, tak akcie, které vrací hotovost investorům, jsou za posledních 10 let výkonnější než obecný akciový index.

 

zpětný odkup akcií a vyplácení dividend

 

ETF na zpětný odkup akcií a ETF na dividendové akcie

 

Například ETF zaměřené na zpětné odkupy akcií se jmenuje SPDR S&P 500 Buyback ETF (Ticker: SPYB). Toto ETFko se zaměřuje na 100 amerických firem z S&P 500 s největšími buybacky. Tento burzovně obchodovaný fond spravuje jenom 16 milionů USD. Za rok fond zhodnotil o 24,5 %. P/E SPYB je 21,4.

 

Myšlenka je jednoduchá. Firmy velmi dobře znají ocenění svých akcií, a pakliže společnost disponuje dostatkem hotovosti a akcie jsou podhodnocené, tak je společnost skoupí. Následně se sníží dostupnost akcií na trhu a vytvoří se podmínky pro růst jejich hodnoty a tím i pro zvýšení hodnoty celé společnosti. V důsledku toho rovněž dochází k nárůstu výnosu na akcii.

 

SPYB koncentrace do několika firem je nízká. V 10 největších pozicí je jenom 12,11 % kapitálu.

 

SPYB

 

Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

 

Jako další příklad ETF na dividendové akcie si můžeme ukázat SPDR Portfolio S&P 500 High Div ETF (Ticker: SPYD). Toto ETFko se zaměřuje na 80 amerických firem z S&P 500 s největší dividendovou výnosností. Průměrná dividendová výnosnost akcií ve fondu je 4,8 %. Dividendová výnosnost samotného ETF je pak 3,7 %. To znamená, že ne všechny dividendy v portfoliu jsou vypláceny investorům do tohoto ETF, ale částečně jsou reinvestovány. Tento burzovně obchodovaný fond spravuje 427 milionů USD. Za poslední rok fond zhodnotil o 4,5 %. P/E SPYD je 25,9.

 

Opět koncentrace SPYD do několika firem je nízká. V 10 největších pozicí je jenom 13,87 % kapitálu.

 

SPYD

 

Pro české investory je lepší zpětný odkup akcií než vyplácení dividend

 

Investoři obecně preferují dřívější tok kapitálu. Proto jsou mezi nimi oblíbené společnosti s vysokou dividendou. V českém prostředí ale nemusí být držba firem či ETF s vysokou dividendou optimální. Důvodem je zdanění dividend sazbou 15 % a naopak osvobození od daně z kapitálových zisků při držbě akcií déle než 3 roky.

12.3.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9 % DLUHOPIS NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ ROSTOUCÍ POTRAVINÁŘSKÉ SPOLEČNOSTI