Finlord Sněmovna financí

Pasivní investování: Vanguard polyká akcie

4.7.2017

3 min.

2
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
party

Pasivní investování je hitem posledních let. Společnost Vanguard, která patří mezi pionýry nízkonákladového fondového průmyslu, se těší obrovskému přítoku kapitálu od investorů. Retailoví i institucionální investoři se zbavují aktivně řízených fondů a kapitál přesouvají do nástrojů, které sledují benchmarky. Jak tento přesun kapitálu mění rozložení sil na trhu?

 

Vanguard vlastní 5 % a více u 468 společností z indexu S&P 500

 

Za poslední tři roky přesunuli investoři do fondů investiční společnosti Vanguard přes 800 miliard dolarů, což zvedlo globální objem spravovaných aktiv společností nad 4,2 bilionu dolarů. Z toho 3 biliony jsou v pasivních fondech (indexové fondy a ETF). Obliba společnosti Vanguard nás nemůže překvapit, jelikož průměrný manažerský poplatek fondů je kolem 0,12 %. Mnohým investorům dokázala společnost ušetřit nemalé finanční prostředky, což se následně projevilo na lepší výkonnosti soukromých portfolií. Pasivní investování je pro management firmy alfou a omegou.

 

Vanguard pasivní investování

 

V důsledku obrovského přítoku kapitálu se společnost Vanguard stala pomocí fondů akcionářem s podílem více než 5 % u více než 468 společností z indexu S&P 500. Lze očekávat, že do konce roku už bude mít více než 5 % u všech společností z indexu.

 

Pasivní investování a zklidnění trhů

 

Vzestup pasivního investování má na trhy krátkodobě uklidňující účinek. Indexové fondy a ETF se vyznačují tím, že jejich manažeři jenom sledují zvolený index a aktivně se nesnaží přeskupovat pozice. Většina investiční volatility byla způsobena zejména tím, že manažeři fondů panicky vyprodali portfolia.

 

Zklidnění trhů má ale i negativní důsledek, který sledujeme spíše v dlouhém období. Manažeři společností nejsou ze strany investorů tlačeni k tomu, aby podávali nejlepší výkony. Pasivní fondy a ETF nevykonávají aktivistické hlasování na valné hromadě a prakticky jenom přejímají to, co jim podsune představenstvo firmy.

 

Obecně tedy můžeme očekávat, že na trzích budou díky pasivitě investorů dlouhodobě přežívat i nevýkonné firmy. Jak ukazuje výpočet Deutsche Bank, tak ROE (zisk na vlastní kapitál) nefinančních společností v USA je nejnižší v historii. Navzdory tomu se akcie drží blízko historických maxim. V minulosti vždy následovala po výrazném poklesu ROE recese, která trh očistila o neefektivní firmy.

 

ROE amerických firem

 

Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.

 

4.7.2017

3 min.

2
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

NEZAPOMEŇTE SI ZDARMA STÁHNOUT INVESTIČNÍ VÝUKOVÝ BALÍČEK