SPEKULATIVNÍ DLUHOPISY: ČASOVANÁ BOMBA TIKÁ
5.6.2017
3 min.
Spekulativní dluhopisy v Evropě se v posledních letech dostaly do hledáčku investorů. Důvodem jsou nulové až záporné požadované výnosnosti u bezpečných vládních i korporátních dluhopisů. Vysoká poptávka investorů však tlačí požadované výnosnosti i těch neriskantnějších cenných papírů dolů. Jak vypadá současná situace a co můžeme v nejbližším roce očekávat?
Jak ukazuje následující graf od Pension Partners, tak efektivní požadovaná výnosnost evropských dluhopisů se spekulativním ratingem (rating BB a méně) se propadla na rekordní minimum 2,67 %. Ještě před pěti lety se přitom průměrné výnosnosti pohybovaly na úrovni 10 % a v období finanční krize byly na rekordních 25,97 %.
Historicky nízké výnosnosti spekulativních dluhopisů vyvolávají u institucionálních investorů obavy z nemožnosti financovat budoucí závazky. Pokud třeba penzijní fond nakoupí teď pětiletý dluhopis s výnosem 2,67% a bude jej držet do splatnosti, tak zaznamená výnosnost 2,67% p.a.. To rozhodně není moc. Stačí, aby inflace vyskočila na 3%, a reálné výnosy budou negativní.
Investoři proto musí hledat čím dál riskantnější alternativy, které vynášejí alespoň o trochu více. Na trhu se tak prudce zvyšuje nabídka nezajištěných a podřízených dluhopisů s dlouhou dobou do splatnosti, případně jinými prvky, které snižují ochranu věřitelů.
Spekulativní dluhopisy začínají ovládat i český trh
Zoufalou poptávku po výnosech můžeme vidět i na českém trhu. Stačí zadat do googlu heslo „dluhopisy“ a hned na nás vyskočí nabídka desítek až stovek různých emisí. Ty často ani neuveřejňují finanční situaci emitentů a další informace o použití finančních prostředků. Bez těchto informací ale nelze určit rizikovost a investoři by se podobným emisím raději měli vyhnout širokým obloukem. Nabízené výnosy určitě nejsou dostatečnou kompenzací za možné problémy v případě hospodářského útlumu.
Přihlaste se do našeho newsletteru. V nejbližších dnech připravíme podrobný návod, jak analyzovat dluhopisové emise. Plnou verzi návodu budou mít k dispozici jenom odběratelé.
5.6.2017
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář