Finlord Sněmovna financí

Americké akciové indexy trápí zombie společnosti

30.4.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
americké akciové indexy

Od března 2009 sledujeme na akciových burzách ve světě silný býčí trh, který je prozatím druhý nejdelší v historii. Předchozí rekordní býčí trh byl konkrétně v období od října 1990 do března 2000. I navzdory silnému ekonomickému růstu v kombinaci s nízkými sazbami rekordních více než 14 % společností z indexu S&P 1500 platí na úrocích více než je jejich průměrný EBIT za poslední tři roky. Tyto zombie firmy už tedy nevytváří žádnou přidanou hodnotu. Po dot-com bublině bylo takových společností 9 % a po finanční krizi jich bylo přes 12 %.

 

americký akciový index S&P 1500

Americké akciové indexy: spousta malých firem nedokáže vytvořit dostatečný zisk na splátku úroků

 

Pokud se podíváme na společnosti zahrnuté v indexu Russell 2000 (Russell 2000 se skládá z menších společností), tak 404 společností, což je v procentuálním vyjádření 20 % společností, nedokázalo vytvořit dostatečný zisk na to, aby zaplatily úroky ze svých dluhů.

 

Chcete zdarma získat několikaměsíční seriál s našimi investičními myšlenkami a postupy? Přihlaste se do newsletteru.
Prakticky stejnou problematiku můžeme sledovat i v rámci užšího indexu S&P 500 (skládá se z mnohem větších a „stabilnějších“ společností), kde celkem 8,3 % společností nedokázalo vygenerovat dostatečný EBIT na pokrytí úroků z jejich závazků.

 

Velkým problémem u malých firem jsou především mzdové náklady. Následující graf ukazuje ziskovou marži v indexu velkých firem S&P 500 na úrovni 15 % a pak u malých firem indexu Russell 2000 na úrovni 8 %. Podíl mzdových nákladů na tržbách je u malých firem až 17 %, kdežto u velkých firem to je jenom 11 %. Případný tlak na růst mezd pak má mnohem negativnější dopad na malé firmy.

 

small caps akcie

 

Rostoucí úrokové sazby nyní představují pro zombie firmy velké riziko, neboť jim čím dál tím více porostou úrokové náklady. V rámci pasivního investování či investování do ETF na akciové indexy by se investoři měli soustředit především na dostatečnou diverzifikaci spolu s kombinací zajišťovací strategie. Pokud pak jde o konkrétní akciové tituly, tak by si investoři měli dát pozor na společnosti, které jsou velmi zadlužené a rychle pálí hotovost.

30.4.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ HEDGE FOND SLAVIC CAPITAL