Finlord Sněmovna financí

Defensivní akcie nadále ztrácejí podíl

10.7.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Defensivní akcie

Defensivní (necyklické) akcie mají v USA podíl na tržní kapitalizaci už jenom kolem 15 %. Přitom počátkem 90. let byl jejich podíl na indexu až 40 %. Co lze očekávat do budoucnosti a jaký to má dopad na investory?

 

Výpočet The Leuthold Group ukazuje, že defensivní sektory (zejména podniky veřejných služeb, komoditní společnosti, producenti necyklického zboží a farmaceutické společnosti) zaznamenaly v USA v posledních 25 letech propad podílu na akciovém indexu o více než polovinu.

 

defensivní akcie

 

Tahounem ekonomiky i akciového indexu jsou čím dál více cyklické sektory, od kterých investoři očekávají významný nárůst zisků. Tento přesun váhy sektorů tlačí obecné akciové indexy nahoru. V období recese se ale může stát úplný opak. Velká váha cyklických firem může v problematickém období zatlačit akciový index relativně hlouběji.

 

Snižování podílu defensivních akcií se odráží i ve významném zaostávání hodnotových akcií za růstovými, jak ukazuje následující graf od LPL Research. Od roku 2008 bylo zhodnocení růstových akcií v USA o 50 % vyšší než zhodnocení hodnotových akcií. Nemůžeme se pak divit, že řada tradičních value investorů v současnosti ztrácí své příznivce.

 

growth vs value akcie

 

Dokud bude v USA trvat relativně silný ekonomický růst, tak by podíl defensivních sektorů měl postupně klesat a value investoři budou pravděpodobně zaostávat. Nicméně i sebemenší hospodářská krize může vyvolat přesun kapitálu do akcií řady opomíjených firem.

10.7.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?