P2P: komu pomůže restriktivní monetární politika?
29.9.2017
7 min.
Jak se vyvíjí spotřebitelské úvěry v ČR, na Slovensku, Polsku a v pobaltských zemí? Co lze očekávat do budoucna? Jak se utahování monetární politiky dotkne P2P sítí?
Ekonomikám se daří a nezaměstnanost v mnoha státech se pohybuje na minimálních úrovních. Nízké úrokové sazby spolu s pozitivními fundamenty způsobily markantní poptávku po úvěrech. Rekordní objemy spotřebitelských úvěrů hlásí mnohé země z EU. Ovšem, jaký nastane trend u spotřebitelských úvěrů, až centrální banky přestanou s expanzivní monetární politikou politikou?
Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.
Objemy spotřebitelských úvěrů ukazují trend vývoje kreditního trhu v dané zemi. V některých zemích pozorujeme, že se objemy spotřebitelských úvěrů poskytnutých bankami dostaly na nová maxima.
Jednou z takových zemí je Estonsko. Tamní spotřebitelské úvěry (bez hypoték) kumulativně dosáhly na nové historické maximum 8 miliard EUR. Naopak v Lotyšsku se spotřebitelské úvěry (bez hypoték) drží pod maximy z dob finanční krize a v současnosti dosahují 500 milionů EUR.
Podobně jako Lotyšsko je na tom Litva, kde spotřebitelské úvěry (bez hypoték) kumulativně dosahují objemu 705 milionů EUR a tím se tak drží pod maximy z období krize. Vytrvalý růst spotřebitelských úvěrů můžeme pozorovat v Polsku, kde ani finanční krize nezastavila růst spotřebitelských úvěrů. V Polsku dosahují spotřebitelské úvěry (bez hypoték) kumulativně objemu 671 miliard polských zlotých.
Růst spotřebitelských úvěrů můžeme pozorovat také v ČR a na Slovensku. V obou zemích dosáhly letos spotřebitelské úvěry rekordního objemu. V České republice se objem spotřebitelských úvěrů (bez hypoték) dostal kumulativně na historicky nejvyšší úroveň 224 miliard Kč. Na Slovensku se kumulativně objem spotřebitelských úvěrů (bez hypoték) dostal na 5,8 miliardy EUR.
P2P sítě hlásí rekordní objemy poskytnutých úvěrů
Rekordní objemy poskytnutých úvěrů (obecně) hlásí i P2P sítě. Největší P2P síť z pobaltských zemí Mintos avizovala kumulativně rekordní objem profinancovaných úvěrů ve výši 329,5 milionu EUR. Velmi podobně jsou na tom i jiné P2P platformy jako například Twino, které rovněž hlásí kumulativně rekordní objem profinancovaných úvěrů ve výši 183,8 milionu EUR. Anebo jak jsme nedávno psali zde, objem profinancovaných projektů na P2P Estateguru dosáhl nového rekordu a to 30 milionů EUR.
Restriktivní monetární politika by mohla pomoci nebankovkám
Prozatím obecně centrální banky udržují uvolněnou monetární politiku, díky níž jsou úrokové sazby na nízkých úrovních. Nízké úrokové sazby umožňují lidem mít dostupnější úvěry v bankách. Situace by se mohla změnit s příchodem utahování monetární politiky, kdy úvěry bankovních domů zdraží. To by mohlo časem nahrát nebankovkám, jelikož úvěry těchto institucí se neodvíjejí od mezibankovního trhu. Je proto velmi pravděpodobné, že si lidé budou více půjčovat od nebankovních subjektů, čímž by se mohla pak následně zvýšit nabídka úvěrů na P2P sítích. Otázkou pak je, jak rychle se změní platební morálka lidí, pakliže spolu s restriktivní monetární politikou přijde i ochlazení na trhu práce.
29.9.2017
7 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář