Finlord Sněmovna financí

Co způsobí daňová reforma USA s korporátním dluhem?

28.2.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Socha svobody

Díky nízkým úrokovým sazbám americké společnosti prakticky 10 let využívaly extrémně levné financování. Levný úvěr umožnil společnostem rychleji expandovat, investovat do budoucích aktivit, odměňovat akcionáře vyššími dividendami anebo také realizovat zpětné odkupy akcií. Nicméně, každá mince má dvě strany. A právě tou druhou stranou je, že v současné době jsou americké korporace zaúvěrované až po uši. Vysoké zadlužení představuje problém, pakliže by inflace donutila Fed zvyšovat úrokové sazby agresivněji, než bylo původně zamýšleno.

 

Přihlaste se do našeho newletteru, aby vám neunikly nové informace o důležitém makroekonomickém vývoji.

 

Jak ukazuje graf níže, tak korporátní dluh amerických společností (bez finančního sektoru) k HDP se ve třetím čtvrtletí 2017 dostal na historicky nejvyšší úroveň tedy těsně nad 46 % k HDP.

 

daňová reforma v USA

 

Podle údajů S&P Global Ratings 27 % korporátního dluhu v USA pochází ze společností s vysokou zadlužeností, v porovnání se 42 % v roce 2007.

 

Do hry také vstupuje daňová reforma republikánů, jakožto expanzivní fiskální stimul. Hlavním bodem daňové reformy je snížení korporátní daně z 35 % na 20 % společně s možností repatriace zahraničních zisků amerických společností zpět do USA za daňově zvýhodněných podmínek. Snížení daní z příjmu právnických osob by mohlo podpořit růst cash flow, což by potáhlo ekonomický cyklus nahoru a to i navzdory agresivnímu zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu. Na druhou stranu, nová legislativa by mohla způsobit nárůst daňové povinnosti pro společnosti, které využívají hodně dluhu, jelikož omezují možnost odečtu úrokových nákladů. Pokud by poklesly zisky, tak nový daňový zákon by umocnil pokles cash flow.

 

Údaje S&P Global Ratings také ukazují, že společnosti, které využívají vysokou páku, mají v letech 2018 až 2022 splatnost úvěrů ve výši 424 miliard USD. V roce 2012 se společnosti začaly ve velkém zadlužovat, což způsobilo obrovské objemy dluhů, které se ovšem budou muset v pozdější fázi refinancovat za vyšší sazby.

 

Sečteno, podtrženo. Pro společnosti s markantním zadlužením může daňová reforma s omezením odpočtu úrokových nákladů společně s refinancováním za vyšší úroky představovat docela nemilou situaci. Z tohoto důvodu je dobré, aby se investoři zaměřeni na USA vyhýbali velmi zadluženým společnostem.

28.2.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9 % DLUHOPIS NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ ROSTOUCÍ POTRAVINÁŘSKÉ SPOLEČNOSTI