Finlord Sněmovna financí

Které akcie ovlivní klesající přebytek ropy?

20.2.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

V posledních letech byl na trhu patrný velmi vysoký přebytek ropy, což zatlačilo ceny této komodity dolů. Nicméně situace se už radikálně změnila. Co to znamená pro investory a které sektory mohou utrpět nebo naopak získat?

 

Přihlaste se do našeho newletteru, aby vám neunikly další stěžejní makroekonomické trendy.

 

Mezinárodní energetická agentura minulý týden uvedla, že přebytek ropy v zemích OECD poklesl na 52 milionů barelů, tedy, že zásoby jsou o 52 milionů barelů nad pětiletým průměrem. Přitom ještě před rokem byl přebytek ropy na úrovni 300 milionů barelů, jak ukazuje následující graf od agentury Bloomberg.

 

Přebytek ropy: nadzásoby v OECD

 

Rozhodnutí kartelu OPEC omezit těžbu a přidání dalších nečlenských zemí k dohodě má kýžený vliv. Produkce je nižší než spotřeba, což způsobuje propad zásob. Jelikož by těžební limit měl platit až do konce letošního roku, tak je velmi pravděpodobné, že se zásoby ropy budou nadále snižovat.

 

Současné zásoby ve vyspělých zemích stačí dle výpočtu agentury Bloomberg na 60,6 dní globální spotřeby. Počátkem roku 2017 stačily zásoby na 65,3 dní spotřeby. Dlouhodobý průměr je na úrovni 60 dní.

 

Zásoby na dny spotřeby ropy

Podle některých analytiků už ale globální zásoby poklesly pod dlouhodobý průměr. Kupříkladu Citigroup zahrnuje do svého výpočtu nejenom zásoby v OECD, ale i zásoby v Saudské Arábii, Brazílií, či také zásoby v tankerech. Dle těchto dat je velikost světových zásob ropy 3,588 miliard barelů, přičemž pětiletý průměr je 3,694 miliardy.

 

Přebytek ropy a produkce v USA

 

Spojené státy už těží 10,27 milionů barelů ropy denně a posunuly se tak na druhou příčku největších producentů ropy na světě. Aktivita amerických těžařů roste, takže se očekává další nárůst americké produkce. Dle odhadu analytiků je při těžbě z amerických břidlic stále volná kapacita ve výši až 1 milion barelů ropy denně. Tato kapacita bude postupně spouštěná, jelikož při ceně ropy nad 60 dolary za barel se oplatí těžba ropy z řady nekonvenčních zdrojů. Počet aktivních vrtných zařízení v USA se rychle zvyšuje. Američtí těžaři uvádí, že při současné ceně ropy by se produkce ve Spojených státech mohla do konce roku zvednout na 11 milionů barelů ropy denně.

 

Následující obrázek agentury Bloomberg ukazuje srovnání produkce ropy v Rusku, USA a Saudské Arábii:

 

Produkce ropy Rusko, USA, Saudská Arábie

 

Které sektory mohou získat v důsledku stabilizace cen ropy?

 

Klesající zásoby naznačují, že velmi nízká cena ropy pod 50 dolary za barel se v dohledné době opakovat pravděpodobně nebude. Firmy i domácnosti si musí zvyknout na vyšší ceny pohonných hmot. Zdražování ropy může mít negativní dopad zejména na dopravní společnosti. Na tomto místě je vhodné upozornit především na americké letecké společnosti, které jsou momentálně celkem atraktivně ohodnocené (v uplynulých letech se jim hodně dařilo zlepšit finanční stránku). Na druhé straně se docela vystavují riziku, jelikož se většinou nezajišťují vůči růstu cen ropy. American Airlines, United Continental, Delta Airlines i JetBlue Airways se rozhodly úplně eliminovat zajištění proti růstu cen ropy. Alaska Air a Southwest Airlines mají jenom lehce zajištěnou cenu. Pokud by náhodou vystřelila cena ropy prudce vzhůru nad 80 dolarů za barel, tak by mohly být investoři u těchto firem velmi nemile překvapení. Evropské aerolinky také omezily hedgeovací aktivity. Přitom už v posledních týdnech můžeme sledovat poměrně významné zdražování leteckého paliva (kerosin, letecký petrolej) oproti jiným palivům. Na vině je nejenom nárůst objemu letecké přepravy, ale i vlna chladného počasí v Asii. Kvůli němu se import leteckého paliva do Japonska zvýšil na 14leté maximum.

 

Dalším sektorem, který může být nemile překvapen z případného nárůstu cen ropy a pohonných hmot, je výroba automobilů. Opět se ve velkém prosazují především velké SUV. Kupříkladu v USA se podíl velkých aut na celkových prodejích dostal na nový rekord kolem 62 %. Američani jednoduše milují velká auta a na spotřebu v časech ekonomického rozmachu vůbec nehledí.

 

Prodej aut v USA

 

Samozřejmě případný růst cen ropy bude prospěšný zejména pro společnosti, které se angažují v těžbě a přepravě této komodity. Na mysli nemáme jenom samotné ropné společnosti, ale i obslužné firmy, což jsou kupříkladu i železniční společnosti. Dlouhodobě sledujeme i společnost The Greenbrier Companies, která mimo jiné vyrábí vagony pro přepravu ropy, ropných produktů a písku těženého v ropných píscích.

 

Klesající přebytek ropy a makroekonomický aspekt

 

Pokud nastane nějaký neočekávaný výpadek v nabídce ropy, tak by její cena mohla rychle vyskočit vzhůru. To by samozřejmě potlačilo nahoru i nabídkovou inflaci, což si teď centrální banky vůbec nepřejí. Důvod je prostý. Inflace roste v důsledku silné poptávky. Pokud by se k tomu přidal i nabídkový šok, tak by se snadno mohlo stát, že by inflace krátkodobě vyskočila vysoce nad tři procenta. To by vyvolalo sérii kroků zaměřených na utahování monetární politiky, což by ekonomickému růstu rozhodně neprospělo. I proto už můžeme sledovat určitý tlak na kartel OPEC, aby svůj těžební limit uvolnil ještě před koncem roku 2018. Zatím tento krok vytrvale odmítá a upozorňuje na rychle rostoucí produkci v USA, což globální trh s ropou balancuje. Uvidíme, jaká bude rétorika za několik měsíců na červnovém zasedání.

20.2.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE