Finlord Sněmovna financí

Srovnání dluhu domácností ve světě

2.3.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
díra

10 let po krizi je dluh domácností považován stále za velký problém z minulosti. V některých zemích včetně Švýcarska, Austrálie, Norska a Kanady dluh domácností představuje značný ekonomický problém. V každé z těchto čtyř zemí dluh domácností stále roste. Domácnosti si nejčastěji berou hypotéku, úvěry na automobily a využívají kreditní karty. V každé z těchto zemí je v současnosti dluh vyšší, než bylo zadlužení ve Spojených státech před finanční krizí. Tehdy činil v USA dluh domácností k HDP téměř 100 %.

 

Graf níže ukazuje srovnání velikosti dluhu domácností k HDP a změnu dluhu za poslední 3 roky. Kromě výše uvedených zemí lze pozorovat vysoké a rychle rostoucí zadlužení domácností i na Novém Zélandu, ve Švédsku a v Jižní Koreji.  Vysoké, ale stabilní zadlužení domácností je také v Dánsku, Holandsku, Velké Británii a USA. Dluh domácností v Eurozóně a v České republice je nízký a stabilní. V Eurozóně dosahuje zadlužení domácností k HDP téměř 60 % a v ČR pak přes 30 %.

 

dluh domácností

 

Rostoucí úrokové sazby budou pro zadlužené domácnosti (podobně jako pro korporace) představovat značné riziko. Pokud se podíváme už nyní na situaci v ČR, tak celkem 863 tisíc Čechů má exekuci, tedy každý desátý člověk nad 15 let má exekuci a to i přesto, že máme v zemi rekordně nízkou nezaměstnanost a rostoucí mzdy.

 

Samozřejmě riziko nesplácení se dotýká také subjektů, které půjčky poskytují, což jsou třeba banky a nebankovní instituce. Investoři, kteří investují na P2P sítích by tedy měli klást ještě větší důraz na kreditní riziko nebankovních institucí. Jak bylo publikováno v sekci Novinky z P2P a finančních trhů, tak nás například zaujal koncept ExpressCredit z Botswany, která začala nabízet na P2P platformě Mintos své půjčky. ExpressCredit půjčuje primárně zaměstnancům sdruženým v učitelských odborech, přičemž splátky úvěrů se strhávají přímo z platu učitele. Historická míra defaultů je proto jenom 5 %.

2.3.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9 % DLUHOPIS NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ ROSTOUCÍ POTRAVINÁŘSKÉ SPOLEČNOSTI