Finlord Sněmovna financí

Vysoké tržby generují fondy s vysokým TER

25.4.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Tržby ETF

V nedávném článku jsme se zaměřili na vývoj poplatků ETF a velikost majetku spravovaného největšími investičními společnostmi světa. V následující analýze se podíváme na ETF s největšími tržbami za správu majetku. Proč už počet různých indexů významně překonal počet akcií ve světě? Proč je při nabídce fondů pro investiční společnosti tak důležitá alespoň zdánlivá unikátnost investičního řešení?

 

Chcete zdarma získat několikaměsíční seriál s našimi investičními myšlenkami a postupy? Přihlaste se do newsletteru.

 

Dle výpočtu serveru ETF.com se největší roční tržby generují u fondu iShares MSCI EAFE ETF, a to ve výši téměř 270 milionů dolarů. Důvodem je fakt, že toto ETF spravuje 82 miliard dolarů a TER má 0,33 %. Na druhém místě je iShares MSCI Emerging Markets ETF, který spravuje 38 miliard, ale jeho TER je 0,7 %. Až na třetím místě je SPDR S&P 500 ETF Trust, největší burzovně obchodovaný fond na světě s majetkem téměř 250 miliard dolarů a nákladovostí pouhých 0,09 % ročně.
 
Tab č. 1: 10 ETF v USA, které generují nejvyšší tržby, zdroj: etf.com

 

ETF tržby

 

Provozovatelé ETF velmi dobře ví, že tržby a zisky vygenerují jenom u specializovaných ETF s vyšším TER. I proto jsme svědky poměrně zajímavého fenoménu. Ve světě je už 70x více indexů než je počet akcií. Index Industry Association odhaduje, že celkem je vytvořeno 3,28 milionu indexů, přičemž na akciové trhy je zaměřených 3,14 milionu indexů. Dle Světové banky je na světě burzovně kótovaných kolem 43 200 akcií. A dle ETFGI je ve světě kolem 7200 různých ETF, ETN, ETC a dalších burzovně obchodovaných fondů. 42,7 % z indexů je zaměřených na sektory, 14,8 % na celkový trh, 13,6 % na small-cap akcie, 10,8 % na large-cap, 10,7 % na mid-cap akcie, 5,6 % na smart beta a 2 % na tematické a jiné investice.

 

Konkurence mezi investičními společnostmi je vysoká a i běžní investoři mají k dispozici skutečně nepřebernou nabídku různých možností, kam umístit peníze. Trend na následující roky je celkem zřejmý. U stěžejních tzv. marketingových fondů, které mají nalákat investory, se budou manažerské náklady přibližovat k nule. Pro zvyšování tržeb a zisků budou ale investiční společnosti vytvářet různé více či méně unikátní přístupy k investování.

 

Jaké máte zkušenosti s investováním do ETF? Podělte se s námi o investiční zážitky dolů do komentářů pod článkem.

25.4.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Čtenář napsal:

    TER = Total Expense Ratio. Už jsem skoro nabyl dojmu, že uvedená ETF mají něco společného s výrobou dehtu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ HEDGE FOND SLAVIC CAPITAL