Finlord Sněmovna financí

Naše investice v květnu 2018: +0,6 %

5.6.2018

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
20180531 Finlord portfolio

Naše investiční portfolio zaznamenalo v květnu nárůst hodnoty o 0,6 %. Květen se nesl zejména v první polovině ve znamení obnoveného optimismu investorů. Tržby a zisky firem totiž významně rostou. Tématu jsme se věnovali v této analýze. Koncem měsíce se ale především evropské akcie dostaly pod silný prodejní tlak v důsledku obav z nečekaného vývoje politické situace v Itálii. Itálie je extrémně zadlužená. Pokud její vláda nebude ochotna prosazovat nepopulární ekonomické reformy, tak je možné další zvýšení dluhu a destabilizace tamního finančního systému.

 

Celé naše portfolio můžete sledovat pomocí služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků.

 

Jak dopadl květen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 1 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK.

 

20180531 Finlord portfolio

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2017:
201712 Finlord portfolio

 

A tabulka výnosů v roce 2016:
201612 Finlord portfolio

Poznámka k EstateGuru a FundingSecure: úroky jsou většinou připsány až při splatnosti úvěru.

 

Naše portfolio je široce diverzifikované, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Z 29 měsíců byly jenom dva ztrátové.

 

20180531Finlord-portfolio-vývoj

Vyšší příjem a šťastnější lidé

 

Už několikrát jsme se věnovali vlivu peněz (výdělku a příjmů) na život člověka. Zjištění jsou celkem jednoznačné. Lidé (nebo i země) s vyšším příjmy jsou šťastnější, zdravější, žijí déle, atd. To ukazuje i následující graf z výzkumu Daniela Kahnemana a Anguse Deatona „High income improves evaluation of life but not emotional well-being“.

 

20180531 příjem vs štěstí

 

Uvedený výzkum byl proveden na datech z USA, přičemž roční příjem ve výši 75 000 USD (1,65 mil Kč) byl určitou hranicí, za kterou už štěstí roste vzhledem k příjmům mnohem pomaleji. Pro ČR by se dala zkonstruovat podobná křivka, jenom úroveň ročního příjmu by byla výrazně níže kolem úrovně 700 tisíc Kč.

 

Podrobný pohled na data ukazuje několik speciálních témat. Nejrychleji roste štěstí v závislosti na příjmu u nízkopříjmových skupin lidí. Pokud se nám zvedne příjem z 20 na 30 tisíc Kč měsíčně, tak pravděpodobně budeme mít z této události mnohem větší radost, než když se nám příjem zvedne třeba ze 75 tisíc na 85 tisíc měsíčně.

 

Dalším zjištěním je, že od uvedené hraniční úrovně začnou lidé více pociťovat stres. To je celkem pochopitelné, jelikož vysoké příjmy jsou často spojené s náročnými manažerskými pozicemi nebo podnikatelskou aktivitou.

 

Na uvedený výzkum navážeme následujícím grafem od Michaela Cassidyho z The Century Foundation, který ukazuje pravděpodobnost, že člověk bude velmi šťastný nebo nešťastný v závislosti od příjmu.

 

20180531pravděpodobnost pocitu štěstí

 

Asi nás nepřekvapí, že pravděpodobnost pocitu velikého štěstí s rostoucím příjmem stoupá. Zaměřme se spíše na pravděpodobnost pocitu neštěstí. I při vysoké úrovni příjmu se najde celkem dost lidí, kteří budou z nějakého důvodu nešťastní. Jedná se o přirozený jev, jelikož na štěstí lidí má kromě příjmu nezanedbatelný vliv i řada jiných faktorů (zdraví, sociální situace, věk, vzdělání, bydliště a mnoho dalších). Všichni víme, že negativní recenze má mnohem větší vliv než pozitivní. Pokud si nějaký milionář stěžuje, že se má špatně a „že za peníze si štěstí a zdraví nekoupíš“, tak jeho výroku dáme mnohem větší váhu než spoustě jiných bohatých lidí, kteří naopak tvrdí, že se mají výborně. Proto se nám může zdát, že mezi bohatými lidmi je mnohem více nespokojených lidí než naznačuje uvedený graf.

 

Jak ke zvyšování pocitu štěstí přispívá investování

 

Pokud přijmeme předpoklad, že s rostoucím příjmem nám obecně poroste i náš pocit štěstí, tak je pro nás důležité, abychom svoje příjmy zvyšovali ze všech možných zdrojů – ze zaměstnání, z podnikání, z finančních činností a z investování. A právě na oblast investování a rodinných financí se u nás ve Finlordu zaměřujeme. Pokud nás už sledujete delší dobu, tak dobře víte, že v souladu s výše uvedenými grafy ukazujeme, jak mohou běžní lidé, kteří mají podprůměrné nebo průměrné příjmy, celkem snadno zvednout pomocí dlouhodobě prověřených myšlenek hodnotu svého majetku.

 

I když máme k dispozici řadu materiálů o investicích dostupných jenom pro milionáře (třeba private equity nebo venture capital), tak je záměrně upozaďujeme a raději publikujeme takové analýzy a postupy, které může využít prakticky kdokoliv. U řady P2P sítí se dá začít investovat s několika stovkami korun, na burzy se může samostatně dostat i investor s kapitálem několik desítek tisíc korun, případně lze využít fondy, kde jsou minimální investiční částky také několik set nebo tisíc korun.

 

Investičních možností je tedy dostatek. Problémem spíše může být strach z neznámého, ze špatného výběru, z udělání investiční chyby. Jelikož tento negativní pocit nejistoty mnohdy převáží pozitivní pocit ze získaného investičního příjmu, tak se mnoho investorů raději uchýlí k nevýnosnému uložení peněz na bezrizikové spořicí účty v bankách. A to je dle našeho pohledu škoda. Investování skutečně není tak složité.

 

Nedávno jsme na jedné konferenci ukázali následující jednoduchou tabulku, která ukazuje hodnotu portfolia, pokud si investor odkládá po dobu 30 let 24 000 Kč ročně (2000 měsíčně) při průměrné roční výnosnosti 1 %, 4 %, 7 %. Zisky reinvestuje. 30 let není až tak dlouhá doba. Prakticky každý 40letý člověk má do penze 30letý investiční horizont.
hodnota portfolia-různé úrokové sazby
Jak můžeme vidět, pokud se posuneme v naší průměrné výnosnosti z 1 % na 7 %, tak z celkem navkládaných 720 000 Kč budeme mít před odchodem do důchodu namísto 835 tisíc téměř 2,3 milionu Kč. Více než 1,4 mil. Kč v dodatečném zisku rozhodně stojí za několik hodin strávených jednoduchou analýzou finanční situace a vytvořením dlouhodobého plánu investice dle prověřených myšlenek. Pokud potřebujete v této oblasti pomoct, tak můžete využít naše Výukové balíčky nebo službu Portfolio Manažer.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook. A pokud se vám naše analýzy líbí, tak je nezapomeňte nasdílet nebo poslat svým známým. Určitě je potěší, že na ně myslíte.

 

Výhled na červen: různé makroekonomické zprávy, žádná změna v portfoliu

 

Celkem bezpečně se můžeme spolehnout na to, že v červnu opět proběhnou v médiích nějaké zajímavé ekonomické zprávy. Pravděpodobně se budou týkat obchodní války, italských problémů, zasedání kartelu OPEC koncem června, případně dalších horkých témat. Některým z nich se budeme určitě i věnovat. Navzdory množství nových zpráv ale nezapomínejme na stěžejní informaci: globální ekonomice se nadále daří, tržby a zisky firem rostou, přístup ke kapitálu je stále snadný a dynamické aktiva dlouhodobě přináší nejvyšší výnosy. Nemyslíme si, že v nejbližších měsících se situace významněji změní. Naše portfolio budou pořád tvořit především dynamická aktiva.

5.6.2018

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?