Finlord Sněmovna financí

Naše investice v listopadu 2017: +0,2 %

4.12.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
1711 Finlord portfolio

Naše investice vygenerovaly v listopadu aktivy vážený průměrný zisk 0,2 %. Celý finanční trh doslova přetéká optimismem. Úvěrové instituce hlásí prudký nárůst poptávky po úvěrech, investiční společnosti se těší z masivního návratu domácností na burzovní či mimoburzovní investiční trh, nemovitosti nezastavitelně zdražují a nová generace vzhlíží ke kryptoměnám jako k novému perpetuum mobile. Zatím se nezdá, že by euforie měla brzy opadnout, ale tento stav se může velmi rychle změnit.

 

Celé naše portfolio můžete sledovat v rámci služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků.

 

Jak dopadl listopad?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 1 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme USD/CZK a EUR/CZK. Pár GBP/CZK máme částečně zajištěný.

 

1711 Finlord portfolio

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2016:

201612 Finlord portfolio

 

Poznámka k EstateGuru a FundingSecure: úroky jsou většinou připsány až při splatnosti úvěru.

 

Naše portfolio je široce diverzifikované, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Právě dobré rozkládání rizik je jedna ze stěžejních metod, jak lze v dlouhém období minimalizovat výkyvy hodnoty portfolia, i když jsou využívány především dynamické aktiva.

 

Technologický pokrok bude klíčový pro další růst

 

Dle odhadu J.P. Morgan by technologické inovace mohly v nejbližších patnácti letech zvýšit světové HDP až o 6,5 bilionu dolarů (140 bilionů korun), i kdyby se realizovala jenom desetina potenciálního technologického pokroku. Banka identifikuje technologický pokrok jako jeden z klíčových krátkodobých parametrů, které budou v nejbližších letech hýbat světovou ekonomikou. Vyšší růst HDP nastane, pokud budou firmy a domácnosti rychleji přijímat nové technologie. Naopak pokud bude adopce technologií pomalá, tak se zásadně zpomalí i růst HDP.

 

příspěvek technológií k HDP

S uvedeným technologickém faktorem souvisí řada odvětví: průmysl 4.0, chytrá města, cloudová řešení, robotika, biotechnologie, spotřební elektronika a řada dalších.

 

Obrovský význam technologií pro nejbližší roky si uvědomují i jiné komerční banky, centrální banky, zástupci firemního sektoru a vlády. V souvislosti s tím můžeme sledovat zvyšující se zájem o technologie všeho druhu. Pro nás jako investory to znamená, že tržby a zisky technologických firem budou v nejbližších letech velmi pravděpodobně stoupat. Přitom celý sektor nebude ohrožen ani v případě menšího hospodářského zpomalení. Zpomalení by totiž paradoxně vyvolalo zpočátku zvýšení poptávky po technologických řešeních.

 

Masivní zavádění automatizace a technologií do firem se pochopitelně nebude líbit zaměstnancům, kteří vykonávají rutinní práci. V nejbližších deseti letech bude řada z nich nahrazena nejenom v USA i Západní Evropě, ale i v ČR. Musíme si přiznat pravdu: počítače a nové technologie jsou už tak pokročilé, že by bylo vysloveně hloupé nevyužívat jejich obrovský potenciál. Stačí se podívat na výsledky počítačových programů v šachu. Zatímco výkonnost lidí v šachu je dlouhodobě na přibližně stejné úrovni, tak výkonnost počítačů prudce roste a výrazně překonává lidské protějšky. Už před deseti lety porážely počítače nejlepší lidské šachisty. V současnosti už lidé prakticky nemají v šachu vůči počítačům šanci.

 

počítač vs člověk v šachu

 

Co počítače neumí? Pořád neumí cítit, nemají fantazii, nerozumí empatii, nevytvoří unikátní řešení. A právě do oborů, které tyto atributy vyžadují, se budou lidé z rutinních prací přesouvat. O jakých oborech tady mluvíme? Marketing, kulturní a zábavná produkce, umění, sport, publicistika, sociální služby, řemesla a spousty jiných. Pokud tedy vaše děti nechtějí studovat IT, tak určitě se mohou podívat na zmíněné sektory.

 

Výhled na prosinec: dočkáme se konečně korekce?

 

Pořád platí, že objem volného kapitálu v globálním ekonomickém systému je vysoký. Levné peníze tlačí ceny všech aktiv vzhůru a zatím se nezdá, že by měla přijít větší korekce. Jsou valuace vysoko? Rozhodně ano. To ale neznamená, že nemohou jít výš a že ceny aktiv ještě výrazně nestoupnou. Naše investiční portfolio se do konce roku nijak výrazněji nezmění.

 

Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

4.12.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9% DLUHOPIS KR REAL NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY