Finlord Sněmovna financí

Vzájemný boj mezi ETF tlačí poplatky dolů

13.4.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Největší provozovatelé ETF v USA

Celkem bezpečně se dá říct, že válka mezi ETF a aktivními fondy je už rozhodnutá. V nejbližších letech bude kapitál přitékat zejména do nízkonákladových investičních fondů. Velkou neznámou je ale rozložení sil mezi jednotlivými provozovateli ETF. Kdo si utrhne největší díl koláče? Kdo v současnosti nejvíce sráží manažerské poplatky téměř na nulu?
 
Dle výpočtů společnosti FactSet mělo koncem loňského roku přibližně 140 ETF obchodovaných v USA manažerský poplatek méně než 0,1 % p.a.. Tyto fondy obhospodařovaly více než 40 % kapitálu ve všech ETF ve Spojených státech. 20 ETF mělo dokonce poplatek nižší než 0,05 % p.a. Zajímavé je, že investoři reagují na snižování ceny. Několik málo nejlevnějších fondů s průměrnou nákladovostí 0,14 % p.a. dokáže měsíčně přitáhnout více než polovinu nového kapitálu od investorů. Prakticky se dá říct, že hranice 0,2 % p.a. odděluje v segmentu ETF levné fondy od drahých. Samozřejmě, najdou se i takové ETF, které mají nákladovost více než 1 % ročně. Vesměs se jedná o specializované fondy, které investorům nabízí více než jenom pasivní sledování indexu. U takovéhoto typu fondů se ještě vyšší poplatky tolerují, i když do budoucnosti se očekává pokles nákladovosti i v této oblasti.

 

Evropa začíná dohánět USA v zájmu o ETF a poplatky zde také padají

 

Situace v rámci evropského fondového odvětví se v posledních letech radikálně mění, i když je nutné upozornit na to, že tradiční podílové fondy jsou v Evropě stále mnohem oblíbenějším instrumentem s objemem spravovaného kapitálu přibližně 10 bilionů USD. Loni se objem aktiv v evropských burzovně obchodovaných fondech zvedl dle údajů ETFGI o rekordních 230 miliard USD (40 %) na 802 miliard USD. Ještě v roce 2008 obhospodařovaly zdejší ETF jenom 150 miliard USD. V lednu i únoru letošního roku obrovský přísun kapitálu pokračoval. Pro investory je důležité, že se rychle zvyšuje počet fondů s TER méně než 0,1 %, což je důsledek velmi silné poplatkové války mezi evropskými investičními společnostmi.

 

V sektoru poskytovatelů ETF probíhají významné změny

 

Nižší tržby z poplatků přiměly řadu středně velkých poskytovatelů ETF, aby se sloučili s většími konkurenty, případně s bankami, které nabízí ETF jako doplněk ke stávajícím službám. Prakticky se tak trh začíná strukturovat jako spolek několika skutečně obrovských provozovatelů ETF s širokým portfoliem fondů a k tomu je řada malých specializovaných provozovatelů ETF. Tři největší poskytovatele ETF (BlackRock, Vanguard, State Street Global Advisors) spravují v USA 82 % kapitálu v ETF a jejich podíl každým rokem stoupá. Dalších 7 firem spravuje 13 % kapitálu v ETF. Zbylých 86 poskytovatelů ETF pak spravuje kolem 5 % kapitálu v amerických ETF.
Tab č. 1: Největší provozovatelé ETF v USA, zdroj: etf.com

 

201804 provozovatelé ETF v USA
 
Určitě lze očekávat další vlnu slučování malých poskytovatelů, kteří budou chtít pomocí snížených provozních nákladů konkurovat dominantním hráčům v tomto odvětví. Nicméně pozice třech největších správců je prakticky neotřesitelná.

13.4.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?