Finlord Sněmovna financí

Mladí lidé, investice, dobytek a mazáci

26.7.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mladí lidé a investice

Mladí lidé jsou plní elánu, chuti poznávat nové kultury, lidi, zážitky. Málokterý dvacetiletý člověk si připustí, že jednou bude také v penzi. Říká si „vždyť takováto situace nastane až za padesát let, to raději půjdu tento pátek pořádně zapařit do klubu a ztřískám se jako dobytek“. Na finančních trzích se uvedené myšlení také významně projevuje, jak ukazují údaje z USA, kde má investování velmi dlouhou tradici. Údaje z ČR k dispozici nejsou, ale vzhledem ke konzervativní povaze zdejších investorů by podobný průzkum odhalil pravděpodobně ještě nižší úrovně.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte řadu prověřených investičních myšlenek.

 

Údaje z Survey of Consumer Finance od americké centrální banky ukazují, že méně než 45 % Američanů ve věku pod 29 let má penzijní účet. Až od dovršení třicátého roku se podíl přehoupne přes 50 %.

 

Následující graf ukazuje procento domácností, které v dané věkové skupině mají penzijní účet v USA.

 

Američané-penzijní účty

 

Další graf, který ukazuje procento domácností v dané věkové skupině držících akcie nebo investiční fondy napřímo v USA, je ještě zajímavější. S rostoucím věkem se zájem o nákup dlouhodobých aktiv zvyšuje. Zatímco mladí lidé ve věku 20 až 24 let se akciím vyhýbají a jenom 5 % domácností je drží, tak penzisti ve věku 80 let a více je s oblibou ve svých portfoliích mají. Až 30 % těchto pokročilých penzistů pořád akcie drží.

 

Američané - držba akcií dle věku

 

Pro dokreslení situace ještě přikládáme graf dle věkových skupin a expozice vůči akciím jako násobku ročních příjmů. 60 % mladých v USA ve věku do 29 let má v akciích méně než 10 % ročního příjmu. Naopak až 20 % lidí ve věku 60 až 69 má v akciích více než pětinásobek ročních příjmů. Je to dáno nejenom tím, že mladí lidé si do akcií málo odkládají, ale samozřejmě i tím, že hodnota akciového portfolia se postupně za řadu let významně zvýší, což znamená, že po čase je velikost naakumulovaného portfolia mnohem vyšší než roční příjmy. A tak je to správně, všichni pracující lidé by k takovémuto stavu měli postupně směřovat, protože v penzi budou roční příjmy skutečně nízké a bude nutné čerpat prostředky z nakumulovaného portfolia.

 

Američané-akcie-příjem-věk

 

Mladí lidé dotují penzisty

 

Jak jsme uvedli, tak mladí lidé preferují zážitky před akumulací aktiv. Jenomže nežijeme ve světě fantazie, kde zážitky poskytují lesní víla Amálka a čaroděj Mydlifous. Zážitky poskytují za úplatu různé firmy, které nás obklopují. Rádi cestujete? Tak platíte burzovně obchodovaným společnostem, jako jsou Ryanair, Easyjet, Tripadvisor, Trivago a řadě dalších. Legendární páteční kalba je vrchol vašeho týdne? Výrobci alkoholických nápojů, jako jsou třeba Anheuser-Busch, SABMiller a Diageo, vám mohou líbat ruce. Milujete nakupování oblečení a doplňků? Podívejte se na finanční výsledky společností Inditex či LVMH a módní značky, které do těchto koncernů patří.

 

Pokud investujeme do akcií, investičních fondů nebo máme penzijní účty, tak uvedené firmy spoluvlastníme a pokud mají uvedené firmy zisk, tak máme zisk i my. Jak jsme nastínili v předchozích grafech, tak zejména starší ročníky drží akcie a další investice. Logicky tedy platí, že pokud mladí lidé peníze utrácí, tak prakticky přesouvají díky spotřebě své peníze do kapes starších lidí. Připomíná to vojenský výcvik, zelenáči musí obskakovat mazáky.

 

Čím dříve začneme s budováním investičního portfolia, tím dříve se začleníme mezi mazáky a budeme si užívat života. Tím nechceme říct, že se mladí mají vzdát radosti z objevování nových věcí a ze zážitků, ale možná by stálo za to myslet trochu i na budoucnost a vybudování zázemí. Život po padesátce přeci nekončí.

26.7.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?