Finlord Sněmovna financí

Vysoký testosteron, nízké výnosy?

31.1.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
hezoun

Jak souvisí testosteron s výkonností investičních portfolií? Chlapi co mají „koule“, tedy vysoký testosteron, jsou dle řady studií úspěšnější u něžnějšího pohlaví, ve vojenských školách, na manažerských pozicích i v politické kariéře. Je to dáno tím, že si umí postavit hlavu, tvrdě jít za svou vizí a okouzlit své okolí. Yan Lu a Melvyn Teo se ve své studii „Do Alpha Males Deliver Alpha? Testosterone and Hedge Funds“ zaměřili na schopnost alfa jedinců generovat nadprůměrné výsledky při obhospodařování portfolií. Výsledky studie jsou velmi zajímavé.

 

Ve službě Portfolio Manažer sice Váš testosteron neměříme, ale rozhodně ukazujeme naše investiční myšlenky a postupy.

 

Výzkumníci použili pro určení testosteronu šíře tváře k výšce tváře (indikátor fWHR), který podle několika studií dokáže celkem přesně ukázat velikost testosteronu daného muže. Analyzovali výkonnost 3228 mužských portfolio manažerů, ke kterým sehnali spolehlivé fotky, na 22letém časovém horizontu od roku 1990 do roku 2015. Tyto manažery dali výzkumníci do deseti decilů od největší hodnoty fWHR (největšího testosteronu) po nejnižší hodnoty fWHR (nejnižšího testosteronu).

 

Následující graf ukazuje kumulativní výkonnost manažerů s nejnižším testosteronem (portfolio 10) a nejvyšším testosteronem (portfolio 1). Je patrné, že sada „pořádně chlapáckých“ portfolio manažerů si nevedla vůbec dobře a ve výkonnosti zaostávala za manažery s nízkým testosteronem o 5,8 % p.a..

 

testosteron výkonnost

 

Následující tabulka potvrzuje naznačený trend. Čím vyšší testosteron, tím horší výkonnost spravovaných portfolií (sloupek Excess Return). U větších hedgeových fondů s kapitálem více než 20 milionů dolarů byl dle studie rozdíl ještě hlubší.

 

Výkonnost portfolio manažerů dle testosteronu

Vysvětlení tohoto jevu je celkem zřejmé. Alfa samci jsou velmi paličatí, neradi mění své názory a snadněji podléhají dojmu, že jejich investiční schopnosti jsou nepřekonatelné. Behaviorální studie ale ukazují, že tyto vlastnosti dokážou na trhu udělat více škody než užitku, jelikož svádí k tomu, aby investor déle držel ztrátové investice a naopak nakupoval investice se spekulativním úmyslem. Manažeři fondů s vysokým testosteronem dle studie také častěji podváděli, takže u jejich fondů bylo vyšší operační riziko.

 

Testosteron nepomáhá výkonnosti, ale pomáhá přilákat jiné alfa samce

 

Pořekadlo „vrána k vráně sedá“ platí i na oblast investičních fondů. Ve studii bylo zjištěno, že manažeři fondů investovali do jiných fondů řízených alfa samcem, pokud i oni měli vysoký testosteron. Naopak manažeři fondů s nízkým testosteronem nakupovali fondy od manažerů s nízkým testosteronem. Toto chování vysvětluje, proč jsou alfa samci schopni přilákat kapitál, i když nedosahují dobré výkonnosti.

 

Při výběru investiční příležitosti je vždy lepší koukat na reálně dosažitelné výsledky a propracovanou investiční strategii než na to, jestli je portfolio manažer hezoun a alfa samec. Finanční trh není samička, která se nechá okouzlit hezounovým šarmem, nýbrž pěkná mrcha, která jenom čeká na to, až ukousne hlavu každému paličatému vůdci smečky.

 

Tvář napravo má vyšší fWHR a tedy i testosteron:

tvář testosteron

31.1.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ