Finlord Sněmovna financí

Pravděpodobnost pohybu cen akcií o 20 %

10.11.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Jaká je pravděpodobnost růstu nebo poklesu ceny akciového indexu S&P 500 v následujících 12 měsících o 20 %? Jaké riziko očekávají investoři? Co lze očekávat od finančních trhů? Jak minimalizovat riziko portfolia?

 

Pokud chcete získat tříměsíční seriál s našimi investičními postupy, přihlaste se do newsletteru.

 

Pravděpodobnost prudkého pohybu cen je velmi nízká

 

Agentura FactSet Research Systems a Minneapolis Fed pravidelně vytváří následující graf pravděpodobnosti pohybu cen dle dat z opčních trhů.

 

171110 Pravděpodobnost pohybu cen o 20 %

 

Pravděpodobnost růstu ceny indexu S&P 500 v následujících 12 měsících o 20 % je kolem 2 %. Naopak pravděpodobnost poklesu ceny o 20 % je méně než 8 %. Jinými slovy možnost výrazného propadu je dle údajů z opčních trhů čtyři krát větší než možnost výrazného růstu. Počátkem letošního roku byl prudký propad přibližně dva krát pravděpodobnější než prudký růst cena akcií. Srovnání oproti počátku roku ukazuje, že investoři momentálně nečekají prudké pohyby cen.

 

Dlouhodobý graf ukazuje, že pravděpodobnost rozsáhlého růstu i poklesu trhů je z historického hlediska velmi nízká. Naposledy byly podobné úrovně dosahovány v roce 2007, kdy stále panoval silný býčí trh.

 

171110 Pravděpodobnost pohybu cen o 20 % historie

 

Pravděpodobnost pohybu cen musíme brát s rezervou

 

Nedostatkem pravděpodobností vypočtených z historických dat je nepřesnost odhadu v kritických obdobích. Problémem není ani tak způsob výpočtu pravděpodobnosti, ale to, že počet údajů je stále relativně nízký. S tím musíme jako investoři počítat. Na následujícím grafu je současná distribuce očekávaných změn cen a distribuce počátkem roku 2008.

 

171110 distribuce očekávaných pohybů cen akcií

 

Jak můžeme na uvedeném grafu vidět, tak počátkem roku 2008 byla relativně nízká pravděpodobnost, že ceny propadnou v následujících 12 měsících o 30-40 %, Jak ale víme, rok 2008 přinesl nakonec pořádný uragán na akciové trhy s propadem o 35 %.

 

Rizikové modely jsou na pravděpodobnosti založené a tedy nedokonalé

 

Odhadování budoucího vývoje vypočteného dle historické pravděpodobnosti tedy nemusí být vůbec přesné. Navzdory tomu většina rizikových modelů bank a finančních institucí pracuje s pravděpodobností. Na mysli máme zejména metodu Value at Risk (VaR). Přidejme k tomu mylné představy o korelacích finančních instrumentů a máme zaděláno na katastrofu. V následující tabulce je procento času, ve kterém se akcie a dluhopisy nachází v daném období v plusu. V průměru jsou téměř 60 % času ve společném růstu, nicméně kupříkladu v posledních letech je tato pozitivní korelace v rámci růstového trendu až 86 %.

 

171110 vzájemný pohyb akcií a dluhopisů

 

Jak teď uvažují rizikové modely? Vidí propad volatility a nízkou pravděpodobnost prudkých pohybů cen. K tomu vidí vysokou korelaci akcií a dluhopisů, což znamená, že diverzifikační benefit přidání státních dluhopisů do portfolia klesá a modely vyhodnocují situaci tak, že investoři už rovnou mohou nakoupit akcie nebo spekulativní dluhopisy, které vynáší více. Díky tomu pak mohou vzniknout různé absurdní situace, kdy kupříkladu americké vládní dluhopisy mají vyšší požadované výnosnosti než spekulativní dluhopisy v Evropě, viz následující graf od BofAML.

 

výnosnost spekulativních dluhopisů

 

Pravděpodobnost pohybu musíme sledovat v kontextu investičního horizontu

 

Máme panicky vyprodat všechny pozice a držet hotovost? Anebo nám nic nehrozí a naopak bychom měli nakoupit ještě více dynamických aktiv? Odpověď záleží na tom, co od investic očekáváme. Pokud budeme potřebovat peníze brzy a nemůžeme si dovolit riskovat, tak je lepší zkonzervativnit portfolio. Jak jsme uvedli v úvodu, pravděpodobnost prudkého propadu cen akcií je dle dostupných údajů z opčních trhů 4x větší než pravděpodobnost růstu (i když průměrná a mediánová očekávaná změna je kladná). Pokud ale peníze nepotřebujeme nejbližších 15, 20, či 25 let, tak můžeme do dynamických aktiv klidně investovat. V dlouhém období je průměrné očekávané zhodnocení akcií kladné. Investičnímu horizontu jsme se věnovali už ZDE a ZDE. Uvedené grafy pravděpodobnosti pohybu cen sledují stejnou problematiku, jenom pomocí jiné metodiky.

 

10.11.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?