Finlord Sněmovna financí

Frekvence investování a poplatky brokerům

19.6.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Frekvence investování

V ideálním světě bez poplatků platí, že vyšší frekvence investování nových prostředků přináší vyšší hodnotu majetku, jelikož peníze mohou „pracovat“ déle. Při investování pomocí fondů, kde jsou procentuální poplatky, tento vztah také platí. Při investování pomocí brokerů, kde jsou většinou poplatky určené kombinací absolutní a relativní výše, to ale platit nemusí. Pro lepší zorientování jsme udělali několik tabulek.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.

 

Budeme uvažovat s tím, že investor chce pravidelně nakupovat 1 ETF přes svého brokera – z našeho srovnání jsme záměrně vybrali Lynx (minimálně 5 USD = 110 Kč za pokyn) a Fio Banky (minimálně 7,95 USD = 175 Kč za pokyn), které patří mezi středně drahé brokery. Většina drobných investorů bude mít poplatky u svého brokera podobné.

 

Pro nové investory má společnost Lynx připravený atraktivní uvítací bonus. Pokud se zaregistrujete pomocí tohoto odkazu nebo při registraci použijete kupón Finlord (v registračním formuláři musí být v kolonce kupón vyplněno „Finlord“), tak získáte transakční kredit ve výši 50 USD (cca 1100 Kč). Díky tomu si můžete otevřít dlouhodobé pozice zcela bez poplatků. Transakční kredit musí být aktivovaný prvním obchodem nejpozději 3 měsíce od vyplnění registračního formuláře, jinak nárok na kredit propadá. Transakční kredit je platný po dobu 3 měsíců od provedení prvního obchodu.

 

Náš investor si chce odkládat 2000 Kč měsíčně, ale neví, jestli má volné prostředky zainvestovávat do zvoleného ETF každý měsíc nebo každé čtvrtletí, pololetí nebo třeba jednou za rok. Budeme uvažovat s průměrným zhodnocením ročně ve výši 8 % (což je měsíčně 0,67 %). Investor bude peníze umísťovat po dobu 10 let a zajímá ho, jaká bude po deseti letech hodnota jeho portfolia za předpokladu uvedených parametrů.

 

V následující tabulce jsou zobrazeny hodnoty portfolia po deseti letech. Pokud nejsou poplatky, tak je logicky nejvyšší výnos při nejvyšší frekvenci zainvestovávání. V případě účtů zatížených poplatky to ale neplatí. V našem příkladu se u Lynx oplatí investorovi zainvestovat jednou za čtvrtletí naakumulovanou sumu 6000 Kč a u Fio je nejvýhodnější zainvestování jednou za pololetí sumu 12000 Kč.

 

Frekvence investování 1

 

Připravili jsme i variantu, kde všechny parametry zůstanou stejné, jenom investor chce měsíčně odkládat 5000 Kč. I u Fio se oplatí investovat volné peníze čtvrtletně, což je logické vzhledem k tomu, že při vyšším kapitálu se nevýhoda v důsledku poplatků snižuje.

 

Frekvence investování 2

 

Jelikož řada investorů se snaží diverzifikovat mezi více ETF, tak je uvedený předpoklad jednoho ETF trochu nereálný. Globálně diverzifikované portfolio lze udělat už ze tří ETF. Jak bude vypadat hodnota portfolia, pokud se nic nezmění, jenom počet ETF se zvýší na 3 (měsíčně se opět odkládá stranou 5000 Kč)?

 

Dle výpočtů je nevýhodné investování jednou měsíčně, jelikož oproti ideální bezpoplatkové variantě ztratí investor v případě Fio téměř 100 tisíc Kč. U Lynx opět vychází nejlépe varianta, kde je frekvence investování jednou za čtvrtletí. U Fio je lepší investovat jednou za pololetí sumu 30 000 Kč.

 

Frekvence investování 3

 

Na finanční matematice je krásné to, že se stejná zjištění dají aplikovat i na opačný konec investičního procesu, tedy na fázi výběrů peněz. V důchodu budeme pravděpodobně vybírat naakumulované prostředky, abychom si polepšili k mizernému důchodu od státu. Nemusíme dělat žádné dodatečné výpočty. Pokud bylo při vkládání peněz nejvýhodnější investování jednou za pololetí, tak opět bude nejvýhodnější vybírání peněz jednou za pololetí nebo jednou za rok (pokud investor své portfolio zkonzervativní a bude cílit na roční výnos třeba kolem 3-4 %).

 

Uvedený investor, který má jako brokera Fio, tedy může deset let vkládat 30 000 Kč jednou za pololetí a pak v důchodu může jednou za rok vybrat počátkem roku na přilepšení obnos v rozmezí cca 40 až 60 tisíc Kč (vybíraný obnos závisí na osobních preferencích).

 

Pokud by vás zajímali další varianty vkládání peněz z hlediska objemů, očekávaných výnosů či poplatků, tak napište dolů do komentářů pod článkem. Připravíme do analýzy další tabulky.

19.6.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  filip jelinek napsal:

  Degiro.cz 🙂

  https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/seznam-ETF-bez-poplatku.pdf

  admin napsal:

  Dobrý den, ano, Degiro je superlevný broker, ale ne každý ho využívá. Mnoho investorů má účet u Fio, Patria, Atlantik, Cyrrus, Lynx, nebo jiného brokera se středně vysokými poplatky. Proto jsme v článku uvažovali uvedené nastavení.

  Roman napsal:

  Zdravim
  Vraj sa neda kvoli novej europskej smernici obchodovat s americkymi ETF napr. v Lynx Co je na tom pravda?

  JPT napsal:

  Dřív to nešlo u Degiro a teď na fóru psali, že už ani v Lynx. Já jsem ještě do ETF investovat nezačal, ale ty americké stejně asi všechny vyplácejí dividendu a s tím se mi nebude chtít otravovat s přiznáváním daně, když bych je stejně chtěl reinvestovat.

  Nebo i americké ETF reinvestují dividendy ?

  admin napsal:

  Dobrý den, většina amerických ETF vyplácí dividendy, ale jsou i burzovně obchodované fondy bez dividendy (někdy to nejsou ETF, ale ETN – exchange traded note): http://etfdb.com/screener/#tab=overview&sort_by=assets&sort_direction=desc&page=1&dividend_yield_end=0

  Nemožnost investovat do amerických ETF skrze zdejší brokery (na IB jsme tento problém nezaznamenali) je tedy celkem nemilá, ale není to neřešitelná situace :-). V Evropě se obchoduje řada zdejších ETF, které by měly jít zobchodovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.