Víte, jak časté jsou bankroty start-upů?
3.7.2017
3 min.
Od roku 2010 mají podle poradenské společnosti CBInsights internetové start-upy největší podíl (70 %) na bankrotech nových technologických firem. To je docela překvapující údaj vzhledem k tomu, že většina kapitálu od investorů směřuje právě do internetového sektoru. Od roku 2010 se také zvýšil podíl úmrtnosti start-upů v odvětví mobilních a telekomunikačních technologií.
Naopak snížila se úmrtnost start-upů v oblasti software, kdy v roce 2010 byl jejich podíl na bankrotech kolem 12 % a v roce 2013 už byl jen 2 %.
Společnosti v nejranějších fázích vývoje jsou nejvíce ohrožené, jelikož nemají dostatek finančních prostředků, mnohdy jim chybí i zkušenosti a jejich produkty jsou nezralé. Většina společností ukončila činnost předtím, než získala od investorů kapitál 1 milion USD a téměř 70 % start-upů zbankrotovalo před dosažením financování 5 milionů a víc.
Zatímco průměrná velikost získaného kapitálu u zbankrotovaných firem byla 11,3 milionu, tak mediánová velikost získaného kapitálu zbankrotovaných firem byla 1,3 milionu.
20 měsíců je průměrná doba mezi posledním kolem financování a bankrotem start-upů
71 % společností fungovalo méně než dva roky poté, co proběhlo poslední kolo financování. Některé společnosti mohou však fungovat až 5 let po jejich posledním kole financování. Průměrná doba bankrotu je však 20 měsíců od posledního kola financování. Mediánová doba do bankrotu je pak 16,5 měsíce. V průměru trvá akvizice 2 – 4 měsíce což znamená, že pokud start-up nezlepší své provozní výsledky do 15 měsíců od posledního kola financování, tak se s velkou pravděpodobností dostane do finančních problémů.
Bankroty nejsou specifické pro určitý sektor, ale dějí se ve všech odvětví. Investování do start-upů není už jen záležitostí velkých institucionálních investorů. S rozmachem equity crowdfundingu se totiž investování do start-upů dostalo i mezi drobné investory. Takovéto investice jsou ovšem vysoce rizikové. Z tohoto důvodu by měli drobní investoři věnovat značnou pozornost především analýze daného start-upu a také se snažit co nejvíce diverzifikovat rizika.
3.7.2017
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat

Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?

Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář