Finlord Sněmovna financí

Míra nezaměstnanosti v ČR a automatizace

5.7.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
financování automatizace

Míra nezaměstnanosti v zemích OECD poklesla na rekordní minimum a je velmi pravděpodobné, že nastane další snížení až k úrovni 5 %. Tento indikátor ukazuje, že globální ekonomika je skutečně ve velmi dobém stavu. To je na jedné straně výborná zpráva, jelikož životní úroveň lidí se rapidně zlepšuje. Na druhé straně vznikají obavy z přehřátí některých ekonomik a krátkodobého upadnutí do recese.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.

 

OECD nezaměstnanost

 

Vzhledem k tomu, že Česká republika je členem OECD, tak se jí tato problematika týká rovněž. V České republice se míra nezaměstnanosti dle dat ČSÚ dostala na historické minimum 2,3 %. Firmy si stěžují na nedostatek pracovní síly, načež nové adepty se už snaží nalákat na desetitisícové náborové příspěvky. Aby si společnosti udržely zejména specialisty, tak musely začít zvyšovat mzdy, což řadu firem finančně vyčerpává.

 

práce a mzda

 

Následující graf od ČSÚ ukazuje bariéry růstu v hlavních podnikatelských odvětvích. Dle průzkumu je v současnosti největší bariérou dalšího růstu firem nedostatek práceschopných lidí. Téměř polovina podniků z průmyslu vnímá nedostatek pracovní síly za velkou bariéru, zatímco na nedostatečnou poptávku si stěžuje ani ne 40 % podniků. Navzdory tomu, že ve stavebnictví vykazuje nedostatečná poptávka klesající tendenci, tak stále ještě zhruba 40 % podniků vnímá jako bariéru právě nedostatečnou poptávku, zatímco 28 % podniků ze stavebnictví vnímá jako bariéru nedostatek pracovní síly. Z vybraných služeb pak skoro 20 % podniků vnímá nedostatek pracovní síly a nedostatečnou poptávku za problém.

 

bariéry v podnikatelských

 

Graf níže ukazuje možné zdroje pracovní síly z tuzemska. Jak naznačuje graf, tak zdroje pracovní síly značně dochází. Počet nezaměstnaných osob bez práce déle než 6 měsíců se v posledním kvartále 2017 výrazně snížil na 70 tisíc. Lehčí pokles můžeme sledovat také u skupiny pracující na zkrácený úvazek chtějící pracovat více a u ekonomicky neaktivních chtějících pracovat. V roce 2018 se mohou ještě počty slabě snížit, nicméně brzy ekonomika narazí v této oblasti na svůj limit.

 

automatizace

 

Firmy nutně potřebují zavádět rozsáhlou automatizaci, aby stroje nahradily chybějící lidskou sílu. Z dlouhodobého hlediska je tato cesta nejenom pro firmy efektivnější, ale i levnější, jelikož mzdy představují pro mnohé společnosti největší zátěž. Na druhé straně pořízení strojů není levná záležitost a na počátku je nutná vyšší peněžní i časová investice. Pokud sháníte kapitál a chcete poradit s vypracováním finančního plánu a rozpočtu, tak nás můžete kontaktovat ZDE. Přes širokou síť našich kontaktů vám můžeme pomoct vyjednat výhodný podnikatelský úvěr, zařídit emisi dluhopisů nebo jinou formu externího financování.

5.7.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Miloš Jezbera napsal:

    Oproti makléřským a brokerským firmám považuji vaše komentáře za velmi podnětné pro investování. Jsem sice jen drobný a pasivní investor, ale podle vašich posledních komentářů (nejen podle stavu hlavních burzovních grafů) se teď spíše soustředím na kvalitní dluhopisy. Díky za echo!

    admin napsal:

    Dobrý den, děkujeme za pochvalu. Určitě se nějaký zajímavý projekt opět objeví 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ