Finlord Sněmovna financí

ICO, ponzi a oškubávání spekulantů

7.2.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ICO

ICO (initial coin offering) patří v současné době k stále populárnějšímu způsobu získávání kapitálu. Podle dat ICOBox ICO emise získaly největší objem v prosinci 2017 a to 1,6 miliardy USD. Počet emisí činil 74 a na jedno ICO byl průměrný objem 22 milionů USD. Jak je z následujícího grafu patrné, tak druhý největší objem získaly ICO emise už začátkem tohoto roku a to přes 1 miliardu USD. Počet emisí byl 53 a na jedno ICO se získalo 19,7 milionu USD.

 

Graf: Získaný objem v milionech USD (zdroj dat ICOBox, zpracování Finlord)

ICO

 

Nicméně tento způsob získávání kapitálu se potýká s problémy regulačního charakteru, pomalými či přetíženými platebními metodami a také se potýká se zvýšenou aktivitou hackerů.

 

Chcete zdarma získat tříměsíční seriál o investování? Pak se přihlaste do našeho newsletteru.

 

Společnost Ernst & Young analyzovala 372 ICO projektů, které loni distribuovaly nové digitální měny investorům, a zjistila, že přibližně 400 milionů USD z celkových 3,7 miliardy USD v nových fondech bylo loni ukradeno. Nicméně dokud budou ceny kryptoměn vysoko, regulace bude mírná a podvody na ICO nebudou příliš medializované, tak se bude dařit i fundraisingu pomocí ICO.

 

Ponziho schéma v Číně

 

Investiční podvody se objevují v různých končinách světa a podvodníci používají různé techniky. Nedávno byl obrovský podvod odhalen v Číně. Podle údajů Asia Times se podvod týkal čínské společnosti Qbao.com. Tato online společnost měla přibližně 200 milionů registrovaných uživatelů. A jak už to typicky u takovýchto podvůdků bývá, tak společnost svým registrovaným uživatelům slibovala pohádkové 80 % zisky. Přitom uživatelé nemuseli nic dělat, jenom se pravidelně přihlašovat do aplikace, sdílet své zážitky z vysokých papírových výnosů a sledovat reklamní sdělení na stránkách.

 

Podle úřadů se investoři stali obětí obrovského podvodu typu Ponzi, kdy noví klienti platili peníze na vyplácení výnosů pro dřívější investory. Ponziho schéma je u nás často označováno jako letadlo anebo pyramida.

 

Zakladatel společnosti Qbao.com byl obviněn z toho, že nelegálně získal 11 miliard USD. Pokud by se obvinění prokázala jako pravdivá, tak by se jednalo o největší online podvod v oblasti investic v historii Číny. V roce 2016 se stal v Číně podobný případ Ponziho schématu a tehdy byl majitel společnosti odsouzen na doživotí.

 

Ponziho schémata fungují i v ČR

 

V konečné fázi nemusíme chodit daleko, jelikož na českém trhu můžeme také sledovat takovéto prapodivné firmičky, které fungují na principu Ponziho schématu. Při analyzování společností, které nabízí veřejnosti investice, jsme narazili na českou firmu, která sice nedělá do kryptoměn, ale vykazuje znaky Ponziho schématu. Tato společnost emituje dluhopisy na své projekty. Na tom samozřejmě není nic špatného, nicméně projekty firmy jsou značně ztrátové a tedy společnost lepí staré dluhopisy novými. Při pohledu na výsledky společnosti je přitom jasné, že tahle hra musí jednou skončit, jelikož společnost je markantně ztrátová a její vlastní kapitál dosahuje záporných číslech (několik set milionů korun).

 

V druhém případě, na který jsme nedávno narazili, se jedná o společnost registrovanou v zahraničí s českými zakladateli, která o sobě tvrdí, že je investiční fond na kryptoměny, přičemž fond není a slibuje extrémně vysoké zhodnocení. Firma funguje na principu multilevelového letadla.

 

Kryptoměnové spekulace se už dostaly do obřích rozměrů, což je problematické zejména pro nové investory, kteří teď čtou informace o pohádkovém zhodnocení bitcoinu a dalších kryptoměn v posledních letech. Jak ukazují údaje kryptoměnové burzy Coinbase, která loni utržila na poplatcích 1 miliardu USD, tak pohádkové zhodnocení v tomto sektoru bude nadále možné. Nikoliv však v rámci investice do kryptoměn, ale díky vytahování poplatků a peněz z neznalých spekulantů.

7.2.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ