Finlord Sněmovna financí

Naše investice v červnu 2017: -0,7 %

6.7.2017

3 min.

4
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord Portfolio 201706

Naše investice vygenerovaly v červnu aktivy váženou průměrnou ztrátu 0,7 %. Pro investory byl koncem června nepříjemný zejména propad cen technologických akcií. Nicméně pořád platí, že dynamickým aktivům se daří. Globální tržní kapitalizace akcií se vyšplhala na nový rekord a i ceny nemovitostí se nadále zvyšují. Nové makroekonomické údaje ukázaly další pokles míry nezaměstnanosti, růst spotřeby domácností a zvýšení průmyslové produkce. Za pozornost stojí zvyšující se rychlost, s jakou firmy přichází s novými inovacemi. A spotřebitelé se rádi nechávají unést novými myšlenkami.

 

Letos opět cílíme na celkovou výnosnost našeho portfolia na úrovni 10 %. Celé naše portfolio můžete sledovat v rámci služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků.

 

Jak dopadl červen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 2 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme USD/CZK a EUR/CZK. Pár GBP/CZK máme částečně zajištěný.

 

Finlord Portfolio 201706

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2016:

201612 Finlord portfolio

Poznámka k EstateGuru a FundingSecure: úroky jsou většinou připsány až při splatnosti úvěru.

 

U P2P platforem nenastala žádná výraznější změna. Investory v posledních týdnech vylekal odliv kapitálu z britských platforem v důsledku zhoršení platební morálky. Nicméně nejedná se o nic, co by se neočekávalo. P2P platformy a podnikové dluhopisy nesou s sebou nezanedbatelné riziko, za které jsou investoři kompenzovaní vyššími výnosy než na vkladech v bankách.

 

Bez dalšího zadlužení to nepůjde

 

Růst HDP ve světě je už několik desetiletí způsoben prudkým zvyšováním zadlužení. Konkrétně v USA se HDP přibližuje k hranici 20 bilionů USD ročně. Jenomže objem dluhu už je téměř 70 bilionů. Ke konci loňského roku tak byl poměr celkového dluhu k HDP na úrovni 350 %, přičemž na počátku 80. let byl poměr méně než 150 %.

 

Dluh a HDP v USA

 

Loni se zadlužení subjektů v USA zvýšilo o 2,5 bilionu a HDP stoupl o 632 miliard. Můžeme tedy říct, že na to, aby americká ekonomika přidala k HDP 1 bilión, potřebuje, aby se zadlužení zvýšilo o 4 bilióny dolarů.

 

Na dluhových steroidech ale expandují i jiné země. Dle údajů IIF, BIS a Haver byl poměr dluhu k HDP u vyspělých zemích v roce 2016 na úrovni 390 %. V roce 1996 byl poměr 280 %. U rozvíjejících se zemí byl poměr 215 %, což byla téměř dvojnásobná hodnota oproti roku 1996.

 

Globální dluh 2016

 

Investoři se pochopitelně ptají, jestli je takovéto zadlužování udržitelné. Ano je, pokud se nezačnou prudce zvyšovat úrokové sazby. Centrální banky to velmi dobře ví, proto jenom neochotně zvedají úrokové sazby. Doufají, že začnou stoupat zisky firem, což by mnohým umožnilo splatit své závazky.

 

Vysoká úroveň dluhu zkresluje celkový obrázek o finanční situaci domácností a firem. Zadlužení sice roste, ale v mnohých zemích se rychle zvyšuje i o objem majetku domácností. Příkladem jsou české domácnosti. Jak jsme psali v nedávném článku, tak čistý finanční majetek (aktiva-pasiva) roste v posledních letech tempem 6 % ročně. Růst dluhu vyvolává i růst objemu finančních aktiv. Problém může nastat, pokud se čistý finanční majetek začne snižovat.

 

Pro nejbližší roky bude důležité, aby se ochota investorů půjčovat peníze nesnížila. Pokud se najde dostatek lidí ochotných podpořit firmy pomocí investice do akcií a dluhopisů, tak se nemusíme obávat propadu cen cenných papírů.

 

Sledujte i na náš twitterový kanál @FinlordCz, kde pravidelně publikujeme a retweetujeme další důležité myšlenky.

 

Finlord portfolio – nastavení v červenci

 

V červenci nečekáme změnu na akciových a kreditních trzích. Investoři mají stále dostatek kapitálu a jsou ochotní při korekcích přikupovat. Taktéž firmy čekají na nižší ceny, aby mohly opět ve velkém spustit programy zpětného odkupu akcií.

 

Obecně můžeme říct, že je také dobré období pro spouštění nových projektů a zakládání firem. Externí financování lze získat z vícero zdrojů: od finančních institucí, z dotací nebo také od angel investorů.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru, a získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

 

Obrázky našich výkonností z platforem:

 

Investice v Interactive Brokers (v CZK):

170630 Finlord Portfolio IB

 

Mintos (v EUR):

170630 Finlord Portfolio Mintos

 

Twino (v EUR):

170630 Finlord Portfolio Twino

 

Viventor (v EUR):

170630 Finlord Portfolio Viventor

 

Lendy (v GBP):

170630 Finlord Portfolio Lendy

 

MoneyThing (v GBP):

170630 Finlord Portfolio Moneything

6.7.2017

3 min.

4
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Petr napsal:

    Velmi dobrý článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

NEZAPOMEŇTE SI ZDARMA STÁHNOUT INVESTIČNÍ VÝUKOVÝ BALÍČEK