Pasivní investování: Vanguard polyká akcie
4.7.2017
3 min.
Pasivní investování je hitem posledních let. Společnost Vanguard, která patří mezi pionýry nízkonákladového fondového průmyslu, se těší obrovskému přítoku kapitálu od investorů. Retailoví i institucionální investoři se zbavují aktivně řízených fondů a kapitál přesouvají do nástrojů, které sledují benchmarky. Jak tento přesun kapitálu mění rozložení sil na trhu?
Vanguard vlastní 5 % a více u 468 společností z indexu S&P 500
Za poslední tři roky přesunuli investoři do fondů investiční společnosti Vanguard přes 800 miliard dolarů, což zvedlo globální objem spravovaných aktiv společností nad 4,2 bilionu dolarů. Z toho 3 biliony jsou v pasivních fondech (indexové fondy a ETF). Obliba společnosti Vanguard nás nemůže překvapit, jelikož průměrný manažerský poplatek fondů je kolem 0,12 %. Mnohým investorům dokázala společnost ušetřit nemalé finanční prostředky, což se následně projevilo na lepší výkonnosti soukromých portfolií. Pasivní investování je pro management firmy alfou a omegou.
V důsledku obrovského přítoku kapitálu se společnost Vanguard stala pomocí fondů akcionářem s podílem více než 5 % u více než 468 společností z indexu S&P 500. Lze očekávat, že do konce roku už bude mít více než 5 % u všech společností z indexu.
Pasivní investování a zklidnění trhů
Vzestup pasivního investování má na trhy krátkodobě uklidňující účinek. Indexové fondy a ETF se vyznačují tím, že jejich manažeři jenom sledují zvolený index a aktivně se nesnaží přeskupovat pozice. Většina investiční volatility byla způsobena zejména tím, že manažeři fondů panicky vyprodali portfolia.
Zklidnění trhů má ale i negativní důsledek, který sledujeme spíše v dlouhém období. Manažeři společností nejsou ze strany investorů tlačeni k tomu, aby podávali nejlepší výkony. Pasivní fondy a ETF nevykonávají aktivistické hlasování na valné hromadě a prakticky jenom přejímají to, co jim podsune představenstvo firmy.
Obecně tedy můžeme očekávat, že na trzích budou díky pasivitě investorů dlouhodobě přežívat i nevýkonné firmy. Jak ukazuje výpočet Deutsche Bank, tak ROE (zisk na vlastní kapitál) nefinančních společností v USA je nejnižší v historii. Navzdory tomu se akcie drží blízko historických maxim. V minulosti vždy následovala po výrazném poklesu ROE recese, která trh očistila o neefektivní firmy.
Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.
4.7.2017
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář