Finlord Sněmovna financí

1 % nejbohatších bude vlastnit 64 % majetku

9.4.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
majetek 1 % nejbohatších

Nerovnost dělby majetku ve světě se dlouhodobě zvyšuje. Odhady nezávislých institucí ukazují, že v nejbližších letech se tento trend vůbec nezmění a majetek se bude koncentrovat do několika málo rukou. Jak může rozdělení majetku vypadat v roce 2030? Kdo bude vlastnit většinu kapitálu a kdo bude naopak novodobým ekonomickým otrokem?

 

Dle odhadu Credit Suisse je teď přibližně polovina globálního majetku koncentrovaná do rukou jednoho procenta nejbohatších lidí. Naopak 70 % nejchudších vlastní méně než 3 % majetku. Jak bude rozvržení vypadat v roce 2030?

 

majetek a jeho rozdělení ve světě
Knihovna dolní sněmovny britského parlamentu vytvořila prognózu, dle které by už za 12 let mohlo 1 % nejbohatších lidí světa vlastnit 64 % světového majetku. I kdyby nastala ekonomická recese, tak by podíl nepoklesl pod 50 %. Důvod je jednoduchý. Od roku 2008 roste majetek bohatých v průměru o 6 % ročně, zatímco majetek zbylých 99 % domácností roste ročně o 3 %.

 

Rostoucí koncentrace bohatství do rukou několika málo lidí s sebou přináší řadu socio – ekonomických problémů. Mimo jiné je zřejmé, že ultrabohatí lidé jsou čím dál mocnější a prakticky si stanovují takové „pravidla hry“, jaké jim vyhovují.

 

Ze strany některých vládních stran ve vyspělých zemích se ozývají hlasy, které požadují větší redistribuci majetku, ale jedná se spíše o zbožné přání. Buďme realisti, zákony nestanovuje prostý lid a pro politické strany je jeho hlas dobrý tak akorát na získání příspěvku ze státního rozpočtu.

 

Prostý lid si jako vždy musí poradit sám. Jak si i běžní lidé mohou sami pomoct a neupadat čím dál do hlubší relativní chudoby? Není nutné vymýšlet novinky, stačí se inspirovat kroky bohatých. Bohatí nedělají nic složitého a ani nejsou inteligentnější, jenom jsou vytrvalejší a lépe si uvědomují základní principy. V oblasti ekonomie to je třeba princip výrobních faktorů – práce, půda, kapitál. Praktickému náhledu na tyto faktory se budeme v budoucnosti určitě věnovat, tak se nezapomeňte přihlásit do newsletteru, aby Vám neunikly novinky a nadčasové myšlenky.

 

Bohatí lidé mimo jiné investují do aktiv, které generují vyšší výnosy (akcie – podniky, infrastrukturní projekty, nemovitosti, podnikové půjčky). Pokud máte před sebou 10letý investiční horizont a nedosahujete průměrnou dlouhodobou výnosnost aktiv alespoň 5 % ročně, tak jednoduše investujete špatně. Výrazná podvýnost trápí zejména drobné investory, ke kterým se nejenom finanční instituce chovají jako ke stádu oveček určených k porážce.

 

Bohatí lidé také umí šikovně využívat levné půjčky z bank a naopak vyhýbají se půjčkám, kde RPSN překračuje 15 %. Pomocí různých spotřebitelských půjček chtějí nemajetní získat drahé produkty (na které popravdě nemají) a alespoň chvíli se cítit výjimečně. Krátkodobý prchavý pocit výjimečnosti je ale vždy vystřídán dlouhodobou realitou nedostatečných úspor.

 

9.4.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ