Finlord Sněmovna financí

Analýza: Viainvest výsledky za rok 2017

17.4.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Viainvest analýza

Via SMS Group, pod kterou patří platforma Viainvest, vydala své zatím neauditované finanční výsledky za rok 2017. Platformu jsme recenzovali ZDE. Mezi její přednosti patří buyback garance na všechny úvěry, které mají splatnost maximálně 30 dní. Úrokové výnosy 10 % až 11 % jsou také celkem pěkné. Platforma tedy vůbec není špatná, ale má své mouchy. Slouží především pro získávání financí pro celou skupinu Via SMS Group. Investoři tak prakticky financují aktivity skupiny. To má svoji výhodu v tom, že Via SMS Group má lepe pod kontrolou tok peněz. Na druhé straně je nevýhodou to, že transparentnost platformy může být potlačena, a to zejména, v případě zhoršení ekonomické situace. O diverzifikaci v rámci platformy nemůže být ani řeč.

 

Do skupiny patří následující firmy. Většinou se jedná o nebankovní úvěrové společnosti v různých státech. Pak jsou ve skupině platformy Viainvest a ještě Via Payments, která by se měla zabývat novým produktem v oblasti online plateb.

 

20180417 VIA SMS Group

 
Za celý loňský rok vygenerovala skupina tržby ve výši cca 20 milionů EUR (cca 500 milionů Kč), což je více oproti předešlému roku (16,5 mil. EUR). S růstem poskytnutých úvěrů pochopitelně stouply i provozní náklady a odpisy nesplácených pohledávek. Čistý zisk se meziročně snížil z 1,1 mil. EUR na cca 830 tisíc EUR.

 

20180417VIA SMS Group Viainvest výsledky

 
U aktiv se logicky nejvíce zvýšil objem poskytnutých úvěrů. Čisté úvěrové portfolio narostlo z 14,7 na 18 milionů EUR (450 milionů Kč).

 

20180417VIA SMS Group Viainvest aktiva
Své aktivity financuje skupina zejména pomocí externího financování. Pasiva jsou o velikosti 26 milionů EUR, ale vlastní kapitál je jenom 3,5 mil. EUR. Dlouhodobé půjčky ve formě dluhopisů a dalších půjček jsou o velikosti 8 mil. EUR. V krátkodobých půjčkách o velikosti 10,3 mil. EUR jsou zahrnuty i peníze, které přes platformu Viainvest umístili investoři. Na této platformě totiž investoři půjčují peníze jednotlivým dceřiným společnostem, ne koncovým dlužníkům.

 

20180417VIA SMS Group Viainvest pasiva

 
Vysoká zadluženost této nebankovní úvěrové skupiny není výjimečná. Mnoho nebankovek financuje provoz externím dluhem. Otázkou je, jestli Via SMS Group dokáže efektivně půjčovat získané peníze. Jak ukazuje následující tabulka, přibližně polovina úvěrového portfolia se dostane do prodlení splátek. Takováto vysoká míra nesplácení sice působí na první pohled velmi špatně, ale musíme brát v úvahu portfolio klientů. Většinou se jedná o zoufalé klienty ve finančních těžkostech, kterým nevadí u třicetidenní půjčky RPSN 1270 % (viz údaj z kalkulačky na viasms.cz). Via SMS Group má naštěstí celkem přísnou metodiku a rychle odepisuje půjčky, které jsou po splatnosti. Problémy by mohly nastat v recesi, kdy by se mohla prudce zvýšit míra nesplácení. Společnost ještě nemá dostatečně veliký bezpečnostní kapitálový polštář.

 

20180417VIA SMS Group Viainvest úvěrové portfolio

 
Při pohledu na regionální rozložení půjček zákazníkům je patrné, že společnosti se daří expandovat v Lotyšku, Polsku a v České republice.

 

20180417VIA SMS Group Viainvest úvěrové portfolio země
Trhy v Lotyšsku, Polsku a ČR jsou také při bližším pohledu tahounem růstu zisku celé skupiny. Naopak ve Španělsku se společnosti vůbec nedaří. Litva a Rumunsko jsou nové trhy, které jsou zatím ztrátové, ale zejména od Rumunska si společnost slibuje dobré výsledky. V tabulce můžeme vidět i ztrátu ve výši 227 tisíc EUR v případě platformy Viainvest. To není překvapující. Platforma má nulové poplatky a prakticky vždy bude ztrátová, protože slouží na to, aby se tam mohly relativně levně získat prostředky od investorů pro financování úvěrových aktivit. V roce 2016 emitovala společnost tříleté dluhopisy (splatnost v květnu 2019) s kuponem 12,5 %, což je více oproti úrokové sazbě, která je nabízená na Viainvest platformě (10 %, případně 11 %).

 

20180417VIA SMS Group kapitál a zisk

 

Závěr z finančních údajů Via SMS Group za rok 2017

 

Platforma Viainvest je zatím bezpečná a pro investory, kteří by chtěli peníze investovat na P2P jenom letos může být zajímavou alternativou k řadě další P2P platforem. Skupina Via SMS Group má momentálně dostatek kapitálu a minimálně do konce letošního roku by neměla mít finanční problémy. Na druhé straně finanční výkazy ukazují skutečně vysokou míru nesplácení klientů. Vlastní kapitál není až tak veliký. Kdyby se míra nesplácení a následné nedobytnosti zvýšila o 30 %, tak by se skupina mohla dostat do problémů. Příští rok bude muset splatit dluhopisy za více než 6 milionů EUR. Rozsáhlejší snížení kvality úvěrového portfolia by zhoršilo schopnost skupiny refinancovat tyto dluhopisy, což by mohlo vyvolat krizi likvidity.

17.4.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER