Jak investují ultra boháči a jak domácnosti?
27.2.2018
3 min.
Jak investuje 200 000 nejbohatších lidí na světě a jak domácnosti? Jaký je zásadní rozdíl v jejich investicích?
Podíl finančních a nefinančních aktiv na majetku domácností je ovlivňován mnohými faktory, mezi které bezesporu patří například finanční gramotnost, samotné bohatství domácností a v neposlední řadě také významný vliv má politická situace v dané zemi.
Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.
Graf níže ukazuje podíl finančních a nefinančních aktiv na majetku dle jednotlivých zemí. Nejvíce do finančních aktiv investují Holanďané a to až více než 83 %, naopak podíl v nefinančních aktivech je u Holanďanů pouze 17 %. O trochu menší podíl majetku na finančních aktivech mají domácnosti ve Spojených státech amerických a to 77 %, přičemž 23 % mají Američané v nefinančních aktivech. Švédské domácnosti drží 70 % ve finančních aktivech, zatímco v nefinančních aktivech mají 30 %.
Nejméně do finančních aktiv investují ruské domácnosti a to pouze 11 %, naopak podíl nefinančních aktiv na majetku je zde na úrovni 89 %. U této země patrně největší roli hrají kapitálové kontroly. Lépe jsou na tom norské domácnosti, jejichž podíl majetku na finančních aktivech představuje 27 %, zatímco u nefinančních aktiv to je 73 %.
Ve světě je kolem 200 000 ultra bohatých lidí, kteří mají více než 30 milionů USD v čistých aktivech. Pokud se podíváme na průměrnou globální alokaci aktiv nejbohatších lidí, tak můžeme vidět, že největší alokace aktiv je u nich z 25 % směřována do finančních aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, hotovost atd.. 24 % je pak alokováno do investiční nemovitostí a 23 % do vlastní společnosti. Menší alokace jsou pak směřovány do primárního a sekundárního bydlení (16 %), sběratelských předmětů (6 %) a jiných aktiv (6 %).
Rozdíl v investování mezi domácnostmi a ultra bohatými je značný. Jak vyplývá ze statistik, tak u domácností většinu bohatství tvoří spíše nelikvidní aktivum v podobě nemovitosti, ve které žijí. Naopak ultra bohatí lidé mají své bohatství diverzifikované. Jak je z grafu výše patrné, tak ultra bohatí lidé investují do firem, které buď přímo ovládají anebo drží jejich akcie. Ovšem obecně platí, že ultra bohatí lidé investují procentuálně větší část svého majetku do akcií než domácnosti.
27.2.2018
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat

Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?

Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář