Jak nakládají technologické firmy s přebytkem hotovosti?
21.9.2017
4 min.
Nadnárodní společnosti ze sektoru technologií a farmacie dosahují v posledních letech přebytky hotovosti. Co s nimi dělají a jak je investují? Proč patří daňové ráje mezi největší investory do amerických státních dluhopisů?
2,6 bilionu USD hotovosti mají americké firmy v zahraničí. Nejvíce hotovosti drží v zahraničí společnost Apple. Držba hotovosti v zahraničí této technologické společnosti se v letech 2014-2016 zvýšila o 68 % na 230 miliard USD. Farmaceutická společnost Pfizer je druhou společností, která drží nejvíce hotovosti v zahraničí. V letech 2014-2016 se zvýšila držba hotovosti v zahraničí této firmy o 12 % na 197 miliard USD. Třetí takovouto firmou je Microsoft. Ten v letech 2014 -2016 zvýšil držbu hotovosti v zahraničí o 33 % na 124 miliard USD. Z uvedených TOP 10 amerických firem došlo k poklesu držby hotovosti v zahraničí pouze u společnosti General Electric a to o 31 % na 82 miliard USD.
Přebytek hotovosti firmy drží nejčastěji v zahraničí, kde mají určité daňové výhody. A právě jednou z takových zahraničních zemí je Irsko, které má jisté daňové výhody zejména pro technologické společnosti. Tyto firmy se rozhodly, že peníze zainvestují do amerických vládních dluhopisů. Rozhodnutí firem nakoupit americké vládní dluhopisy nepramení z patriotismu nýbrž z důvodu likvidity. Americké dluhopisy totiž patří k nejlikvidnějším aktivům.
Graf níže ukazuje, že Irsko je jeden z největších investorů do amerických vládních dluhopisů. Za Irskem jsou hned Kajmanské ostrovy.
Přihlaste se do našeho newsletteru, a získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.
21.9.2017
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Trhy pod tlakem: Tři grafy, které ukazují sílu nejistoty

Spojené státy uvalí nová cla na zboží ze zemí, se kterými mají největší obchodní deficit. Tento krok ...
Více informací4.4.2025
3 min.
Kolik si odkládat na důchod? Výpočty optimálního nastavení

Investujete si peníze důchod? Jaká je optimální částka? Cílem je mít stabilní objem peněz pro ...
Více informací3.4.2025
5 min.
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Dnes jsem zaroven cetl podobny clanek, kde jsou uplne jine hodnoty: http://roklen24.cz/a/wWPeQ/americke-firmy-hromadi-hotovost-jako-silene
Jak je to mozne?
Dobrý den, článek na Roklen ukazuje celkovou výši hotovosti uvedených společnost. V našem článku je objem hotovosti, kterou uvedené firmy drží na účtech mimo USA. Proto ten rozdíl + ještě v našem článku jsou data do konce roku 2016. Na Roklen je graf z Business Insider, kde použili trochu aktuálnější údaje. Jinak, pokud by Vás zaujímali podrobnějš informace o hotovosti v zahraničí, tak tady je originál od ITEP: https://itep.org/fortune-500-companies-hold-a-record-26-trillion-offshore/