Finlord Sněmovna financí

Snadná diverzifikace na platformě Mintos

22.2.2018

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mintos investice kontingenční tabulka

Lotyšská P2P platforma Mintos patří mezi lídry evropských P2P investic a je velmi oblíbená i mezi českými investory. Na platformě je teď kolem 50 000 investorů. Čechů a Slováků by tady mělo investovat hned několik tisíc. Všechny investory zajímá široká diverzifikace investic, která snižuje riziko portfolia. Jednou z funkcí platformy Mintos je i automatická diverzifikace mezi různé poskytovatele půjček. Jak tato funkce funguje a jak ji nastavit?

 

Přihlaste se do našeho newletteru a získáte další návody k různým investičním platformám. Všem našim odběratelům pošleme příští týden podrobný návod na kontingenční tabulku, kterou zmiňujeme níže.

 

Pro nové investory má platforma Mintos pořád v platnosti bonus 1 % z investice v prvních 90 dnech. Stačí využít náš refferal link (my také dostaneme 1 % z vkladu).

 

Funkci automatické diverzifikace, která je defaultně vypnuta, lze nalézt na konci formuláře pro nastavení Auto Investu. V češtině vypadá pole takto:

 

Mintos diverzifikace cz

 

V angličtině takto:

Mintos diverzifikace en

 

Když investor klikne na Yes, tak pak může kliknout na „Nastavení diverzifikace“, kde se mu zobrazí takovýto formulář:

Mintos nebankovky

 

Defaultně je nastavení takové, že u všech poskytovatelů půjček je limit stejný, tedy teď to je 3 %. V budoucnosti, pokud budou přibývat další firmy, tak bude limit dále klesat. Blbé je, že defaultní nastavení diverzifikace je neoptimální a určitě je nutné to změnit. Proč? Protože řada firem v tabulce nebude mít na platformě půjčky, které by vyhovovaly konkrétnímu nastavení portfolia investora. Teď je na platformě 33 nebankovek. Pokud by našim parametrům v Autoinvestu vyhovovalo třeba jenom 15 nebankovek, tak bychom při uvedeném defaultním nastavení diverzifikační funkce maximálně zainvestovali jenom 15*3 = 45 % portfolia.

 

Optimalizace diverzifikace

 

Aby nám peníze nestály nezainvestované, tak cíleným nebankovkám musíme dát v diverzifikační funkci větší váhu. Pokud teda víme, že našim kritériím bude vyhovovat 15 nebankovek, tak minimálně musíme dát každé cca 7 % váhu. Lepší je ale dát váhu trochu vyšší, jelikož situace na tržišti se soustavně mění a některé nebankovky nemusí mít v budoucnosti dostatek půjček. Když dáme váhu 10, tak i kdyby 5 z 15 nebankovek nemělo vyhovující půjčky na platformě, tak pořád dokáže náš autoinvest zainvestovat všechen kapitál.

 

Nejdřív musíme zjistit, kolik nebankovek vyhovuje našim parametrům. Můžeme to zjistit hned několika způsoby. Pro účely tohoto návodu budeme uvažovat s tím, že chceme jenom půjčky v EUR, s buyback garancí, ve stavu current a 1-15 late, s úrokovou sazbou 12 % a splatností od 0 do 36 měsíců. Na primárním trhu si ve filtrech nastavíme tyto parametry a uvidíme něco takovéhoto:

 

Mintos autoinvest

 

Ve filtru pro Loan Originator pak můžeme vidět, kolik má daná nebankovka vyhovujících půjček na platformě. Třeba teď vyhovuje uvedeným parametrům 602 půjček od Aasa a 8 půjček od Aforti. Pokud si tabulku projedeme, tak můžeme odhadnout, jakou váhu přisoudit jednotlivým nebankovkám.

 

Mintos filtr loan originator

 

Uvedený způsob je ale trochu nepraktický. Mnohem šikovnější je stáhnout si pomocí malého tlačítka Download Selected List (Stáhnout vybraný seznam), které se nachází hned nad tabulkou vyfiltrovaných půjček, seznam půjček v excelu. Tento seznam se pak dá velmi jednoduše zpracovat pomocí kontingenční tabulky a dostaneme něco takovéhoto:

 

Mintos investice kontingenční tabulka

 

Kontingenční tabulka je mnohem přehlednější. Do prvního číselného sloupce jsme dali dostupný investiční objem, do druhého počet dostupných půjček (počty v tomto sloupci jsou stejné jako ve filtru, který jsme si ukázali nahoře) a do třetího průměrnou úrokovou sazbu. Celkem tedy vyhovuje našim dříve uvedeným kritériím 14 nebankovek. Prakticky to je ale jenom 10 nebankovek. Aforti, Capital Service, MoneyMetro a Mozipo Group mají jenom pár kusů půjček. My dáváme do každé půjčky 10 EUR, což znamená, že u těchto nebankovek bychom teď zainvestovali jenom maximálně 80+60+20+30 = 190 EUR. U portfolia 10 000 EUR by to bylo jenom 1,9 %. U zbylých nebankovek je nabídka relativně dostatečná.

 

V diverzifikační funkci tedy všem nebankovkám nastavíme podíl na 15 % a můžeme si být jistí, že se nám všechny volné prostředky umístí. Schválně dáme tuto váhu všem, protože v budoucnosti mohou mít i momentálně nevyhovující nebankovky pěkné půjčky. Nebo můžeme dát nebankovkám s dlouhodobě vysokým počtem nabídek trochu vyšší váhu. Možných nastavení je prakticky neomezeně. Samozřejmě v budoucnosti se situace na trhu může mírně změnit. Jednou za čtvrtletí si proto rychle uděláme uvedený přehled a vždy trochu poupravíme váhu.

 

S Autoinvestem a váhami investic se dá různé hrát. Řada investorů třeba dává peníze jenom do půjček od finančně stabilních nebankovek. Mnohé jsme už analyzovali a v budoucnosti se určitě na další podíváme.

 

Určitě sledujete naši sekci novinek z P2P a finančních trhů, kde jsou nové informace nejenom z platformy Mintos. Odkaz do sekce je vždy na homepage i podstránkách na pravé liště.

22.2.2018

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Roman Prachár napsal:

  Dobrý deň, na Mintos.com som nováčik, prečítal som si Vaše články o investovaní na tejto platforme. Chcem sa opýtať.
  1. Ak máte zapnutý Autoinvest, ako máte ošetrené, že môžete investovať aj do akcií typu Cashback? Nereinvestujete celú čiastku? Alebo si na takéto akcie posielate na účet nové prostriedky? Alebo keď Autoinvest zainvestuje do takejto nebankovky tak cashback dostanem automaticky?
  2. Pokiaľ spravím diverzifikáciu portfólia a prekročím pôvodne celkovo nastavených 100% bude to OK? Podľa vášho doporučenia by to tak malo byť.
  Ďakujem za odpovede a prajem veľa úspechov.

  admin napsal:

  Dobrý deň, odpoveď na 1. otázku: do cahback kampane sa najskôr musíte v administratíve pripojiť kliknutím na tlačítko. A potom akákoľvek investícia do pôžicky, na ktorú sa cashback akcia uplatňuje, dostane cashback. Je jedno, či to je manuálne alebo podľa starého autoinvestu alebo podľa nového autoinvestu.
  Odpoveď na 2. otázku: áno, môžete tu alokáciu v rámci nastavenia diverzifikácie prekročiť. Nemusíte sa báť. Horné limity zainvestovanej čiastky sú objem peňazí na Vašom účte a limit peňazí určených pre daný autoinvest.

  Anonym napsal:

  Dobrý den,
  kde prosím najdu Filtr „Loan Originator“ pro zjištění správné Diversifikace portfolia v AutoInvestu? Nemohu ho u AutoInvestu najít.
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?