Finlord Sněmovna financí

Jak investují ultra boháči a jak domácnosti?

27.2.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
businessman

Jak investuje 200 000 nejbohatších lidí na světě a jak domácnosti? Jaký je zásadní rozdíl v jejich investicích?

 

Podíl finančních a nefinančních aktiv na majetku domácností je ovlivňován mnohými faktory, mezi které bezesporu patří například finanční gramotnost, samotné bohatství domácností a v neposlední řadě také významný vliv má politická situace v dané zemi.

 

Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

 

Graf níže ukazuje podíl finančních a nefinančních aktiv na majetku dle jednotlivých zemí. Nejvíce do finančních aktiv investují Holanďané a to až více než 83 %, naopak podíl v nefinančních aktivech je u Holanďanů pouze 17 %. O trochu menší podíl majetku na finančních aktivech mají domácnosti ve Spojených státech amerických a to 77 %, přičemž 23 % mají Američané v nefinančních aktivech. Švédské domácnosti drží 70 % ve finančních aktivech, zatímco v nefinančních aktivech mají 30 %.

 

Nejméně do finančních aktiv investují ruské domácnosti a to pouze 11 %, naopak podíl nefinančních aktiv na majetku je zde na úrovni 89 %. U této země patrně největší roli hrají kapitálové kontroly. Lépe jsou na tom norské domácnosti, jejichž podíl majetku na finančních aktivech představuje 27 %, zatímco u nefinančních aktiv to je 73 %.

 

finanční a nefinanční aktiva

 

Ve světě je kolem 200 000 ultra bohatých lidí, kteří mají více než 30 milionů USD v čistých aktivech. Pokud se podíváme na průměrnou globální alokaci aktiv nejbohatších lidí, tak můžeme vidět, že největší alokace aktiv je u nich z 25 % směřována do finančních aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, hotovost atd.. 24 % je pak alokováno do investiční nemovitostí a 23 % do vlastní společnosti. Menší alokace jsou pak směřovány do primárního a sekundárního bydlení (16 %), sběratelských předmětů (6 %) a jiných aktiv (6 %).

 

jak investují bohatí

 

Rozdíl v investování mezi domácnostmi a ultra bohatými je značný. Jak vyplývá ze statistik, tak u domácností většinu bohatství tvoří spíše nelikvidní aktivum v podobě nemovitosti, ve které žijí. Naopak ultra bohatí lidé mají své bohatství diverzifikované. Jak je z grafu výše patrné, tak ultra bohatí lidé investují do firem, které buď přímo ovládají anebo drží jejich akcie. Ovšem obecně platí, že ultra bohatí lidé investují procentuálně větší část svého majetku do akcií než domácnosti.

27.2.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9 % DLUHOPIS NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ ROSTOUCÍ POTRAVINÁŘSKÉ SPOLEČNOSTI