Finlord Sněmovna financí

USA KAZÍ SNAHU OPECU O VYŠŠÍ CENY ROPY

9.6.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
schéma těžby ropy

Kartel OPEC se na konci loňského roku domluvil s některými zeměmi mimo kartel na koordinovaném snížení produkce o celkem 1,8 milionu barelů ropy denně. Letos koncem května byl závazek prodloužen až do března 2018. Navzdory tomu se cena ropy pohybovala počátkem června pod úrovní 50 dolarů za barel, tedy níže než před zahájením omezování těžby. Důvodem nízkých cen ropy je setrvávání světových zásob na velmi vysokých úrovních. Který stát rychle zvedá produkci ropy a tak tlačí její cenu dolů?

 

Spojené státy americké zvýšily produkci od října loňského roku o 0,9 z 8,5 na současných téměř 9,4 milionu barelů ropy denně. Prakticky tak jejich zvýšená těžba vymazala polovinu snížení kartelu OPEC. V USA je těžba ropy téměř výhradně v soukromých rukách a vláda může jenom nepřímo ovlivňovat produkci.

 

Dle analýzy Wood Mackenzie se průměrná cenová hranice pro dosažení zisku při těžbě ropy v amerických břidlicových ložiscích snížila od roku 2014 z 80 dolarů na současných 50 dolarů za barel. V některých oblastech v USA je možné dosahovat zisk i při ceně 40 dolarů za barel. Důvodem je obrovská redukce nákladů a výrazné zvýšení efektivity nových zařízení. Americké těžební firmy tedy dokážou v současnosti generovat při svých aktivitách pozitivní hospodářský výsledek. A do konce roku 2018 je možné očekávat další redukci nákladů až o dalších 10 %, jelikož teď končí staré smlouvy a uzavírají se nové subdodavatelské smlouvy za výhodnějších podmínek pro těžební firmy.

 

Podobné údaje ukazuje i analýza společnosti Rystad Energy, která sleduje přímé náklady těžebních věží (tedy bez administrativních a logistických nákladů). Od roku 2013 se náklady propadly z přibližně 80 USD na současných 35 USD za barel.

 

170609 USA náklady na těžbu ropy v břidlicích

 

USA by nadále měly zvyšovat těžbu ropy

 

Celkem se produkce v amerických břidlicích zvýšila od roku 2010 z 1 milionu barelů ropy denně na současných 4,9 milionu barelů. Zastavení růstu nenastalo ani v roce 2016, kdy zkrachovala řada těžebních firem nejenom v USA, ale i jinde ve světě. Zajímavá je předpověď Bank of America, podle které by při ceně ropy kolem 50 dolarů za barel mohla do roku 2020 stoupnout produkce v břidlicích na 5,5 mbd. Pokud by se ale cena ropy zvedla nad 60 dolarů za barel, tak by produkce vzrostla až na 8 mbd. Rezervy pod zemí jsou vysoké a rychlost čerpání záleží jenom na ceně a nákladech.

 

Rozhodnutí kartelu OPEC ohledně těžebního limitu jednoznačně prospělo zejména americkým producentům. Po stabilizaci cen ropy počátkem roku 2016 se výrazně snížila míra bankrotů energetických firem. Ty dokázaly rychle zredukovat náklady a teď už jsou připravené na krátkodobé výkyvy cen ropy směrem dolů. I OPEC už ve svých předpovědích počítá s tím, že bude postupně ztrácet podíl na světových dodávkách ropy právě ve prospěch amerických těžebních firem.

 

Pro motoristy je toto přetahování o tržní podíl velmi příznivé. Ceny ropy by měly zůstat nízko delší dobu. I menší zdražení komodity vyvolá zvýšenou aktivitu na těžebních polích a nárůst nabídky komodity na trhu. Ceny pohonných hmot by až do konce letošního roku mohly setrvat na snížených úrovních.

9.6.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?