Míra nezaměstnanosti v ČR a automatizace
5.7.2018
6 min.
Míra nezaměstnanosti v zemích OECD poklesla na rekordní minimum a je velmi pravděpodobné, že nastane další snížení až k úrovni 5 %. Tento indikátor ukazuje, že globální ekonomika je skutečně ve velmi dobém stavu. To je na jedné straně výborná zpráva, jelikož životní úroveň lidí se rapidně zlepšuje. Na druhé straně vznikají obavy z přehřátí některých ekonomik a krátkodobého upadnutí do recese.
Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.
Vzhledem k tomu, že Česká republika je členem OECD, tak se jí tato problematika týká rovněž. V České republice se míra nezaměstnanosti dle dat ČSÚ dostala na historické minimum 2,3 %. Firmy si stěžují na nedostatek pracovní síly, načež nové adepty se už snaží nalákat na desetitisícové náborové příspěvky. Aby si společnosti udržely zejména specialisty, tak musely začít zvyšovat mzdy, což řadu firem finančně vyčerpává.
Následující graf od ČSÚ ukazuje bariéry růstu v hlavních podnikatelských odvětvích. Dle průzkumu je v současnosti největší bariérou dalšího růstu firem nedostatek práceschopných lidí. Téměř polovina podniků z průmyslu vnímá nedostatek pracovní síly za velkou bariéru, zatímco na nedostatečnou poptávku si stěžuje ani ne 40 % podniků. Navzdory tomu, že ve stavebnictví vykazuje nedostatečná poptávka klesající tendenci, tak stále ještě zhruba 40 % podniků vnímá jako bariéru právě nedostatečnou poptávku, zatímco 28 % podniků ze stavebnictví vnímá jako bariéru nedostatek pracovní síly. Z vybraných služeb pak skoro 20 % podniků vnímá nedostatek pracovní síly a nedostatečnou poptávku za problém.
Graf níže ukazuje možné zdroje pracovní síly z tuzemska. Jak naznačuje graf, tak zdroje pracovní síly značně dochází. Počet nezaměstnaných osob bez práce déle než 6 měsíců se v posledním kvartále 2017 výrazně snížil na 70 tisíc. Lehčí pokles můžeme sledovat také u skupiny pracující na zkrácený úvazek chtějící pracovat více a u ekonomicky neaktivních chtějících pracovat. V roce 2018 se mohou ještě počty slabě snížit, nicméně brzy ekonomika narazí v této oblasti na svůj limit.
Firmy nutně potřebují zavádět rozsáhlou automatizaci, aby stroje nahradily chybějící lidskou sílu. Z dlouhodobého hlediska je tato cesta nejenom pro firmy efektivnější, ale i levnější, jelikož mzdy představují pro mnohé společnosti největší zátěž. Na druhé straně pořízení strojů není levná záležitost a na počátku je nutná vyšší peněžní i časová investice. Pokud sháníte kapitál a chcete poradit s vypracováním finančního plánu a rozpočtu, tak nás můžete kontaktovat ZDE. Přes širokou síť našich kontaktů vám můžeme pomoct vyjednat výhodný podnikatelský úvěr, zařídit emisi dluhopisů nebo jinou formu externího financování.
5.7.2018
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat

Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?

Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Oproti makléřským a brokerským firmám považuji vaše komentáře za velmi podnětné pro investování. Jsem sice jen drobný a pasivní investor, ale podle vašich posledních komentářů (nejen podle stavu hlavních burzovních grafů) se teď spíše soustředím na kvalitní dluhopisy. Díky za echo!
Dobrý den, děkujeme za pochvalu. Určitě se nějaký zajímavý projekt opět objeví 🙂