Naše investice v červenci 2017: +1,3 %
2.8.2017
4 min.
Naše investice vygenerovaly v červenci aktivy vážený průměrný zisk 1,3 %. Současná situace na finančních trzích prospívá všem dynamickým aktivů: akciím, podnikovým dluhopisům, nemovitostem, P2P investicím a jiným. V systému je nadále obrovský objem peněz a co je důležité, v nejbližších měsících se nepředpokládá výraznější uzavření peněžních kohoutků. Ano, americká centrální banka a další monetární instituce by do konce roku měly mírně zpřísnit svoji politiku, jenomže globální ekonomické kolo je tak silné, že nadále bude dostatek financování pro firmy i domácnosti. Skvělé období bychom ale neměli promarnit spaním, nýbrž přípravou na případné zhoršení situace v budoucnosti. Co by příprava měla obsahovat? Rozhodně ne masivní přesun peněz na vklady v bankách.
Letos opět cílíme na celkovou výnosnost našeho portfolia na úrovni 10 %. Celé naše portfolio můžete sledovat v rámci služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků.
Jak dopadl červenec?
V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 2 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme USD/CZK a EUR/CZK. Pár GBP/CZK máme částečně zajištěný.
Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2016:
Poznámka k EstateGuru a FundingSecure: úroky jsou většinou připsány až při splatnosti úvěru.
S výnosy, které dosahujeme, jsme spokojeni. S managementem portfolia máme minimum práce a díky rozsáhlé diverzifikaci každou noc usínáme bez obav z probuzení do červeného rána. I kdyby na finančních trzích nastal propad o 15-20 % (takovýto pohyb je docela rarita, kupříkladu za poslední rok se americké akcie ani jednou nepropadly o více než 5 %), tak to naše portfolio nijak výrazněji nepoškodí.
Jak se připravit na změnu finančních trhů
Nebudeme si nic nalhávat, úspěšné investování peněz na finančních trzích je v posledních letech hodně snadné. Stačí nakoupit diverzifikované portfolio a nic nedělat. Silný ekonomický růst táhne ceny všech aktiv nahoru. Na následujícím grafu od Eurostatu jde jednoznačně vidět, že míra nezaměstnanosti v Evropě prudce klesá, což se projevuje také ve výrazném nárůstu výdajů domácností. Pokud se do konce roku přiblíží míra nezaměstnanosti v EU28 k hranici 7 %, tak to nebude vůbec překvapující.
Řada ekonomů, analytiků i investorů upozorňuje na to, že recese může přijít a s tím může přijít i pád cen aktiv. A mají pravdu. Recese přijde. Ale kdy? Za rok, za dva, za pět? Jak jsme už v minulosti psali, čekání na korekci je špatná strategie.
V současnosti řeší investoři tento problém: když budou investovat při současných relativně vyšších cenách, tak pak mohou zažít větší krátkodobý propad cen. Pokud ale budou ustrašeni a nebudou investovat, tak se může stát, že ceny polezou nahoru ještě řadu let a investoři se tak připraví o zisky. Jak tento problém vyřešit? No, někdo si zvolí první cestu, někdo druhou. Skupina lidí, která si směr finančních trhů tipne správně, pak bude oslavována a považována za geniální. Neexistuje ale i třetí cesta, která nezávisí na pouhém tipování finančních trhů?
Strukturování finančních aktiv nám pomůže vytvořit portfolio odolné vůči změnám. Jen si u této činnosti musíme uvědomit vzájemné vztahy aktiv. Velmi jednoduchou formou strukturování je nákup ETF na akcie a k tomu odpovídající nákup put opcí. Takto se sice připravíme o malý výnos při růstu trhu, ale na druhé straně se ochráníme proti propadu. A v dlouhém období budeme vždy připraveni na investici peněz do levných aktiv. Strukturování investic děláme kupříkladu i v případě P2P investic. Když třeba investujeme jenom do krátkodobých úvěrů, tak při ekonomické recesi dříve vytáhneme prostředky z platformy.
Další formou strukturování je využívání úvěrů. V tom jsou dobré zejména velké finanční skupiny. Ne všechny úvěry jsou špatné. Když nám dokážou vygenerovat přidanou hodnotu, tak jsou určitě prospěšné. Strukturování může u drobných investorů často začínat u hypotéky a pořízení bydlení. Když je možnost financovat byt levným úvěrem od banky, tak proč to nevyužít?
Techniky strukturování portfolia rozebereme v dalších podrobných článcích, jelikož v tom spatřujeme možnost snadného zvýšení hodnoty majetku řady investorů.
Sledujte i na náš twitterový kanál @FinlordCz, kde pravidelně publikujeme a retweetujeme další důležité myšlenky.
Finlord portfolio – nastavení v srpnu
V srpnu neplánujeme naše portfolio nijak zásadně změnit. Určitě vypublikujeme několik analýz na zajímavé investiční platformy. Mimo jiné se zaměříme na start-upy, kde začínáme sledovat určitě rozčarování investorů. Už se totiž začínají objevovat výkonnostní statistiky, které vůbec nejsou tak růžové, jak mladí startupisti slibovali od svých ping-pongových stolů v coworkingových prostorech.
Přihlaste se do našeho newsletteru, a získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.
Obrázky našich výkonností z platforem:
Investice v Interactive Brokers (v CZK):
Mintos (v EUR):
Twino (v EUR):
Viventor (v EUR):
Lendy (v GBP):
MoneyThing (v GBP):
Viainvest (EUR)
RoboCash (EUR):
2.8.2017
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Budete zkouset i nejake jine EUR P2P platformy? Treba grupeer? Tam to vypada na 14% s BB…
Dobrý den, ano, už sledujem další tři P2p platformy. Mezi nimi je i ten Grupeer.