Finlord Sněmovna financí

Penzijní fondy v ČR: srovnání portfolií

15.6.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Penzijní fondy v ČR

České penzijní fondy, které investorům slibují zhodnocení peněz na stáří, získávají postupně popularitu mezi běžnými občany. Fondy přistupují k tvorbě portfolia různě a sází na různé investiční instrumenty. V čem jsou největší rozdíly? Dokážou penzijní fondy vytvořit přidanou hodnotu?

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.

 

Následující tabulka ukazuje složení portfolií účastníckých fondů doplňkového penzijního spoření dle hlavních složek. Bankovní účty a instrumenty peněžního trhu jsou nejméně rizikové investiční nástroje. Na druhé straně jejich výnosnost nepokrývá ani inflaci. Dluhopisová složka je výnosnější, a to zejména v důsledku delší splatnosti, případně díky zaměření na korporátní emise. Nejdynamičtější je typicky akciová složka, ke které jednotlivé penzijní společnosti přistupují různě. Některé kupují akcie, jiné ETF a fondy a některé nakupují deriváty na akciové indexy.

 

penzijní fondy v ČR

 

České penzijní fondy, které mají ze své podstaty velmi dlouhý investiční horizont, se mnohdy uchylují ke zbytečně vysoké alokaci do konzervativních instrumentů. Nejkonzervativněji má své portfolia nastavená penzijní společnost Komerční banky. I u dynamického fondu má v krátkodobých investicích až čtvrtinu prostředků. Naopak v dlouhodobých aktivech má jenom dvě třetiny portfolia.

 

Velmi konzervativní přístup má i Allianz, a to zejména ve svém vyváženém fondu. V něm má více než 50 % v krátkodobých instrumentech, jejichž výnosnost se pohybuje těsně nad nulou. Od roku 2013 tento účastnický fond vydělal jenom 9 %, což znamená, že průměrná roční výnosnost nedosahuje ani 2 %. 2 % je dlouhodobý inflační cíl ČNB. Jinými slovy existuje nemalá pravděpodobnost, že při současném nastavení bude reálná hodnota portfolia investora při ukončení penzijního programu na přibližně stejné úrovni, jako má teď.

 

Z uvedených dynamických fondů je z hlediska investičního horizontu nejlépe nastavený globální akciový fond od Consequ, protože téměř celé portfolio je v dynamických aktivech. Volatilita je sice vyšší, ale v horizontu 15 až 20 let, což je minimální horizont řady klientů penzijních fondů, by tento fond měl dosáhnout výnosnost, která výrazně překoná inflaci. Podobně i NN růstový fond je z hlediska tvorby dlouhodobé rezervy relativně dobře postavený.

 

Investoři s dlouhodobým horizontem přesahujícím 10 let by se naopak měli vyhnout vyváženým fondům od NN (od založení v roce 2015 je kumulativní výnos -0,12%), Komerční banky (od založení v listopadu 2013 je kumulativní výnos 8 %) a Allianz (od založení v květnu 2013 je kumulativní výnos 9 %).

 

Za správu si penzijní společnosti berou od klientů 1 % manažerský poplatek a 15 % ze zisku. Takto vysoké poplatky nejsou opodstatněné zejména při vyvážených fondech. Pokud je průměrný roční výdělek pro investora kolem 2 %, tak to znamená, že z celkového hrubého tržního výnosu si penzijní společnost vzala více než třetinu. Nevýhodnost takovéhoto nastavení si řada investorů uvědomuje a ví to i stát. Proto musí motivovat lidi pomocí daňových pobídek.

15.6.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Michal napsal:

    Děkuji za pro mě velmi přínosný článek. Jenom bych navrhoval doplnění – že se jedná o informace k Doplňkovému penzijnímu spoření (neboť pod označením ,,Penzijní fondy“ si někdo může představit i původní Penzijní připojištění)

    admin napsal:

    Děkujeme, dopsali jsme do článku text, že se jedná o DPS.

    Pavel napsal:

    Jaký je vlatně váš názor na tyto fondy, vezmete-li v úvahu ty výhody od státu? (příspěvky, úlevy na daních,atd..). Bez těch státních výhod to samozřejmě nemá cenu vůbec..

    admin napsal:

    Výhody od státu a příspěvky od zaměstnavatele zvyšují atraktivitu této formy spoření na stáří. Jak je ale vidět, tak řada penzijních společností vzala tento produkt čistě marketingově bez sebemenší snahy vytvořit další investičn hodnotu. Prakticky u všech uvedených vyvážených fondů převážil při nastavovaní marketingový pohled: „nějaké malé procento se vydělá, portfolio nemůže moc prodělat ani vydělat, zákazník bude rád, že od státu dostal úlevu a my budeme každý rok bezpečně inkasovat 1 % + 15 % ze zisku“. Pro zákazníka je takovýto přístup v pořádku, pokud má do důchodu méně než 5-7 let. Tvorba rezervy na penzi by ale dle našeho názoru měla být skutečně s dlouhodobým horizontem alespoň 20 let. Při takto dlouhém horizontu nevidíme důvod, proč nemít téměř 100 % v akciích nebo jiných dynamických aktivech. Pokud si někdo zvolí DPS s takovouto alokaci a k tomu získává bonusy od státu/zaměstnavatele, tak je penzijní spoření užitečný produkt. Investičnímu horizontu jsme se věnovali v tomto článku: https://finlord.cz/2017/03/nepodcenujme-investicni-horizont/
    Ve výkonnosti za květen jsme se ke konci článku krátce věnovali i dlouhodobému odkládání peněz a celkovému výnosu při 1 %, 4 % a 7 % p.a.: https://finlord.cz/2018/06/nase-investice-kvetnu-2018-06/

    Pavel Vanicek napsal:

    Diky za dalsi super clanek.

    Chtel jsem se zeptat jestli neplanujete dalsi rozsirujici clanek, kde by bylo uvedeno v jakych sektorech a oblastech jsou alokovany akciove slozky jednotlivych fondu?

    Tusim, ze Conseq globalni akciovy ma velkou alokaci navzdoru nazvu v evrope a o dalsich fondech jsem si toho zatim moc nezjistil.

    Verim, ze tyto informace by byly zajimave nejen pro me, nicmene osobne se ptam, protoze aktualne planuji prechod ze „stareho“ tranformovaneho fondu do nejakeho dynamictejsiho DPS. Vzhledem k investicnimu horizontu vice jak dvacet let, bych za idealni v tuto chvili videl alokaci do indexu ve stylu couch-potato portfolio (50% index akcie usa, 30% index akcie svet mimo usa, 15% dluhopisy usa , 5% dluhopisy svet mimo usa). Chtel bych se Vas zeptat zda nevite o fondu, ktery by se k teto alokaci blizil, pripadne co si myslite o teto alokaci vzhledem k uvedenemu investicnimu horizontu 20-30let.

    Diky za pripadnou odpoved a Vase clanky

    Štěpán napsal:

    S přechodem z transformovaných fondů do dynamických DPS pokud v nich máte naspořeno nějakou vyšší částku ve statisících, bych nyní posečkal do období příští recese či další finanční krize, kdy nakoupíte akcie ve slevě, a nenakoupil tak vše na nynějších maximech.
    Co se týká investice indexu ve stylu couch-potato portfolio (50% index akcie usa, 30% index akcie svet mimo usa, 15% dluhopisy usa , 5% dluhopisy svet mimo usa) tak lze velice podobné složení mít přes platformu Portu.cz s nastaveným portfoliem s rizikovosti 8 či 9 (z 10), velká výhoda zde je měnové zajištění do CZK a rebalanc portofolia poplatkově nejefektivnějších světových ETF fondů za velmi rozumný 1% p.a. poplatek při investici od 1000Kč, nevýhoda pro někoho může být vyplácení dividend tedy v případě přijetí dividend nad 6tis ročně (pokud nejsou jiné extra příjmy) nutnost podání daňového přiznání a jejich zdanění.
    Pokud jde o srovnání složení dynamických DPS tak jedno nedávné je tady:
    http://www.finez.cz/odborne-clanky/fondy/doplnkove-penzijni-sporeni-dynamicke-fondy/
    Ale určitě bych ocenil i srovnání od Finlordů včetně vyvážených DPS.

    admin napsal:

    Dobrý den, na to konkrétní složení fondů se můžeme v dalších článcích podívat. Co se týče složení, které jste napsal, tak z hlediska investičního horizontu to je OK, jen bude problém v nalezení fondu s podobným složením. Obáváme se, že nic podobného na trhu není…zejména dluhopisová složka je u českých DPS především z evropských dluhopisů. A 50 % amerických akcií v nějakém fondu DPS bude také docela oříšek.

    mir napsal:

    Tímto článkem jste mě zaujali.
    Ještě by mne zajímalo, jak by vypadala % tabulka u DPS nějakých 10 fondů. Mám osobně starý PF a již několik let přemýšlím co s tím. Jelikož už mi zbývá cca 10 let do 60, měnit se mi strategii nechce. Vždy se přikláním k akciim, ale bez řádné korekce nechci nic měnit.
    Mám fond spíše kvůli státnímu příspěvku. O Investování do akcií mám celkem přehled a to mám jinde.
    děkuji Miroslav

    Roman napsal:

    Pokud mate starý PF, tak i na 10 let by se vám vyplatilo přejít na DPS, transformované fondy ( staré PF) už nebudou mít nikdy zhodnocení víc jak půl procenta.

    Roman napsal:

    V převodu naspořených peněz mám pocit, že utekl ostatním pfčp, protože umožnuje již naspořené a převedené prostředky nechat v konzervativním fondu a postupně ve splátkách je během 36 měsíců převést do vybraného ( nejlogičtěji dynamického) fondu. Jinak toto považuji za jeden z největších nedostatků.

    Petra napsal:

    Díky za tento postřeh, hned jsem se tomu začala blíže věnovat a asi se tak zařídím. Ani jsem to nevěděla. Užitečné, číst tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB